تا جایی که ما اطلاع داریم، رانندگی بد ترس دارد و حتی جا دارد که همه مثل بید بلرزند و بترسند. باور بفرمایید اگر حافظ شیرازی در عصر ما و در این خیابان‌های حسینقلی‌خانی ما می‌بود؛ این‌طوری می‌فرمود: «چو بید بر سر رانندگیش می‌ترسم»!
کد خبر: ۷۵۶۱۵۶
رانندگی ترس ندارد

کسی که بد رانندگی می‌کند، هم خودش را به کشتن می‌دهد، هم رانندگان دیگر را که با رانندگی خوب خود، اعلام می‌کنند که هیچ علاقه‌ای به تصادف و حتی حسن تصادف ندارند و دوست دارند زنده بمانند و سر ماه یارانه بگیرند؛ نه این که سر تیر، ناخواسته به رحمت خدا بروند. با این حال گویا یک نوع ترس دیگری هم هست که دست خود آدم نیست.

بعضی‌ها کلا از رانندگی ترس دارند. لابد فکر می‌کنند قرار است پشت هواپیمای جنگی جت بنشینند و دنده عقب بروند. به قول روان‌شناسان همیشه در صحنه، اینها شاید یک نوع فوبیای ترس از رانندگی دارند. از سوی دیگر، کارشناسان پلیس نیز می‌گویند این ترس را نمی‌شود داخل خیابان و بزرگراه از بین برد. نمی‌شود به طرف بگوییم حالا بنشین پشت فرمان، ان‌شاءالله که ترست می‌ریزد. بله، ممکن است بریزد، ولی تا آن موقع، در خوشبینانه‌ترین وضع ممکن و حداقل یک هفشده نفری را زده لت و پار کرده به سلامتی!

بسته پیشنهادی: با عنایت به آنچه گفته شد، هرچند که ما فعلا خودمان اهل هیچ‌گونه رانندگی خاصی نیستیم؛ اما برای کمک در ریزاندن ترس این عده از شهروندان عزیز که از رانندگی خوف دارند، راهکارهایی را عرض می‌کنیم:

1ـ تصور مخالف: هنگام رانندگی، همچین تصور کنید دیگران و رانندگان دیگر از شما می‌ترسند. این شکلی، کمتر می‌ترسید و با اعتماد به نفس خارق‌العاده‌ای حتی می‌توانید لایی بکشید و تک‌چرخ بزنید. این گونه تصورات، از سابق ایام سابقه دارد. خود نگارنده، سابقا به یک کسی گفتم تو چطور این جوری با اعتماد به نفس کامل و بی‌هیچ استرس و اضطرابی جلوی یک جمع کثیری صحبت می‌کنی و نمی‌ترسی خراب کنی؟.... لبخندی زد و گفت: بهت برنخورد، اما در موقع سخنرانی، به خودم اینجوری باوراندم که گویا اشخاص روبه‌رویم، گوسفند هستند. (گفتم لااقل یک بلانسبتی چیزی بگو؛ گفت: بله، عذر می‌خواهم.... اما در مثل مناقشه نیست!)

2ـ تغییرنگاه: گاهی اصلا نباید به واقعیت فکر کرد. مگر که واقعیت زبان‌نفهم، خودش را به زور به شما تحمیل کند. چرا باید مدام به یاد بیاورید که سوار خودرو هستید که وحشت برتان دارد؟... آن داستان مثنوی مولانا یادتان نیست که مردی در تاریکی، بدون هیچ ترسی دست بر اندام شیری می‌کشید و خیال می‌کرد گاو است؟ خب مثلا شما اگر سوار پراید هستید، همچین خیال کنید که سوار خر هستید. خر به غیر از جفتک زدنش ـ که آن هم به دلیل گرانی جو، کمتر شده است ـ هیچ ترس دیگری زبان بسته ندارد. یک بارامتحان کنید تا مزه این نوع رانندگی را بچشید.

3ـ‌ بستن چشم: چه کسی گفته آدم باید زل بزند به روبه‌روی خود و حتی چیزهای ترسناک یا موجب ترس را دوچشمی ملاحظه کند؟ با یک چشم هم می‌شود مقابل را دید. بعضی‌ها هستند که معتقدند در دوره تحریم‌ها از یک چشم هم استفاده کنید، کفایت می‌کند. رانندگی با یک چشم را تمرین کنید بد نمی‌بینید. به نظر ما که ترستان نصف می‌شود. چرا که حداقل، 50 درصد چیزهایی را که هنگام رانندگی می‌بینید و می‌ترسید، دیگر نمی‌بینید و نمی‌ترسید.

رضا رفیع

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها