jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۹۶۷۷۰   ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۴۸

دلی نیست که با خواندن خبر قتل ستایش شش ساله، نلرزد، زیر و رو نشود، فرونریزد، نشکند؛ حتی دل خبرنگارهای حوادث که سال‌هاست مرگ را قلم می‌زنند یا بازرسان و قاضی‌هایی که در طول کارشان، صدها جسد به چشم دیده‌اند.

او آخرین ستایش نیست

همه از تصور ترس و رنج دخترک افغان، وقتی قربانی آزار جنسی شد و به قتل رسید یا صورتِ پوست انداخته جسدش با چنته (نوعی اسید برای مصارف خانگی)، متاثر شده و آه کشیده‌اند. قصه مرگ ستایش از روزی که خبرش در رسانه‌ها منتشر شد، دهان به دهان بین مردم چرخیده و دردی شده که روی دلشان داغ زده است و تلخی غمشان آن‌قدر زیاد است که مسئولان هم به پیروی از آنها آشکارا درباره مرگ دخترک اظهارنظر کرده‌اند مثل شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده که دیروز در پیامی از مرگ دخترک ابراز تاسف کرده بود.

دلسوزی آدم‌ها اما دیگر برای ستایش فرقی نمی‌کند؛ او یک جسد کفن‌پوش است زیر خروارها خاک سرد و خیس از باران؛ دختری که دیگر حرف نمی‌زند، نمی‌خندد، شعر نمی‌خواند، عروسک‌بازی نمی‌کند؛ دختری با ترسناک‌ترین خاطره از زندگی‌اش، آمیخته به ترس، ‌درد، خون، فریاد، بی‌نفسی و مرگ. ستایش‌های بالقوه اما در کشورمان هنوز فراوانند؛ دختربچه‌هایی که فقر، تبعیدشان کرده است به خاکی‌ها و خرابه‌های حواشی سیاه شهرهای بزرگ و نمی‌دانند پستوی هر کدام از آن آلونک‌های اطرافشان، شاید روزی قتلگاه‌شان شود.

قتل ستایش، یک زنگ خطر است؛ زنگ خطری که به همه‌مان هشدار می‌دهد دختربچه‌های جامعه‌مان نیاز به آگاهی جنسی و یادگیری محافظت از خود دارند و خانواده‌ها باید در مراقبت از آنها سختگیرتر، هوشیارتر و آگاهانه‌تر عمل کنند و به‌همین خاطر است که خیلی‌ها مثل ما اهالی رسانه معتقدیم متولیان حقوق زنان و کودکان در سطح کلان ازجمله معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری به جای سوار شدن بر موج احساسات عمومی و دم زدن از تاثر مدیران ارشدشان، باید برای آگاه‌سازی اجتماعی بویژه در مناطق محروم آستین بالا بزنند و نهادها و سازمان‌ها را با هدف هشداردهی به خانواده‌ها برای حفاظت از دخترانشان بسیج کنند و حتی سبک‌های تربیتی صحیح را به آنها آموزش بدهند تا در آینده نوجوان‌هایی همچون قاتل کم‌سن و سال ستایش نداشته باشیم.

مریم یوشی‌زاده - دبیر گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
هموطن
-
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
ابتدا خدا رحمت كند این دختر بچه را .این قبیل اعمال شنیع محكوم است.و قاتل باید مجازات شود .ولی ایا در تهران و حومه آن و شهر قم .كه متاسفانه به شهر افغانیها معروف است .این افغانیها كمتر از این جنایتها كردن .؟چرا كسی جرات نشر آنان را ندارد .این افغانیها تمام شهر قم را خریدن آیا وقتآن نرسیده كه آنان را به به كشور خودشون بر گردانند .تا هم از كشور خودشون دفاع كنن .و هم جرم و جنایت در ایران كم بشه و هم جوانان تحصیلكرده ما فرصت كارگری داشته باشند .من ن
۰
۰

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر