jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۲۰۰۰۹   ۳۱ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۸:۲۰

سیگاری‌ها بخوانند

عواقب سیگار کشیدن

۲

همیشه سیگار کشیدن منع می‌شود ولی شاید هنور افراد بسیاری، این توصیه‌ها بر روی آنان تاثیر نگذاشته باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود دقایقی کوتاه ۵ توصیه که نشان دهنده عواقب سیگار کشیدن است را مطالعه کنند.

عواقب سیگار کشیدن

1.بیماری قلبی: بیماری های عروق کرونر قلب علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا و علت اصلی مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار است. مواد سمی درون سیگار باعث می‌شود که پلاک‌هایی درون شریان‌ها شکل گیرد که منجر به آترواسکلروز و سختی شریان‌های بدن می‌شود. سیگار کشیدن باعث ایجاد فشار روی قلب می‌شود.

2.سکته مغزی: ​با توجه به گروه بهداشت و خدمات انسانی، سکته سومین عامل مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا و باعث کشته شدن بیش از 150 هزار نفر در هر سال است. برای افراد سیگاری خطر ابتلا به سکته مغزی 1.2 تا 2 برابر افراد غیر سیگاری است.

3.سرطان ریه: به گفته انجمن سرطان آمریکا تنها در ایالات متحده 213.380 هزار مورد سرطان ریه گزارش شده است که 160.390 هزار مورد منجر به مرگ در سال 2007 شده است.

سرطان ریه علت اصلی مرگ ناشی از سرطان در مردان و زنان است و این نوع سرطان با پیشگیری از سیگار و تنباکو قابل پیشگیری است.

4.برونشیت مزمن و آمفیزم: استفاده از توتون و تنباکو موجب ابتلا به برونشیت مزمن و آمفیزم می‌شود بنابراین ترک سیگار بهترین روش برای توقف آسیب بیشتر شناخته شده است.

بنا به گزارش سازمان‌های بهداشتی در آمریکا 10 میلیون نفر مبتلا شناسایی شدند و 14 میلیون نفر دیگر تخمین زده می‌شود که مبتلا هستند ولی هنوز شناسایی نشدند.

آسیب سیگار چهارمین علت مرگ و میر در سال 2000 بوده است و پیش بینی می‌شود تا سال 2020 جایگاه سوم مرگ و میر را از آن خود کند.

5.سرطان دهان: در گروه خاصی از سرطان‌ها،‌ سرطان دهان و سر و گردن وجود دارد. تخمین زده می‌شود که بین 70 الی 80 درصد تمام موارد ابتلا به «OHNC» به دلیل مصرف الکل و دخانیات است.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فرهاد قزل
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۱
یه سوال پس چرا مسئولین وزارت بهداشت و درمان در مورد فعالیت شركت دخانیات چشم پوشی میكنند
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۱
امان ازدودوسیگارای برادر* سیه كردروزگارم راسراسر - به هرنخ میزدم آتش شدودود* بلای جسم وجانم تاروهم پود- زلب شدحلقه های دودزنجیر* به پایم بسته چون صیدی به نخجیر - زغالی شدریه نایم چواگزوز *كجاشدخنده دیروزم امروز - گرفته قلب ومغزم گشته بیمار * نحیف وزارم اندركنج دیوار - سرم گیج از تكاتك سرفه هایم * همه ............. است برزیر پایم- گرفت جای قلم رادرسرانگشت * نوشت با دود خود خواهدمراكشت- زویروس لشگری آماده دارد * به جان ومال من برنامه دارد - دلم بگرفت از این كردارخویشم * به فكرچاره در پندار خویشم - بگفتم ازهزاران یك سخن نوش * نگرددترك سیگارم فراموش .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر