دلایل رشد منفی ازدواج

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال ضمن تشریح دلایل رشد منفی ازدواج گفت: میانگین سن ازدواج در استانهای مختلف متفاوت و در تهران برای مردان ۳۰ و برای زنان۲۶سال است که بیشترازاستانهای دیگر است.
کد خبر: ۷۶۸۸۷۹
دلایل رشد منفی ازدواج

علی اکبر محزون به تغییرات در آمار ثبت ازدواج از سال ۹۰ به بعد اشاره کرد و گفت: از سال ۹۰ شاهد رشد منفی و تغییرات در آمار ثبت ازدواج در استان های مختلف کشور بوده ایم به طوری که در این سال ازدواج منفی ۱.۹ درصد، در سال ۹۱ منفی ۵.۱ درصد، سال ۹۲منفی ۶.۷ درصد بوده و در ۹ ماهه نخست سال ۹۳ نیز به منفی ۷.۲ درصد رسیده است.

کاهش ۴ درصدی سهم جمعیت جوان

وی با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در کاهش نرخ ازدواج و ثبت آن در کشور موثر بوده است، گفت: تغییرات ساختار سنی جمعیت یکی از دلایل اصلی رشد منفی ازدواج محسوب می شود و از سال ۸۵ تا ۹۰ سهم جمعیت جوان(۱۵ تا ۲۹ ساله )۴ درصد کاهش داشته یعنی از ۳۵.۴ درصد در سال ۸۵ به ۳۱.۵ درصد در سال ۹۰ رسیده است.

وی اظهار داشت: شاخص دیگر در این کاهش میانگین سنی ازدواج است به طوری که طبق سرشماری های انجام شده در سال ۵۵ تا ۹۰ میانگین سنی برای مردان از ۲۴.۱ تا ۲۶.۷ و برای زنان نیز ۱۹.۷ تا ۲۳.۴ و در ۹ ماهه امسال ۲۸ سال میانگین سنی ازدواج برای مردان و ۲۳.۴ سال برای زنان ثبت شده است.

روند افزایشی تاخیر ازدواج مردان

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه میانگین سن ازدواج در سال ۹۱ برای مردان ۲۷.۴ سال و در سال ۹۲ نیز ۲۷.۸ بوده در حالی که این سن برای زنان در سال ۹۱ ۲۲.۱ و در سال ۹۲ نیز ۲۳.۱ بوده است.

به گفته محزون، شاخص سن ۲۰ تا ۳۴ سالگی سن ازدواج برای آقایان تعریف شده و بیش از این سن را سن بالای ازدواج عنوان می کند. آمارها نشان می دهد در سال ۸۴ مردان بالای ۳۵ سال ۶.۷ درصد، در سال ۹۱ ۸.۸ درصد، در سال ۹۲ ۹.۴ درصد و در ۹ ماهه سال ۹۳ این سن به ۱۰.۲ درصد رسیده است به طوری که روند افزایشی تاخیر ازدواج برای آقایان را شاهد هستیم.

افزایش دو برابری تاخیر سن ازدواج زنان در ۱۰ سال

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال در مورد تاخیر در سن متعارف ازدواج زنان نیز گفت: این تاخیر در زنان شدیدتر بوده به طوری که چون سن ۱۵ تا ۲۹ سالگی سن ازدواج این افراد در نظر گرفته می شود بنابراین زنان دارای بیش از ۳۰ سال سن، تاخیر در سن متعارف ازدواج داشته اند این آمار در سال ۸۴ ۶.۳ درصد در سال ۹۱ ۱۱.۲ درصد در سال ۹۲ نیز ۱۲.۵ درصد و در ۹ ماهه سال ۹۳ به ۱۳.۸ درصد رسیده است.

به گفته محزون، شاخص تاخیر سن ازدواج در زنان در کمتر از ۱۰ سال به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

تهران صدر نشین افزایش سن ازدواج

وی با تاکید بر اینکه تاخیر سن ازدواج در کلانشهرها نمود بیشتری داشته است، گفت: تهران با ۳۰.۱ سال، شیراز با ۲۹.۱ سال، تبریز و اصفهان با ۲۸.۶ سال و کرج با ۲۸.۱ سال بیشترین میانگین سن ازدواج مردان را به خود اختصاص داده اند.

محزون افزود: در مورد زنان نیز تهران با ۲۶.۲ سال، شیراز با ۲۵ سال، کرج با ۲۴.۹ سال، اصفهان ۲۴.۷ سال و تبریز با ۲۳.۵ سال بیشترین استان هایی هستند که سن ازدواج زنان بیش از میانگین کشوری است.

وی گفت: میانگین کشوری سن ازدواج برای مردان ۲۷.۸ و برای زنان ۲۳.۱ اعلام شده است.

تفاوت سن ازدواج در مناطق مختلف تهران

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال، اظهار داشت: براساس تحلیلی که برای اولین بار در ثبت احوال انجام شده تهران به سه منطقه شمیرانات، مرکزی و ری تقسیم می شود و میانگین ازدواج زنان و مردان در این سه منطقه متفاوت است به طوری که این سن در شمیرانات برای مردان ۳۲ سال و برای زنان ۲۸.۶ سال و در بخش مرکزی میانگین سن ازدواج مردان ۳۰.۱ و زنان ۲۶.۲ سال و همچنین در بخش ری نیز این سن برای مردان ۲۷.۱ و برای زنان ۲۳.۱ سال اعلام شده است.

محزون تاکید کرد: بررسی های انجام شده نشان می دهد تحولات نه تنها در کل کشور بلکه در کلانشهرها نیز متفاوت است.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها