jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۸۲۶۰۷   ۰۴ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۰:۲۲

بازخوانی یک پرونده برای آگاهی خانواده‌ها

صاحب خانه مجردی در آتش

۱

جام جم سرا- در بازخوانی خاطرات و پرونده‌های پلیسی علاوه بر جذابیتی که ممکن است برای بسیاری از مخاطبان و خوانندگان وجود داشته باشد، راز‌ها و عبرت‌هایی نیز نهفته است، این پرونده‌ها سرانجام و عاقبت تصمیمی را که ممکن است هرکدام از ما در زمان عصبانیت یا شرایط دیگر بگیریم به خوبی نشان می‌دهد.

صاحب خانه مجردی در آتش

برخی دیگر از این پرونده‌ها نیز حاوی هشدارهایی است که مخاطبان را با نحوه فعالیت و شگرد خلافکاران و تبهکاران آشنا می‌کند، ستوان‌یکم سمانه مهربانی، مسئول مرکز مشاوره و مددکاری پلیس آگاهی فاتب جزئیاتی از ماجرای زندگی مجردی یک جوان و عاقبت مرگبار آن را شرح داده است.

این مددکار پلیس در متنی نوشته است: پزشک بود و هیچ وقت فکرش را نمی‌کرد روزی شاهد جان دادن فرزندش از شدت جراحات ناشی از سوختگی در بیمارستان باشد. اول شهریور ماه که بیماری ۴۰ ساله به نام هومن به علت سوختگی در بیمارستان بستری شد و پنج روز بعد فوت کرد. پدرش در شکایتی اعلام کرد که دوستان پسرش در خانه مجردی‌اش او را به داخل حمام برده و با بنزین آتش زده‌اند.

طبق گزارش پلیس، هومن در خانه مجردی‌اش زندگی می‌کرده و تقریبا هر شب مهمانی می‌گرفته، نگهبان ساختمان ورود دوستان هومن را در دفتر ثبت کرده و گفته که در شب حادثه شاهد فرار آن‌ها از آسانسور و پله‌ها بوده است. در نتیجه اقدامات تعقیبی یکی از متهمان به هویت باربد ۱۹ ساله دستگیر شد، او در تشریح نحوه رابطه و آشنایی با هومن گفت: چند هفته‌ای بیشتر نیست که با هومن آشنا شدم و چون از همه کوچک‌تر بودم مرا داخل برنامه‌هایشان راه نمی‌دادند، همه در خانه هومن جمع می‌شدند و هومن مشروب و مواد مخدر در اختیارشان می‌گذاشت و من هم برای اولین بار در آنجا مشروب خوردم و مواد مصرف کردم. شب حادثه هم من به خانه هومن رفتم و برای اولین بار هومن شروع کرد به فحاشی به من و هر چه دم دستش بود سمت من پرتاب کرد، آنجا فهمیدم که با دو دوست دیگر به نام‌های امیر و مسعود دعوایش شده. چند دقیقه بعد با آمدن چند نفر دیگر از بچه‌ها هومن آرام شد و بعد هم امید و سعید آمدند و کلی بحث کردند و هومن به دستشویی رفت و مسعود به من اشاره کرد که می‌خواهی هومن را بترسانی؟ کمد را نشانم داد و من فکر کردم شاید چوبی داخل آن قرار داده اما دیدم بنزین است.

باربد ادامه داد: ‌ فکر نمی‌کردم هومن در حال کشیدن مواد است، فندک توی دستش بود که در دستشویی را باز کردیم و بنزینی را روی او ریختم، بار اول بنزین روی فندک نریخت، هومن بلند شد و مسعود دوباره دست مرا فشار داد و بقیه بنزین ریخت روی شعله فندک و آتش گرفت. امیر و مسعود که از من بزرگ‌تر بودند فرار کردند و من هم ترسیدم و فرار کردم و وقتی به نگهبانی رسیدم به نگهبان ساختمان گفتم به اورژانس زنگ بزنید هومن آتش گرفته است.

او درباره هومن این طور گفت: ‌ هومن کاسب بود و بار اول که به خانه‌اش می‌رفتی خیلی خوب برخورد می‌کرد و مشروب و مواد در اختیارت قرار می‌داد و بعد که معتاد شدی شرایط عوض می‌شد. من برای اولین بار با تعارف هومن شیشه مصرف کردم. خانواده هومن از او می‌ترسیدند و ماهیانه مبلغی را به حسابش واریز می‌کردند تا اصلا با خودش روبرو نشوند. علاوه بر پسر‌ها چند دختر هم بودند که وقتی از راه می‌رسیدند هومن همه ما را بیرون و خانه را برایشان خلوت می‌کرد.

باربد در پایان اظهاراتش گفت: ‌ ما قصد کشتن هومن را نداشتیم ولی آن روز هومن مواد مصرف کرده بود و حالت طبیعی نداشت و قصد آزار و اذیت مرا داشت که بچه‌ها رسیدند و باقی قضایا پیش آمد.

هشدار پلیس

زمان نسبتا زیادی است که زندگی مجردی و مستقل از خانواده در میان جوانان تهرانی طرفداران زیادی پیدا کرده است. فاصله گرفتن از کانون امن خانواده و کمرنگ شدن نظارت والدین بر اعمال و رفتار فرزندان و بی‌خبری از حلقه‌های آشنایی فرزند و جمع‌های دوستانه‌ای که در آن شرکت می‌کند از عوارض این سبک زندگی است.
متاسفانه در این میان افرادی سودجو چون هومن منازل خود را به مکانی امن برای استعمال مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی و اقدام به جرائم غیراخلاقی تبدیل کرده‌اند و با باز کردن پای افراد کم سن و سال به این مکان‌ها اقدام به آلوده کردن آنان و افزایش شمار مشتریان خود می‌کنند و به دلیل عدم نظارت جدی بر این گونه مراکز و بی‌توجهی شهروندان به وجود چنین مکانهایی در مجتمع‌های مسکونی زمانی زنگ خطر به صدا درمی آید که جرائم خطرناک و غیرقابل جبرانی به وقوع پیوسته باشد.
با توجه به شرح حادثه رخ داده ضرورت نظارت والدین بر دایره روابط اجتماعی فرزند و گروه همسالان وی و رفت و آمد به خانه‌های مجردی به خوبی حس می‌شود. باعث تاسف است که برخی والدین با مشاهده رفتارهای هنجارشکنانه و منحرف در فرزند خود به جای احساس تعهد و مسئولیت در اصلاح وی با هزینه مبلغی پول و تهیه خانه مجردی شر فرزند را از سر زندگی خود کم کرده و وی را برای آلوده کردن سایر جوانان در جامعه‌‌ رها می‌کنند.

لازم است تا ساکنان مجتمع‌های مسکونی به منظور حمایت و مراقبت از فرزندان و خانواده خود، نسبت به وجود محل‌های مورد استفاده برای جرائم اخلاقی و استعمال مواد مخدر و روابط نامتعارف بین جنس مخالف و مکان‌های برگزاری مهمانی‌های مختلط حساس بوده و مراتب را به مبادی ذیربط اطلاع دهند تا از بروز حوادث این چنینی جلوگیری شود. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بازپرس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۵
هومن حقش بود چنین بلایی سرش بیاد كسی كه خانواده خودش از ترس بهش پول عیاشی شو میدادن خانواده اش هم از دستش راحت شدن
۰
۰

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر