jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۱۹۰۴   ۱۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

محققان آمریکایی دریافته‌اند مصرف سیگار توسط زنان باردار باعث تغییر در DNA جنین می‌شود.

به گزارش مهر، بررسی نمونه‌های خون بندناف نوزادان تازه متولدشده توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد DNA نوزادانی که مادران آنها در زمان بارداری سیگار کشیده‌اند در مقایسه با نوزادان مادران غیرسیگاری به لحاظ شیمیایی تغییر کرده‌اند. حدود نیمی از این ژن‌های تغییر یافته مربوط به ژن‌های موثر در سیستم رشد ریه‌ها و سیستم عصبی بوده‌اند. این نوزادان با نواقصی همچون لب شکری و مشکلات چشایی متولد شده‌اند. درضمن بدن آنان مستعد ابتلا به سرطان‌های مرتبط با سیگار است. محققان دریافتند بسیاری از این تغییرات در DNA، همچنان در کودکان بزرگ‌تری که مادرشان در طول بارداری سیگار می‌کشیده وجود دارد و باقی می‌ماند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر