کاستن از تعداد یارانه‌بگیران، طرح خوبی است که ما هم شدیداللحن از آن حمایت کرده و کماکان نیز همین کار را می‌کنیم و خجالت هم نمی‌کشیم. چراکه اگر این طرح خوب، بخوبی انجام پذیرد باعث می‌شود سهم بیشتری از بیت‌المال به اقشار کم‌درآمد برسد و آنهایی که الحمدلله وضع مالی‌شان اصطلاحا توپ است و پول توجیبی بچه‌شان هرروز، بیشتر از مبلغ یارانه ماهانه است، این یارانه را الکی نگیرند.
کد خبر: ۷۵۵۷۴۶
زدن شیپور از سر گشاد

منتها نه که شمردن پولداران و رسیدن به حساب بانکی آنها مثل شمردن ثروتشان کمی سخت است و ممکن است سال‌ها به طول انجامد، فلذا بخش اقتصادی دولت محترم در یک اقدام حساب شده و رندانه، تصمیم گرفته است تا با این قضیه برعکس برخورد کند.

اگر از سمت پولداران نمی‌شود کاری کرد، از سمت بی‌خطر بی‌پولان و کم‌پولان که می‌شود. شیپور را چه از این طرفش بزنی، چه از آن طرفش، بالاخره صدایش در‌می‌آید، مهم درآمدن صداست، حالا از سرش یا از تهش، تنها صداست که می‌ماند.

خبر وارده: «در حالی که دولت، پیشتر می‌خواست اقشار مرفه را از سبد یارانه نقدی حذف کند، اما ظاهرا این طرح برعکس شده و این‌بار دولت با طرح جدید شناسایی اقشار کم‌درآمد، در نظر دارد شمار یارانه‌بگیران را کاهش دهد. طرح جدیدی که چند روز پیش، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آن پرده برداشت و قرار است بزودی جزئیات آن اعلام شود.» ــ به نقل از جراید

بسته پیشنهادی: از آنجا که ما نیز به‌عنوان یکی از اقشار کم‌درآمد جامعه که از راه نوشتن و روزنامه‌نگاری، امرار معاش می‌کند؛ از هر جهت مدافع کاستن از حجم یارانه‌بگیران هستیم؛ چه از این طرف اجرا شود که باید پولداران شمارش شوند و چه از آن طرف اجرا شود که کم‌پولان شمرده شوند؛ فلذا به غیر از حرف‌هایی که در بالا زدیم؛ در پایین هم حرف‌هایی می‌زنیم:

1ـ شبهه کوتاهی دیوار: وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تا دیر نشده، شفاف‌سازی کنند که اجرای طرح جدید، صرفا به خاطر کوتاه بودن دیوار گروه‌های کم‌درآمد نیست. کسی شایعه نسازد که مصداق بارز تشویش اذهان عمومی حساب می‌شود.

2 ـ سیاست‌های تشویقی: بارها عرض کردیم، اما انگار به دیوار عرض کردیم؛ که اگر سیاست‌های تشویقی را جدی‌تر بگیریم، همانا موفق‌تر خواهیم بود. مثلا اعلام شود که هرکس از یارانه‌اش انصراف دهد، دوره‌های بعد برای دریافت یارانه در اولویت خواهد بود.

3 ـ ارزش‌زدایی یارانه: با در پیش گرفتن سیاست‌های اقتصادی درست، کاری کنیم که عملا با مبلغ یارانه فقط مثلا دو سه کیلو کشک یا زرشک بشود، خرید. این‌طوری دیگر ملت کمتر به یارانه اقبال نشان خواهند داد. از ما گفتن، از شما هم طبق معمول، نشنیدن!

رضا رفیع

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها