jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۶۶۱۰   ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

بزرگی شکم از خصوصیات آقایان چاق است؛ ولی این خصوصیت در خانم‌ها نیز دیده می‌شود. وقتی دور شکم یک مرد از 101 سانتی‌متر بیشتر باشد، او چاق محسوب می‌شود. به همین ترتیب وقتی دور شکم خانم‌ها بالاتر از 88 سانتی‌متر باشد، عوارض چاقی در آنان ظاهر می‌شود. یکی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که ارتباط تنگاتنگ با چاقی شکمی در خانم‌ها دارد، تنبلی تخمدان یا تخمدان پرکیست است.

مهم‌ترین علامت این بیماری، تخمک‌گذاری‌های کم و نامنظم و عدم تخمک‌گذاری به مدت طولانی و حتی ماه‌هاست که این مشکل خود را به صورت پریودهای دیر به دیر و گاهی هر چند ماه یکبار نشان می‌دهد. برخلاف تصور عمومی، بروز این اتفاق در سنین پایین (17 ـ 16 سالگی) بی‌اهمیت نیست و حتی بیماری کم‌کاری تخمدان یا تخمدان پلی‌کیستیک می‌تواند از همین زمان شروع شود. از علائم دیگر این سندرم، زیاد شدن هورمون‌های مردانه یا علائم آن است؛ یعنی می‌تواند این هورمون‌ها زیاد شوند یا فقط علائم افزایش این هورمون‌ها به صورت افزایش موهای زاید یا آکنه بروز کند. افزایش موهای زاید به معنی افزایش موهای نواحی خاصی از بدن که معروف‌ترین آن ناحیه فوقانی لب و چانه است، اتفاق می‌افتد و در این نواحی به دلیل حساس بودن ریشه‌های مو به هورمون‌های مردانه موها زبر، خشن و سیاه‌تر از معمول رشد می‌کنند.

از علائم آزمایشگاهی دیگر این سندرم، مقاومت به انسولین است که در نهایت می‌تواند به دیابت منجر شود. از مهم‌ترین علائم این سندرم که علت نامگذاری آن به عنوان تخمدان پلی‌کیستیک است، دیده شدن کیست‌های متعدد کوچک در تخمدان‌ها ست.

سایز این کیست‌ها معمولا زیر ده میلی‌متر (9 ـ 2 میلی‌متر) و به تعداد زیاد در هر تخمدان هستند و برخلاف کیست‌های بزرگ‌تر و منفرد تخمدان معمولا طی دو تا سه ماه بعد از بین نمی‌روند. بعلاوه در سونوگرافی این افراد معمولا سایز تخمدان‌ها بزرگ‌تر از حد عادی است.

تنبلی تخمدان را می‌توان به عنوان شایع‌ترین علت نازایی در نظر گرفت. شاید تعریف بهتر برای این بیماری کم‌زایی باشد. به بیان دیگر وقتی یک خانم دچار چاقی شکمی می‌شود، تغییراتی در متابولیسم محور تولیدمثل او رخ می‌دهد که به کم شدن احتمال آزادسازی تخمک در سیکل‌های ماهانه منجر می‌شود. به این ترتیب فرد با احتمال کمی زایا خواهد بود.

اگرچه درمان‌های متعدد و متنوعی برای تنبلی تخمدان و نازایی پیدا شده است، ولی ورزش و کم کردن وزن و به تبع آن کاهش دور شکم از بهترین روش‌های بهبود متابولیسم تخمدان‌ها و ایجاد زایایی در بیمار است. واضح است فرد دچار چاقی و تنبلی تخمدان نه‌تنها از نازایی رنج می‌برد، بلکه با بالا رفتن سن بسرعت بیماری‌های قلبی و دیابت به سراغش خواهند آمد. اگر به چنین بیماری توصیه اکید به ورزش و کاهش غذا بکنیم بدون شک هم به افزایش باروری منجر خواهد شد و هم از بیماری‌های مهلک آینده پیشگیری می‌شود.

دکتر رضا کریمی - ‌ فوق‌تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم

rezakarimi1350@yahoo.com

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر