jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۰۵۶۰۸ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۷:۴۰

در جریان تصویب بودجه امسال بحث قیمت جدید بنزین میان مجلس و دولت نظر بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرد و در نهایت قرار شد دولت نرخ پایه بنزین را پیشنهاد دهد تا پس از تائید برای اعمال به دستگاه‌های مربوط اعلام شود.

بنزین گران شود یا نه؟

براساس این سیاست، قرار شد قیمت بنزین به دو صورت سهمیه‌ای و آزاد و با دو نرخ متفاوت توسط دولت تعیین شود.

به نظر می‌رسد فعلا نیازی به تغییر قیمت بنزین نیست و نباید در این زمینه وقت و انرژی بیشتری صرف شود چون اگر با اعمال نرخ‌های جدید و سهمیه بندی به دنبال کاهش قاچاق بنزین به کشورهای همسایه هستیم امروز با توجه به قیمت‌های جهانی و البته قیمت داخل کشورمان که تقریبا مشابه بازارهای بین‌المللی شده است این موضوع به حداقل خود رسیده است و نیازی به اعمال سیاست‌های جدید برای کنترل آن نیست.

این در حالی است که کاهش قیمت جهانی نفت باعث شده تا نرخ قیمت بنزین نیز کاهش داشته باشد و اکنون همین نرخ موجود کشورمان تقریبا نزدیک به قیمت فوب خلیج‌فارس است که بر افزایش نیافتن قیمت بنزین در شرایط فعلی تاکید دارد.

از سوی دیگر، اگر با اعمال سهمیه‌بندی و دونرخی کردن بنزین دنبال کنترل میزان و بهینه شدن مصرف شهروندان هستیم، باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که اکنون هیچ مشکلی برای تامین بنزین مورد نیاز کشورمان نداریم و سیاست‌های یک دهه گذشته هم باعث اصلاح الگوی مصرف مردم شده است. به همین دلیل معتقدم امروز نیازی به افزایش قیمت بنزین نداریم و باید همین شرایط فعلی را ادامه دهیم.

علی مروی - رئیس کمیسیون انرژی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
عمواوغلی
-
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه نه خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییر باور كنید كه از دست گرانیها دیگر نه پس اندازی و نه طلایی برایمان مانده كه باسیلی صورتمان را سرخ كنیم پس لطفاً كمی هم به مردم رحم كنید
۰
۰
یادداشت بیشتر
كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

مشکل اقتصاد با تعویض ریال و تومان برطرف نمی‌شود

مشکل اقتصاد با تعویض ریال و تومان برطرف نمی‌شود

دیروز در صحن علنی مجلس مصوبه حذف چهار صفر از پول و تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان تصویب شد و بر این اساس، بانک مرکزی باید ساز و کار حذف اسکناس‌های فعلی و ورود اسکناس‌ها با واحد پولی جدید را در برنامه کاری خود قراردهد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر