jamejamnashriyat
نشریات سیب کد خبر: ۸۲۶۹۴۳ ۲۷ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

قهوه را شاید بدون اغراق بتوان پرطرفدارترین نوشیدنی گرم دنیا دانست که در انواع مختلف آماده می‌شود. مطالعاتی که بتازگی روی 1400 فرد ایتالیایی انجام شده، ارتباط بین مصرف قهوه و احتمال کاهش مشکلات خفیف شناختی را نشان می‌دهد. مشکلات شناختی باعث کاهش حافظه و قدرت تفکر می‌شود که از علائم و شاخصه‌های زوال عقل به شمار می‌روند. محققان حدود 1445 فرد 65 تا 84 سال را مورد مطالعه قرار دادند و سلامت روانی آنها را در مدت سه سال و نیم کنترل کردند.

بررسی‌های صورت گرفته حاکی از آن است افرادی که روزانه یک تا دو فنجان قهوه مصرف می‌کنند نسبت به افرادی که هرگز در طول روز قهوه نمی‌خورند یا تعداد مصرف کمی دارند، بمراتب کمتر در معرض ابتلا به مشکلات خفیف شناختی قرار می‌گیرند. ولی تحقیقات، چنین ارتباطی را در افرادی که بیشتر از دو فنجان قهوه در روز می‌خورند، نشان نمی‌دهد.

مطالعاتی که محققان روی موش‌های آزمایشگاهی انجام داده‌اند حکایت از آن دارد که قهوه نوعی تاثیر محافظتی در برابر رشته‌های عصبی دارد که آسیب‌های ناشی از تشکیل پلاک‌های پروتئین آمیلوئید را کاهش می‌دهد. تشکیل این پلاک‌ها در مغز نقش مهمی در بالا رفتن احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر دارد. بنابراین پژوهشگران بر این باورند که مصرف قهوه در حد متعادل می‌تواند خطر بروز آلزایمر را پایین بیاورد و همچنین قدرت حافظه را نیز افزایش دهد.

علاوه‌بر این، مصرف این مقدار قهوه مغز را نسبت به حساسیت انسولینی بالا می‌برد و در نتیجه ابتلا به دیابت نوع 2 کاهش می‌یابد. شواهد نشان می‌دهد که دیابت با ابتلا به اختلال حافظه و کاهش آن ارتباط دارد.

منبع: webmd.com

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر