jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۹۹۰۸۱ ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۰:۴۶

یک متخصص قلب و عروق با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

چکار کنیم در جوانی سکته نکنیم؟

بیماری های قلبی و عروقی یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر در جهان محسوب شده و آمار مبتلایان به این بیماری روز به روز در حال افزایش است. اخیرا با مرگ ناگهانی ناشی از سکته قلبی در افراد زیر 45 سال در کشور زیاد رو به رو می شویم. خیلی از این مرگ و میرها به دلیل ناهنجاری های مادرزادی اتفاق می افتد که اغلب در طول برخی ورزش های سنگین، رخ می دهد. زندگی شهرنشینی، بی تحرکی، پیروی از الگوهای غذایی نادرست، استرس و استعمال دخانیات از جمله عوامل دیگری است که موجب افزایش احتمال سکته های قلبی در دنیای امروز شده است.

چکار کنیم در جوانی سکته نکنیم؟

دکتر رضا رحمانی ، فوق تخصص قلب و عروق در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد : شایع ترین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران که بسیار هم مورد توجه است، مرگ بر اثر بیماری های قلبی است. مشکلاتی از قبیل «کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک» عضلانی قلب، تنگی عروق کرونر و ناهنجاری های عروقی از جمله مهم ترین دلایل مرگ ناگهانی در ورزشکاران است.

وی در ادامه بیان کرد: مشکل افزایش حجم و ضخیم شدن ماهیچه های قلب که مهم ترین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران محسوب می شود یک مشکل ژنتیکی و مادرزادی است. به این معنی که فرد به طور ژنتیکی مستعد این بیماری می باشد و در طول زمان عضلات قلب افزایش حجم پیدا می کند و ممکن است هیچ علایمی از خود بروز ندهد و به یکباره به صورت مرگ ناگهانی خود را نشان می دهد.

علت دیگری که باعث ایست قلبی می شود جدا نشدن عروق کرونر از قسمت طبیعی است؛ به بیان دیگر، مسیر این عروق از آئورت تا شریان ریوی است. ورزشکار وقتی ورزش‌های ناگهانی انجام می‌دهد، بین این دو قسمت آئورت تا شریان ریوی فشار وارد می شود، به طوری که انگار این رگ‌ها قیچی می شوند. در این مواقع خون‌رسانی مختل می شود و شخص ایست قلبی می کند.

رحمانی در مورد دلیل سکته افراد زیر 45 سال گفت : اولین دلیلی که می توان آن را درنظر گرفت فاکتور های ژنتیکی است. اگر افرادی در خانواده با سابقه حمله ی قلبی و بیماری های قلبی عروقی وجود داشته باشد، احتمال بروز این گونه بیماری ها در دیگر افراد خانواده هم افزایش پیدا می کند. دیواره ی شریان های قلبی در این افراد که سابقه ی وراثتی حملات قلبی را دارند، مستعد جذب چربی هستند و این موضوع ارتباطی به ورزشکار بودن یا نبودن هم ندارد. چربی خون این افراد معمولا بالاست و جداره ی رگ های قلبی شان به مرور نازک می شود.

این متخصص قلب و عروق اظهار کرد: علل مرگ ناگهانی قلبی در افراد جوان متفاوت است. ریتم غیر طبیعی قلب را می توان یکی دیگر از این دلایل دانست. البته سیگار کشیدن، کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت، سندرم متابولیک، پرخاشگری و ... از عللی هستند که همگی در بروز مرگ ناگهانی قلبی در افراد زیر 45 سال نقش عمده دارند.

مصرف قرص های ضد بارداری می تواند سبب افزایش خطر سکته در میان زنان شود. گروههای سنی که تحت تَأثیر این موضوع هستند زنانی در سن باروری و فعالیت هستند که قرص های ضدبارداری مصرف می کنند این خطر برای زنان چاقی که سیگار می کشند دو برابر می شود. در مردان، ایست ناگهانی قلبی در ورزش به طور قابل توجهی بیشتر از زنان رخ می‌دهد.

وی در خصوص پیشگیری از این سکته های قلبی متذکر شد: در افراد سیگاری خطر سکته دو برابر افراد غیر سیگاری است. چاقی عامل مهم در افزایش فشار خون کلسترول و دیابت است که همه ی این موارد موجب افزایش خطر سکته می شوند. مصرف مشروبات الکلی یکی از شاخص های مهم در بروز سکته های قلبی است ،مصرف الکل می تواند تا 50 درصد خطر سکته را افزایش دهد.

بیتا نوروزی - خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر