جام جم سرا: عفونت، سنگ و بدخیمی‌ها می‌تواند علت بروز «هماچوری» یا خون در ادرار باشد. چنانچه عارضه هماچوری با تب، سوزش یا تکرر ادرار، درد شکم و پهلو همراه باشد احتمال بدخیمی کمتر است، اما هماچوری بدون درد، نخستین و مهم‌ترین علامت بدخیمی مثانه و کلیه است.
کد خبر: ۷۶۶۴۷۳
دلایل وجود خون در ادرار

دکتر علیرضا قدیان، فوق‌تخصص ارولوژی در گفت‌وگو با جام‌جم با تأکید بر ضرورت مراجعه زودهنگام در صورت مشاهده خون در ادرار می‌گوید: برخی از پررنگ‌شدن ادرار شکایت دارند، اما در هماچوری رنگ ادرار از نارنجی پررنگ تا دفع واضح خون و حتی دفع لخته متفاوت است. هر چه شدت خونریزی بیشتر باشد اهمیت آن هم افزایش می‌یابد.

وی با بیان این که هماچوری یکی از عوارض سرطان مثانه است، می‌افزاید: شیوع سرطان مثانه در افراد سیگاری 16 برابر بیشتر از افراد عادی است. البته شیوه تغذیه، شیوع برخی عفونت‌های انگلی و سل مثانه نیز شیوع سرطان مثانه را بیشتر می‌کند. وجود سنگ در هر بخش از دستگاه ادراری نیز به علت آسیب به مخاط به عارضه هماچوری منجر می‌شود. البته بسته به‌شدت آسیب وارده میزان خون موجود در ادرار متفاوت است. در زنانی که در سنین تولید مثل هستند و کمتر از 45 سال دارند وجود خون در ادرار را به عفونت‌های دستگاه ادراری نسبت می‌دهند، اما با افزایش سن و وجود عارضه هماچوری حتی در صورت اثبات عفونت نباید احتمال سرطان را از نظر دور داشت.

پرهیز غذایی به کاهش حساسیت غذایی کمک می‌کند

تنها راه درمان حساسیت غذایی، پرهیز از مواد غذایی است که فرد به آن واکنش نشان می‌دهد. پس با پرهیز از برخی مواد غذایی هنگام جوانی می‌توان حساسیت‌های غذایی دوران کودکی را از بین برد.

دکتر ابراهیم رزم‌پا، متخصص گوش، گلو و بینی در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: حساسیت غذایی یک واکنش دفاعی است که اغلب با مصرف مواد غذایی نظیر تخم‌مرغ، بادام زمینی، شیر یا برخی غذاهای خاص دیگر تحریک می‌شود. علائم حساسیت غذایی اغلب بسرعت تا دو ساعت پس از خوردن غذا ظاهر می‌شود. علائم اصلی شامل کهیر، صدای گرفته و خس خس کردن است و دیگر علائم به صورت درد شکم، اسهال، مشکل در بلع، خارش دهان، گلو، چشم‌ها، پوست یا هر ناحیه دیگر، غش و ضعف، گرفتگی بینی، حالت تهوع، تنگی نفس و درد در ناحیه معده و استفراغ بروز می‌کند.وی تاکید می‌کند: شایع‌ترین مواد حساسیت‌زا در کودکان شامل تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، سبوس، آجیل درختی و گندم می‌شود. در صورتی که افراد در خوردن چنین موادی احتیاط کنند، می‌توانند حساسیت خود به شیر، تخم‌مرغ، گندم و سبوس را در سن پنج سالگی از بین ببرند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها