از ۲۶ اسفند تاکنون صورت گرفته است

۴۳۸۰ تماس با سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت

روابط‌ عمومی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات‌ سفر با صدور اطلاعیه‌ای توصیه‌های پزشکی را برای رفاه حال گردشگران و مسافران اعلام کرد.
کد خبر: ۱۰۱۴۲۰۰
مراقب گزش حشرات باشید

به گزارش جام جم آنلاین، در متن این اطلاعیه آمده است: روابط‌ عمومی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر طی اطلاعیه‌­ای از هموطنان درخواست دارد نسبت به رعایت موارد بهداشتی ذیل سلامت خود را تضمین کنند.

1- طی سفر نوروزی‌تان حتما داروهای خود را همراه داشته باشید، چه‌بسا تا زمان پیدا کردن داروخانه در مقصد، برای تهیه دارو دچار مشکل شوید.

2- برای پیشگیری از گزش حشرات در محیط‌ های گرم و مرطوب و استوایی، پشه‌بند، حشره‌کش‌‌های خانگی یا پماد و اسپری دافع حشرات همراه داشته باشید.

3- در خصوص بیماران دیابتی که انسولین تزریق می‌کنند، توجه به موارد زیر هنگام سفر ضرورت دارد:

- فراهم کردن انسولین و داروهای مصرفی و سرنگ برای تمام مدت سفر

- همراه داشتن دستگاه یا نوار کنترل قندخون، قند حبه‌ای، نبات، بیسکوییت و آبمیوه برای درمان کاهش احتمالی قندخون

- همراه داشتن میان‌وعده مناسب؛ مانند میوه و ساندویچ کوچک

4- در خصوص بیماران مبتلا به فشارخون بالا، بهتر است دستگاه فشارسنج و داروهای مصرفی همراه بیمار باشد و از مصرف مواد غذایی حاوی نمک مانند آجیل، تنقلات و مواد غذایی چرب خودداری شود.

5- در صورت نیاز می‌توانید پرسش‌های خود را در زمینه اطلاعات دارویی و موارد مسمومیت، با موضوعات ذیل و با کارشناسان مراکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم وزارت بهداشت به شماره تلفن 1490 درمیان بگذارید.

6- در مسیر سفر توجه کنید مسمومیت با گیاهانی مانند خرزهره، دیفن‌باخیا، کرچک و برخی از قارچ‌های خودرو می‌تواند بسیار خطرناک باشد. مراقب کودکان باشید و در صورت مسمومیت با این گیاهان مصدوم را در اسرع وقت به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل کنید.

7- چنانچه در یک محیط بسته و دارای بخاری نفتی یا گازی حالت تهوع، سرگیجه و خواب‌آلودگی داشتید، هرچه‌سریع‌تر بقیه را در جریان بگذارید و اگر مشکوک به مسمومیت با منوکسیدکربن هستید، محیط را ترک کنید.

8-غذاهای مسموم‌کننده ممکن است بو یا مزه ناخوشایندی نداشته باشند. با وجودی که اکثر مسمومیت‌های غذایی معمولا ظرف 24 ساعت برطرف می‌شوند، بعضی از آنها مانند مسمومیت با غذای کنسروی می‌توانند کشنده باشند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها