jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۸۷۲۵۶   ۱۸ دی ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۶

یکی از ارکان سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تخصیص بهینه منابع برای واردات است؛ اما آمار هشت ماهه گمرک از فهرست بلندبالای کالاهای غیرضروری وارداتی خبر می‌دهد.

«نا»واردات

این‌که منابع ارزی کشور برای ورود چه کالاهایی تخصیص می‌یابد در حیطه اختیارات دولت است و کوتاهی‌هایی که طی سال‌های گذشته صورت گرفته، نشان می‌دهد مدیریت واردات، رها شده است. مطابق آمار گمرک، در سال جاری کالاهایی مانند لباس زیر زنانه، لباس زیر مردانه، اسپرم گاو، انواع شمع‌های تزئینی، فرآورده‌های زیبایی و آرایشی و سوپ و آبگوشت وارد کشور شده است.

چندی پیش اکبر ترکان، مشاور رئیس‌جمهور در خصوص تولید و صادرات گفت که ما تنها در تولید قورمه‌سبزی و آبگوشت بزباش تخصص داریم، اما گویا در این زمینه نیز موفق نبودیم و حتی سوپ و آبگوشت و ... را هم از خارج تامین می‌کنیم.

مساله واردات بی‌رویه معضلی است که دولت یازدهم قرار بود به آن پایان دهد اما نبود مدیریت در این بخش نشان می‌دهد هنوز معضلات بر قوت خود باقی است.

ارز کشور بیشتر از محل فروش نفت تامین می‌شود و هزینه آن برای واردات کالاهای غیرضروری برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

دکتر امرالله امینی، اقتصاددان در این باره به خبرنگار ما گفت: مدیریت واردات یکی از مسائل مهم اقتصاد مقاومتی است که متاسفانه در ایران هنوز برنامه مشخص و مدونی برای جلوگیری از واردات کالاهای غیرضروری وجود ندارد.

وی با اشاره به خروج ارز برای واردات کالاهایی که مردم به آن نیاز ندارند تصریح کرد: بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید کالاهایی وارد کشور شود که مردم به آن نیاز داشته باشند و یا به عنوان مواد اولیه به منظور تولید صورت گیرد. برای موفق شدن اجرای اقتصاد مقاومتی باید به همه ابعاد توجه کنیم.

امینی تاکید کرد: برخی مسئولان با صدای بلند می‌گویند اقتصاد مقاومتی را در همه بدنه اقتصادی کشور اجرایی کردیم اما نگاهی دقیق به جزییات که می‌اندازیم درمی‌یابیم که نه تنها اجرا نشده بلکه روال به صورت گذشته دنبال می‌شود.

این کارشناس اقتصادی، تخصیص درست ارز را از جمله اهداف اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: واردات مواد اولیه برای تولید، ایرادی ندارد اما بعضا کالاهایی وارد کشور می‌شود که مردم نیازی به آن ندارند و واردات و عرضه آنها در بازار سبب مصرف‌گرایی می‌شود. واردات چنین کالایی با قاچاق تفاوتی ندارد و باید با این دو مقوله مقابله جدی شود.

وی اضافه کرد: بسیاری از کالاهایی که چینی‌ها یا کشورهای دیگر تولید و به ایران صادر می‌کنند مشابه‌سازی بوده و به دلیل ارزان بودن نیروی کار، قیمت تمام‌شده آن پایین است اما هر کالایی که ارزان بود نباید وارد اقتصاد کشور شود.

امینی با اشاره به این‌که برخی کالاها با فرهنگ ایران مطابقت ندارد اما اکنون در بازار موجود است، ادامه داد: بسیاری از کالاهای غیرضروری توانایی تولید داخل را دارند یا اصلا نیازی به مصرف آنها نداریم. به عنوان مثال ترقه‌های چینی که برای جشن چهارشنبه‌سوری به ایران وارد می‌شود اصلاً نیازی نیست که چه قانونی و چه غیرقانونی وارد شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: عدم تخصیص بهینه منابع نوعی اسراف محسوب می‌شود که اکنون در همه ابعاد اقتصادی آن را مشاهده می‌کنیم.

دولت مقصر اصلی است

از سوی دیگر اسدالله عسکراولادی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در این باره به خبرنگار جام جم گفت: زمانی که فردی تقاضای واردات چنین کالا‌هایی را در سازمان توسعه تجارت یا وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌دهد ثبت سفارش آن بدون مشکل انجام می‌شود که این معضل اول و گام ابتدایی برای نقض اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: اگر دولت با ثبت سفارش کالاهای غیرضروری مقابله و با قاچاق این‌گونه محصولات مبارزه کند دیگر در بازارهای کشور شاهد عرضه اینگونه محصولات نیستیم.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: زیر ثبت سفارش کالاهای لوکس و غیرضروری عنوان می‌شود که با ارز متقاضی که این هم توجیه مناسبی برای واردات نیست. ارز نباید در اختیار واردات بی‌رویه و ورود محصولاتی که کشور به آن نیاز ندارد هزینه شود.

عسکر اولادی با تاکید بر این‌که واردات کالای لوکس و غیرضروری خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است گفت: برخی از افرادی که در بدنه دولت مشغول فعالیت هستند اقتصاد مقاومتی را قبول نداشته و همچنان کار خود را پیش می‌برند.

وی ادامه داد: ایران باید در منطقه تا چند سال دیگر به هدف‌های بزرگتری دست پیدا کند که بدون اجرای اقتصاد مقاومتی امکان‌پذیر نیست و باید اقتصاد مقاومتی در بدنه دولت نهادینه و اجرایی شود. زمانی که مسئولان اصل سیاست را قبول ندارند طبیعتا به آن نیز عمل نخواهد کرد.

نظری ندارم

ولی‌الله افخمی‌راد که چند سال رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دولت یازدهم بود در این زمینه حاضر به گفت‌وگو با خبرنگار ما نشد و اعلام کرد که اظهارنظر من با تصمیماتی که آقای خسروتاج به عنوان رئیس فعلی سازمان توسعه تجارت می‌گیرد متفاوت است، از این رو نظر خود را در این باره نمی‌گویم. وی همچنین افزود: بحثی که شما پیگیری می‌کنید به موضوع افزایش نرخ دلار و واردات بازمی‌گردد که بازهم در این زمینه تمایلی به مصاحبه ندارم.

واردات را مدیریت کنید

رهبر معظم انقلاب در تاریخ 8 اردیبهشت 95 در دیدار با کارگران درباره مدیریت واردات بیان کردند: از کالاهای وارداتی، همین‌طور که عرض کردیم، به ‌طور معقول جلوگیری بشود. من طرفدار افراط در این قضایا نیستم؛ طرفدار حکمت و تدبیر در این قضایا هستم. نمی‌گویم دروازه‌ها را [ببندید]؛ نه، مراقبت کنید؛ ببینید چه چیزی باید وارد بشود، وارد کنید و چه چیزی نباید وارد بشود، وارد نکنید...

ایشان ادامه دادند: من نمی‌دانم این‌که می‌گویند واردات لوازم آرایشی در کشور چند میلیارد دلار است، راست است یا نه؟ من تحقیق نکرده‌ام، شما هم گمان نمی‌کنم خیلی تحقیق کرده باشید؛ اگر راست باشد بد است. [واردات‌] لوازم آرایشی، چند میلیارد [دلار]! آن‌هم در کشور ما که حالا این‌همه موانع و اشکالات برایش درست می‌کنند؛ برای این‌که فرض کنید فلان خانواده پولدارِ نوکیسه تازه‌ به ‌دنیا رسیده دلشان می‌خواهد این را داشته باشند. شنیده‌ام بعضی‌هایش هم ناسالم است. [در مقابل] اینها بِایستند، مقاومت کنند و نگذارند.

برخی از کالاهای وارداتی به کشور در سال 95

مخزن آب، سیفون و لوازم بهداشتی

درپوش و سرپوش

ساعت‌های جیبی

اسباب تختخواب مانند لحاف، بالش

چراغ کنار تختخواب

اسکیت روی یخ

عکس‌برگردان

پارچه برای الک

مجسمه‌های کوچک و اشیای تزئینی

چوب‌های ماهیگیری

عینک آفتابی

میز بیلیارد

تخته اسکی روی آب

سنگ‌پا

بطری و تُنگ

وان حمام

مو خشک‌کن‌های الکتروترمیک

دگمه قابلمه‌ای

مداد شمعی

سوزن‌های دوخت

پودر حالت‌دهنده خوراکی

تنباکوی قلیان

توپ رنگی مخصوص ورزش پینت بال

دکمه سردست

فرآورده‌ها برای آرایش چشم

فرآورده‌ها برای آرایش ناخن دست و پا

فرآورده‌های زیبایی و آرایشی

فرآورده‌ها برای پاکیزگی

عطرپاش

صابون چیپس

سوپ و آبگوشت

کلاه

موم‌های مصنوعی

لباس چسبان

سرپیچ لامپ

لامپ کم‌مصرف

انواع شمع

جوراب‌شلواری

جوراب زنانه

دستکش یک انگشتی و نیم دستکش

دامن، زیردامنی یا زیرپیراهنی

لباس نوزادان

سایر لباس‌های دوخته زنانه

دستمال تزئینی

پیانو

اشیاء برای جشن کریسمس

اشیاء برای جشن، کارناوال، شعبده بازی

دگمه فلزی

پولک دگمه

مدادهای خودکار یا نوکی

فندک جیبی، گازی، غیرقابل پرکردن

شانه مو

سنجاق زلف، سنجاق فردهنده

مانکن خیاطی و آدمک‌های چوبی

رختدان و چمدان

مداد تراش و تیغه آن

بادزن‌های رومیزی

مسواک دندان

فرچه ریش‌تراشی

بروس و قلم مو برای نقاشی

ژاکت ورزشی زنانه

سه چرخه‌ و روروک

مربا، ژله، مارمالاد، پوره و خمیر میوه

مرکبات آماده

هلو شلیل و شفتالو

کلاه گیس، ریش، ابرو و مژه مصنوعی

کالسکه‌های بچه

پاپوش

بادگیرزنانه

شال، دستمال گردن

پتو

مداد تراش و تیغه آن

رخت آویز، کلاه آویز

اسپرم گاو

بادزن

ریش تراش

دگمه پلاستیکی

خاک اره

انواع زیپ

تی‌شرت و زیرپوش

پیراهن یقه اسکی، پولیور، جلیقه

شلوار

لوزم آرایشی (آرایش لب)

(منبع: گمرک)

محمدحسین علی‌اکبری

اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
الو123
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
جای تاسفه ، وقتی كشوری این اقلام كالاهارو نتونه به اندازه نیازش تولید كنه فاتحه ش رو باید خوند
۰
۰
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
عینك و كلاه رو كه بیشتر فروشگاه های اینترنتی وارد میكنند
۰
۰
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
برام سواله كه سوپ و آبگوشت رو چجوری وارد كردن؟؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر