jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۷۹۹۷   ۲۲ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۰

مراکش؛ شمال غربی آفریقا

سفر به سـرزمیـن رنگ‌ها

این روزها مصادف است با روزهای استقلال مراکش در شمال غربی‌ترین نقطه آفریقا. کشوری که مثل بسیاری از کشورهای دیگر آفریقایی مستعمره بود و توانست استقلال خود را از اسپانیا و فرانسه به دست آورد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم سفری نوشتاری داشته باشیم به کشوری که سرزمین رنگ‌هاست.

لقب سرزمین رنگ‌ها را برخی مسافران به مراکش داده‌اند. ماجرا بیش از هر چیز مربوط است به بازارهای این کشور که در آن صنایع دستی با رنگ‌های مختلف و عموما شاد به چشم می‌خورد. البته در این میان نباید از برخی جاذبه‌های خاص رنگی هم گذشت؛ مثل شهر شفشاون که بسیاری از اماکن آن به رنگ آبی است تا جایی که آبی آسمان پیش چشمتان رنگ می‌بازد یا همین کازابلانکای مشهور که هنوز هم در لسان عرب به خاطر خانه‌های سفید رنگش به سرزمین سپید معروف است. (البته خانه‌های سفید در اثر زلزله از دست رفته و حالا دیگر اثری از آنها باقی نمانده است)

سوالی که ممکن است به ذهن هر کسی برسد این که چرا باید از مراکش دیدن کرد؟ به نظر من چند دلیل اصلی برای سفر به این کشور وجود دارد؛ نخست میراثی که از تمدن‌های نخستین مثل بربرها تا زمان اسلام و بعد از آن از زمان استعمار در این کشور برجای مانده و حاصلش 9 سایت بین‌المللی میراث فرهنگی است. در عین حال سنت‌ها و آداب رسوم این کشور و به طور مثال لباس‌های آن کشور به گونه‌ای بومی باقی مانده و از این رو دیدن فرهنگی متفاوت هم می‌تواند انگیزه دیگری برای این سفر باشد.

البته این فرهنگ متفاوت در مواردی هم با ما اشتراک دارد. اکثریت مردم مراکش مسلمان هستند و از این رو برای خوراک مشکلی نخواهید داشت. همین جا این نکته را بگویم که مردم مراکش بشدت دنبال خوراک تازه هستند و حتی به عنوان خوراک خیابانی می‌توانید گوشت کشتار روز را انتخاب کنید که جلوی خودتان چرخ و کبابش کنند تا نوش‌جان کنید یا حتی مرغی که مقابل چشمتان ذبح می‌شود و نیم ساعت بعد مزه لذیذش زیر دندان‌های شماست. در مورد سبزی و میوه هم همین‌طور است و از این رو نوشیدنی‌های طبیعی این کشور مثل آب پرتقال و چای نعناع بشدت توصیه می‌شود.

اگر بخواهید یک برنامه خوب برای بازدید از مراکش بنویسید باید به فکر دیدن شهرهای مراکش (نام شهری در این کشور هم هست)، شفشاون و فز به عنوان میراثی تاریخی و کازابلانکا به عنوان شهری دیدنی از سه حیث طبیعی، تاریخی و البته تجاری باشید.

اما چند توصیه؛ نخست این‌که به سیستم حمل‌ونقل عمومی این کشور اعتماد کنید که وضع مناسب و البته قیمتی ارزان دارد. هنگام خرید مراقب باشید اجناس را به بهانه گردشگر بودن، خیلی گران به شما نفروشند و یادتان باشد مردم مراکش خیلی اهل نگاه کردن به شما خواهند بود. از این رو از نگاه‌های خسته‌کننده و گاه عذاب‌آورشان ناراحت نشوید!

چطور برویم؟

برای سفر به مراکش به ویزا نیاز دارید و متاسفانه به دلیل قطع رابطه سیاسی این کشور با ایران در سال 87 باید ویزا را از نزدیک‌ترین دفتر کنسولی این کشور مثلا در ابوظبی تهیه کنید. ظاهرا پروسه اخذ ویزا برای ایرانیان کمی بیش از معمول طول می‌کشد. پرواز هم باید به صورت غیرمستقیم از ترکیه یا کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد. البته توصیه ما به دلیل چنین شرایطی و نیز ناشناخته‌بودن کشور برای اکثر مسافران استفاده از تور است. تور مراکش پاییز 93 حدود هشت میلیون تومان آب می‌خورد.

ـ در نگارش این مطلب از سفرنامه منتشره در وبلاگ پژمان بلاگ استفاده شده است.

مصطفی مسجدی‌آرانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر