فعالیت دریاچه قاتل و مرگ ۱۷۰۰ نفر؛

مرگبارترین دریاچه دنیا + عکس

۳۱ سال پیش از دریاچه نایوس کشور کامرون گاز دی‌اکسید کربن منتشر شد که به‌موجب آن ۱۷۰۰ نفر از ساکنین اطراف دریاچه جان خود را از دست دادند تا دریاچه نیوس به نام دریاچه قاتل شهرت پیدا کند.
کد خبر: ۱۰۶۴۷۵۳
مرگبارترین دریاچه دنیا + عکس

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از زومیت،در این بخش با دریاچه ی نیوس که مرگبارترین دریاچه در سراسر دنیاست آشنا می شویم.

نیوس ( Lake Nyos ) در کشور کامرون ( Cameroon ) قرار دارد، این کشور یکی از سرزمین های غربی آفریقا می باشد، همانطور که متوجه شدید نیوس به عنوان خطرناک و مرگبارترین دریاچه ی دنیا شناخته شده است.

اما چگونه جان موجودات زنده را می گیرد؟

با شنا کردن در آن غرق می‌شوند؟ دریاچه آن ها را به داخل می کشد؟

خیر! دلیل کشته شدن انسان و حیوانات توسط این دریاچه گازهایی سمی است که از خود ساطع می کند.

یک مثال ساده می زنیم تا بهتر به عمق خطر نیوس پی ببرید، در یکی از روزهای ماه آگوست سال ۱۹۸۶ میلادی این دریاچه توانست جان ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ انسان را بگیرد و شمار حیواناتی که کشته شدند هم نامشخص است، علت مرگ تمامی این افراد مسمومیت با گاز دی اکسید کربن گزارش شد، محققین می گویند لغزش زمین و تغییر در میزان تولید گازهای دریاچه سبب این مرگ و میر فاجعه بار بوده است.

دانشمندان درباره ی منبع تولید گاز این دریاچه اختلاف نظر دارند، برخی معتقدند تجزیه ی مواد عالی موجود در نزدیکی دریاچه و هم زمان شدن این فرایند با تغییرات آب و هوایی فصلی موجب تولید چنین گازهای سمی می شود و برخی دیگر می گویند این دریاچه از ابتدا ریشه ای آتشفشانی داشته است و این گازها هم به همین دلیل ساطع می شوند و مبدائی آتشفانی دارند، به عبارتی دیگر نشت اکسید کربن ( CO۲ ) از ماگماهای زیر دریاچه و مخلوط شدن آن با آب اسید کربنیک را به وجود می آورد.

وجود این دریاچه باعث شده آب های مناطق اطراف و حتی برخی قسمت های نیجریه دارای درصد بالایی از گاز دی اکسید کربن باشند.

جدول گینس
رکورد دار دریاچه نیوس
مکان کامرون
زمان ثبت رکورد اول آگوست سال ۱۹۸۶ میلادی

-

-

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها