jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۰۶۰۲۴ ۱۹ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

مسمومیت غذایی با شروع فصل گرما بسیار شایع می‌شود. بویژه در بسیاری از مسافرت‌ها یا پیک‌نیک‌های خانوادگی و دوستانه، سالاد الویه یکی از غذاهای پرطرفدار است و به نوعی غذای حاضری محسوب می‌شود، در حالی که گاهی مسمومیت ایجاد می‌کند و بیشتر اوقات عامل آن میکروبی به نام استافیلوکوک است. در چنین حالتی فرد 3 تا 4 ساعت پس از خوردن الویه آلوده به این میکروب دچار تهوع و استفراغ شدید و گاهی دل درد و اسهال می‌شود. بد نیست بدانید خوردن بستنی آلوده به این میکروب هم دقیقا همین علائم را دارد و باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کرد.

تخم‌مرغ، مرغ و مسمومیت: گاهی اوقات مسمومیت به علت میکروبی به نام سالمونلا رخ می‌دهد که معمولا در تخم‌مرغ و مرغ فاسد مشاهده می‌شود. در این نوع مسمومیت، علائم ۱۰ تا ۱۲ ساعت پس از خوردن ماده غذایی فاسد بروز می‌کند، به طوری که فرد دچار دل درد می‌شود و به دلیل اسهال شدید باید مدام به دستشویی برود.

سالادهای مسموم: بد نیست بدانید مسمومیت علاوه بر علائم گفته شده ممکن است به اسهال خونی منجر شود؛ مثلا مسمومیت با نوعی باکتری به نام شیگلا که بسیار آلوده است و در سبزیجات یا سالادهای آلوده‌ای که در رستوران‌ها سرو می‌شود، وجود دارد.

مسمومیت ناشی از مصرف این مواد غذایی آلوده با تب و اسهال خونی همراه است و در بچه‌ها نیز می‌تواند تشنج ایجاد کند؛ پس باید بسرعت درمان شود.

وقتی مسمومیت کشنده می‌شود: نباید فراموش کنید تشخیص نوع میکروب در درمان مسمومیت یک قانون طلایی است چون مسمومیت گاهی کشنده است و کارهای درمانی باید بسرعت برای بیمار انجام شود. به عنوان مثال کشک آلوده به سم بوتولینیوم باعث دوبینی و گیر کردن غذا در گلو می‌شود و فوق‌العاده کشنده است. البته این مسمومیت می‌تواند به دنبال مصرف کنسرو آلوده هم ایجاد شود و در صورت مراجعه نکردن به پزشک و درمان بموقع متاسفانه می‌تواند خطر مرگ را همراه داشته باشد.

این افراد بیشتر مراقب باشند: مسمومیت در سه گروه از افراد بسیار خطرناک است؛ سالمندان که سیستم دفاعی ضعیفی دارند و بر اثر اسهال ناشی از مسمومیت آب زیادی از دست می‌دهند و گاهی به علت به هم خوردن تعادل الکترولیتی (آب و نمک) ممکن است فوت کنند و بچه‌ها و بیماران که به علت ضعف سیستم ایمنی در مقابل مسمومیت‌ها آسیب‌پذیرتر هستند.

جادویی به نام ماست: یکی از باورهای درست بیشتر خانواده‌های ایرانی، دادن ماست به بیماری است که دچار مسمومیت شده و اسهال دارد.

در واقع، مصرف ماست نه تنها می‌تواند در از بین بردن میکروب نقش مهمی داشته باشد، بلکه اختلالات الکترولیتی یا به هم خوردن تعادل آب و نمک در بدن را هم برطرف کند. همچنین در کسانی که آب زیادی از دست داده‌اند و به همین علت پتاسیم زیادی نیز از دست داده‌اند خوردن دوغ و مایعات فراوان بسیار مفید خواهد بود.

دکتر ناصر ابراهیمی دریانی‌ / ‌ فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر