نوانما جاجم نوانما کد خبر: ۶۹۶۱۳۶   ۲۴ تير ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۰

نورمحمد درپور دیگر نمی‌خواند

صدای خنیاگر سکوت است

جام جم نوا: صدای نورمحمد درپور، خنیانگر خراسانی، خاموش شده است و حنجره‌اش دیگر یاری نمی‌کند تا این نوا را سر دهد که: «غمت در نهانخانه دل نشنید.» چرا که دیگر قدرت خواندن ندارد.

صدای خنیاگر سکوت است

نورمحمد درپور بیماری سختی را پشت‌سر گذاشت. اما صدایی که روزی با دوتارش در هم می‌آمیخت خاموش شد و دیگر نمی‌تواند صحبت کند. خواننده نوایی معروف خراسان این‌روزها در خانه استراحت می‌کند. محمدحسین درپور پسر او که این‌روزها از پدر نگهداری می‌کند به «شرق» گفت: «اما دیگر نمی‌توانند صحبت کنند.» سرطان روده و درمان‌هایی که با سکته قلبی و مغزی درپور همراه شده، باعث شد تا او هم ضعیف شود و هم دیگر نتواند صحبت کند. آخرین‌باری که او ساز به دست گرفت سال پیش بود؛ در افتتاحیه جشنواره آیینه‌دار در تهران. اجرای کوتاه درپور از «نوایی…» با استقبال زیادی از سوی میهمانان این جشنواره روبه‌رو شد. اما بعد از این جشنواره بود که بیماری او بار دیگر شدت گرفت و در نهایت او را به بستر بیماری انداخت. محمدحسین درپور می‌گوید: «این‌روزها به مناسبت ایام رمضان به‌خاطر علاقه‌ای که ایشان به قرآن دارند برایشان آیات کلام‌الله را می‌خوانیم. دستشان را بالا می‌برند و در انتها نیز دعا می‌کنند. اما صدایشان را نمی‌شنویم. با این‌همه حواسش خوب است.»او در مورد روند بیماری پدرش می‌افزاید: «خوشبختانه بیماری سرطانشان بهبود یافته است. چندهفته پیش که ایشان را به مشهد برای معاینه بردیم دکتر گفتند که بهتر هستند و آزمایشی را دادند که گفتند تا آخر تابستان می‌توانید آن را انجام دهید. اما بسیار راضی بودند. تنها مشکلشان این است که با وجود بهبود ضعیف هستند و دیگر نمی‌توانند صحبت کنند.»
سکوت درپور که سال‌ها با سازش ذکر گفته و موسیقی مقامی خراسانی را اجرا کرده خانواده و علاقه‌مندان این نوازنده و خواننده را نگران کرده است. اما هزینه‌های درمانی درپور یکی دیگر از مشکلاتی است که این استاد موسیقی نواحی مانند بسیاری از استادان پیشکسوت دارد. پسر درپور می‌گوید که حقوق حاجی 170هزارتومان است و هزینه‌های درمانی بسیار زیاد است. البته از تهران و از طریق انجمن پیشکسوتان هنر بیمه و بیمه تکمیلی ایشان را درست کردند و همین تازگی‌ها گفتند که قرار است تمدیدش کنند. اما هنوز هم هزینه‌های درمانی بالاست.
(شرق)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: