معجزه ای دیگر در علم پزشکی رخ داد

ساخت رگ‌های خونی با چاپگر سه بعدی

محققان شرکت فیلادلفیایی «بیوبات» برای نخستین بار از چاپگر جدید خود با قابلیت چاپ سه‌ بعدی بافت‌های بدن انسان در یک نشست خبری رونمایی کردند.
کد خبر: ۸۳۹۶۵۳
چاپ گوش مصنوعی «ونگوگ» در یک نشست!

به گزارش ایسنا، آنها در این نشست موفق به چاپ گوش مصنوعی ونسان ونگوک، نقاش معروف شدند.

نخستین نسخه از این چاپگر تولید کننده اندام بدن انسان موسوم به «BioBot1»، در چهارم سپتامبر (13 شهریور) با مبلغ 10 هزار دلار برای فروش بر روی سایت قرار داده شده بود.

این فناوری از نظر عملکرد شبیه ‌سایر چاپگرهای سه‌بعدی است اما وجه تمایز قابل توجه آن نسبت به نمونه‌های موجود، استفاده از سلول‌های انسانی مثل کلاژن در جوهر زیستی آن است.

مسئولان شرکت بیوبات در مورد ویژگی‌های فنی این چاپگر اظهار کردند: چاپگر سه‌بعدی جدید به دو نازل مجهز است که در آینده نزدیک می‌توان به کمک این فناوری، اندام‌های پیچیده‌تر انسان را نیز تولید کرد.

محققان معتقدند که در آینده نزدیک می‌توان رگ‌های خونی، بافت‌های کبد و پوست انسان را برای مصارف آزمایشی تولید کرد.

مسئولان این شرکت امیدوارند تا با پیشرفت این فناوری در آینده نه‌چندان دور، انتظار دردآور افراد در صف دریافت پیوند اعضا را پایان دهند.

آنها در مورد برنامه‌ریزی‌های آینده شرکت افزودند: اگرچه هنوز راه بسیاری تا تولید اندام زنده و قابل پیوند چاپ شده موجود است، اما ما امیدواریم در آینده نه چندان دور اولین نمونه از اندام قابل پیوند انسان را پس از کسب مجوزهای لازم از سازمان غذا و داروی آمریکا تولید کنیم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها