jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۴۷۷۵۴   ۱۸ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۸:۵۵

دیدبان حقوق بشر خبر داد

۱۵۰۰ کودک ایزدی در اسارت داعش

دیدبان حقوق بشر در گزارشی با اشاره به اسارت یک هزار و پانصد کودک اقلیت ایزدی موصل در نزد گروهک تروریستی داعش درباره تلقین عقاید تکفیری از سوی این گروه به کودکان ایزدی و عواقب خطرناک آن هشدار داد.

۱۵۰۰ کودک ایزدی در اسارت داعش

سازمان غیردولتی و بین المللی دیدبان حقوق بشر در گزارشی که نسخه‌ای از آن بدست دفتر خبرگزاری فارس در بغداد رسیده است، تاکید کرد: شمار کودکان ایزدی که گروهک تروریستی داعش آنها را از زمان حوادث دهم ژوئن کنونی در موصل ربوده است به حدود یک هزار و پانصد تن می‌‌رسد که بزرگسال‌ترین آنها 16 ساله است و حدود یک هزار تن آنها زیر دوازده سال دارند.

دیدبان حقوق بشر درباره خطر آزاد نشدن ربوده شدگان ایزدی از چنگ داعش بخصوص کودکان هشدار داد و گفت:این اسرای ایزدی زیر یوغ افکار افراطی داعش هستند و روزانه شاهد فجیع‌ترین صحنه‌های نقض حقوق بشر هستند.

در این گزارش با ابراز نگرانی از تلقین افکار افراط‌گرایی از سوی تروریست‌های داعش به کودکان ایزدی گفت:این کودکان در سنینی هستند که به راحتی تحت فشار و تحریک داعش می‌توانند به نسلی مبدل شوند که پیروان ادیان خود را کافر شمرده و به محاربه با آنها بروند.

دیدبان حقوق بشر در این گزارش خود اقدامات جدی دولت عراق و سازمان ملل برای آزادی شهروندان ایزدی از چنگ تروریست‌ها تا قبل از وخیم‌تر شدن اوضاع و چه بسا ملحق شدن آنها به فهرست اعدامی‌های داعش را خواستار شد.

«مهند کریم»، عضو دیدبان حقوق بشر عراق گفت: گروه تروریستی داعش بسیار آسان می‌تواند کودکان ایزدی را تحت آموزش تفکرات تروریستی و تکفیر دین ایزدی قرار بدهد و در این ارتباط فیلم های ویدیویی هم منتشر شده که عناصر داعش را در حال آموزش عقاید تکفیری ها و ترغیب آنها به تکفیر دینی را نشان می‌دهد که پیرو آن بوده‌اند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر، عناصر داعش همچنین فیلم‌هایی از اقدام جنگجویان داعش در منفجر کردن خودشان را به کودکان ایزدی نشان می‌دهند و این گونه ضمن آموزش عملیات‌های انتحاری به کودکان به آنها تلقین می‌کنند که با منفجر کردن خود مستقیم به بهشت می‌روند.

گروه داعش پس از حمله به منطقه موصل عراق هزاران زن و کودک اقلیت ایزدی مقیم این شهر را ربوده یا به قتل رساند.

ایزدی‌ها فرقه‌ای هستند که یکی از قدیمی‌ترین اجتماع ها را در شمال عراق پایه‌گذاری کرده و قدمت آنها به بیش از 6 هزار سال می‌رسد.

با این حال این روزها گفته می شود 500 تا 600 هزار نفر از این قوم کرد در عراق سکونت دارند که در جاهای مختلف پراکنده شده‌اند، با این حال به چشم داعشی ها این فرقه در زمره کافران قرار دارند و بر خلاف مسیحی‌ها و یهودی‌ها که می‌توانند در ازای زنده ماندشان مالیات بدهند ایزیدی‌ها نمی‌توانند نه مالیات بدهند و نه اینکه در منطقه تحت هدایت داعشی‌ها باقی بمانند.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها