jamejamonline
فرهنگی دفاع مقدس کد خبر: ۷۸۵۶۴۲   ۱۹ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۲:۰۰

صدیقه صیاد شیرازی اظهار داشت: شهید سپهبد علی صیاد شیرازی قبل از انقلاب در اصفهان با عنوان یک افسر مذهبی زیر نظر رژیم بوده که در نوع خود عضو خطرناکی برای رژیم محسوب می‌شد و با وجودی که یک فرد نظامی بود با لباس مبدل در تظاهرات‌ها و راهپیمایی‌ها شرکت می‌کرد.

«صیاد دل‌ها» از نگاه خواهر

وی در گفت‌وگو با تسنیم در مشهد مقدس افزود: شهید صیاد شیرازی به دنبال حفظ پادگان اصفهان بود که در قبل از انقلاب از قشرهای مختلف نظیر مجاهدین خلق در آن حضور داشتند اما بنی صدر متاسفانه همکاری نمی‌کرد و از همین حیث شهید صیاد شیرازی در ابتدای جنگ مقابل بنی صدر ایستاد که اینجا پی به جسارت و شجاعت وی می‌بریم.

ایستادگی شهید صیاد در برابر بنی‌صدر

خواهر شهید صیاد شیرازی خاطرنشان کرد: برادر شهیدم در آن زمان سرهنگ تمام و فرمانده شمال غرب شده بود که به دلیل مخالفتی که با بنی صدر انجام داده بود، درجات از وی گرفته شد و سپس شهید به سپاه رفت، البته باید بگویم که درجات و مقام هیچگاه برای شهید صیاد شیرازی اهمیت نداشت و در راس اهداف وی تنها خدمت مطرح شده بود.

وی از اقدام شهید صیاد شیرازی در سال 59 برای تشکیل ستاد مشترک ارتش و سپاه یاد کرد و افزود: شهید در سال 60 فرمانده نیروی زمینی ارتش شد، وی همیشه به دنبال ایجاد انسجام و هماهنگی میان ارتش و سپاه بود، در آن زمان نیروهای ارتش آموزش دیده و آماده بوده اما بسیج و سپاه آمادگی بسیاری نداشت و تشکیل این ستاد مشترک سبب پیشرفت‌های بسیاری در جنگ شد و عمده قسمت‌هایی از کشور که در دست دشمن بود، آزادسازی شد.

کینه منافقین از شهید صیاد بعد از عملیات مرصاد

صیاد شیرازی با بیان اینکه خانواده با برادرم در جنگ بسیار کم در ارتباط بود، گفت: شهید صیاد شیرازی به غرب کشور کاملا اشراف داشت، در عملیات مرصاد شهید صیاد با وجود اینکه هنوز حکمش را برای حضور در این عملیات نداده بودند، به خاطر حساسیت موضوع بدون حکم رفت و رهبری و هدایت آن عملیات را به دست گرفت.

خواهر شهید صیاد شیرازی اظهار داشت: از آن زمان به بعد منافقین به دلیل ضربه‌ای که خوردند منتظر فرصتی برای انتقام بوده که در نهایت سال 78 وی را در مقابل منزل ترور و برادرم به مقام رفیع شهادت نائل شد.

وی با اشاره به اینکه شهید صیاد شیرازی فرزند ارشد خانواده‌ای 10 نفره بود، گفت: شهید صیاد شیرازی 5 برادر و دو خواهر داشته که خود فرزند ارشد این خانواده بود، محیط خانوادگی ما مذهبی بود و به دلیل نظامی بودن پدرم، شهید صیاد شیرازی نیز به نظامی شدن علاقه پیدا کرد و برای ادامه تحصیل عازم تهران شد.

صیاد شیرازی به نقل از همرزمان و دوستان برادرش گفت: بعد از اخذ مدرک دیپلم در زمانی که شهید صیاد شیرازی به ارتش رفت، شرایط حاکم برای فعالیت‌های مذهبی نظیر نماز و روزه مهیا نبود و وی نخستین کسی بود که نسبت به این شرایط اعتراض می‌کرد.

صیاد دل‌ها از نگاه خواهرش

وی با اشاره به شاخصه‌های اخلاقی و بارز شهید صیاد شیرازی خاطرنشان کرد: انضباط و وقت شناسی یکی از ویژگی‌های اخلاقی شهید بوده که این اخلاق به تمامی اعضای خانواده تسری پیدا کرده است.

خواهر شهید صیاد شیرازی اظهار داشت: شخصیت آرام و نجیب شهید در تمامی محافل و برخوردهای اجتماعی مثال زدنی بوده، همچنین توجه خاص وی به نماز و مسائل دینی از برجستگی های اخلاقی صیاد شیرازی به شمار می‌روند که عاملی برای تعالی وی شد، احترام به والدین از برجسته‌ترین شاخصه‌های اخلاقی شهید صیاد شیرازی بود، همچنین وی چه پیش از ازدواج و چه در زندگی مشترک حرمت و جایگاه ویژه برای هر یک از اعضا خانواده قائل بود.

وی افزود: شهید صیاد شیرازی با وجود مشغله فراوان به ویژه اینکه یک نظامی بود، بازهم هیچ‌گاه از خانواده غافل نمی‌شد و در عین گرفتاری به طور جد نسبت به خانواده پایبند و متعهد بود.

خواهر شهید صیاد شیرازی از تواضع و خشوع برادرش با عنوان یکی از بارزترین ویژگی‌های اخلاقی وی یاد کرد و گفت: تواضع شهید به این معنی بود که در برابر چه کوچکتر و چه بزرگتر بر احترام و بیان محترمانه تاکید داشته و هم چنین با وجود اینکه به عنوان یک شخصیت نظامی کشوری مطرح بود هیچگاه تفاوتی میان خود با دیگران احساس نمی‌کرد.

وی با تاکید بر این مطلب که منافقان کوردل شهید صیاد شیرازی را در بند شهید کردند، گفت: برادرم زمانی که توسط منافقان کوردل به شهادت رسید در شرایطی بود که در خودرو خود بوده و کمربند ایمنی را بسته بود و با وجود اینکه وسیله دفاعی همراه خود داشت اما شرایط و فکر این مسئله را نمی‌کرد و در واقع منافقان، شهید را به دلیل اینکه دربند بود توانستند به شهادت برسانند.

خواهر صیاد شیرازی گفت: آن فردی که توسط منافقان، برادرم را به ضرب سه گلوله شهید که در حین رسیدن به بیمارستان به شهادت رسید، این در حالی بود که مهدی فرزند شهید با دیدن این صحنه تا مدت‌ها دچار شوک شده بود.

صیادشیرازی اظهار کرد: منافقان کوردل بدانند که اگر برادرم در هر شرایطی غیر از آن شرایط بود جرات نزدیک شدن به شهید صیاد شیرازی را نداشتند.

خواهر شهید صیاد شیرازی تاکید کرد: امروز ما مانده‌ایم و یا و خاطره و راه شهدا و باید در این مسیر به گونه‌ای حرکت کنیم که ادامه دهنده راه نورانی آنان بوده و در مسیر تحقق آرمان‌های نظام اسلامی و انقلاب یار و یاور ولایت باشیم.

وی با بیان اینکه رحیم صفوی و شهید چمران از نزدیکان شهید صیاد بودند، گفت: از همرزمان و دوستان نزدیک صیاد نقل می‌شود که در سخت‌ترین شرایط که دشمن آنها را محاصره می‌کرد، توسل شهید صیاد شیرازی به اما زمان (عج) و زمزم دعای فرج سبب کارگشایی می‌شد.

رفتار شهید صیاد روز قبل شهادتش آن گونه بود که انگار برنمی‌گردد

صیاد شیرازی با اشاره به سفر روز قبل از شهادت شهید صیاد شیرازی به مشهد مقدس، تاکید کرد: 21 فروردین سال 78 تاریخ شهادت برادرم بود و روز قبل آن وی به مشهد مقدس برای زیارت و دیدار خانواده آمده بود، در آن روز تماما با شهید صیاد بودم و در تمامی لحظات به ویژه حرم مطهر رضوی شاهد رفتار و احساس های عجیبی از وی بودم که پس از شهادتش به این فکر کردم که شهید صیاد به گونه‌ای رفتار می‌کرد که انگار دیگر قرار نیست بیاید.

راهیان نور بهترین پیوند میان جوان و فرهنگ شهادت

وی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را نیازمند ابتکاراتی نو برای جذب جوانان توصیف کرد و افزود: اگرچه در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تاکنون اقدامات موثر فراوانی انجام شده اما باید مخاطب اصلی ما جوانان برنامه ریزی جذاب و مورد پسند جوانان انجام شود.

خواهر شهید صیاد شیرازی راهیان نور را یکی از موثرترین شیوه‌ها برای جذب جوانان با فرهنگ ایثار و شهادت دانست و اظهار کرد: روش‌هایی نظیر راهیان نور در جذب نسل جوان که دفاع مقدس را ندیده‌اند بسیار شیرین جذاب و تاثیرگذار بوده، قابل ذکر است که شهید صیاد شیرازی خود بنیان گذار راهیان نور بود.

صیاد شیرازی افزود: گسترش حلقه‌های صالحین نیز می‌تواند عامل موثر در توسعه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

پس از یک دهه وقفه، خوشبختانه در دوره اخیر ریاست محترم سازمان صداوسیما، گره از کار ساخت دو پروژه الف ویژه که سال‌ها گرفتار مشکلات و موانعی بودند باز شد و کلید خوردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها