دانش - عمومی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

عمومی
برنامه بلند‎مدت، رمز پیشتازی نانو

«جام‎ جم» در گفت‎و‎گوی اختصاصی با دبیر ستاد نانو، عملکرد این مجموعه در سال ۱۴۰۱ را بررسی می‎کند

برنامه بلند‎مدت، رمز پیشتازی نانو

۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲

روزهای پایانی سالی که به نام تولید، دانش‎بنیان و ‌آفرین مزین بود فرصتی است برای این که نیم‎نگاهی به کارنامه نهادها و ستادهای مرتبط با تولیدات دانش‎بنیان داشته باشیم. پاسخگویی به رسانه‌ها، داشتن برنامه، توان صادراتی و استفاده از ظرفیت‎های موجود فارغ از موضوع فعالیت از مهم‎ترین شاخص‎ها برای سنجش نوع فعالیت سازمان‎ها و نهادها است.

شکار بی‌دردسر هلال رمضان

چرا امسال «یوم‌الشک» برای آغاز ماه مبارک رمضان نخواهیم داشت؟

شکار بی‌دردسر هلال رمضان

۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۲

روزه‌داری در آخرین روز ماه شعبان و به پیشواز رفتن ماه مبارک رمضان، جزو سنت‌های منتظران این ماه پربرکت است. بااین‌حال ریشه فقهی روزه پیشواز برمی‌گردد به شرایط خاص دیده‌شدن هلال اول ماه بعد در شامگاه بیست‌ونهمین روز ماه قمری که گاهی آسان دیده می‌شود و گاهی سخت.

نوروز زمین

بررسی ویژگی‌های تقویم هجری شمسی و تمایز آن با دیگر روش‌های گاهشماری

نوروز زمین

۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶

زمین در گردش سالانه خود به دور خورشید کم‌کم به لحظه بهار نزدیک می‌شود. این لحظه در علم نجوم به نام «اعتدال بهاری» معروف است. ما در زندگی روزمره تغییر فصل‌ها را از تغییر دنیای اطراف‌مان می‌شناسیم. اما اگر نگاه‌مان را از زمین فراتر ببریم،‌ می‌توانیم تغییرات مدار حرکت زمین به دور خورشید را بررسی کنیم که باعث پیدایش فصل‌ها می‌شود.

سوم فروردین اول ماه مبارک رمضان خواهد بود

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری:

سوم فروردین اول ماه مبارک رمضان خواهد بود

۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹

حجت الاسلام سیدرضا قلم کاران اصفهانی عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: روز پنجشنبه سوم فروردین اولین روز ماه مبارک رمضان در ایران و دیگر کشور‌های منطقه خواهد بود.

چاره‌اندیشی سیاسی برای مقابله با چالش‌های اینترنت ماهواره‌ای

چاره‌اندیشی سیاسی برای مقابله با چالش‌های اینترنت ماهواره‌ای

۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۶

با نیاز روزافزون جوامع به اینترنت از جمله کشورهایی که به دلایل مختلف با محدودیت‌های اینترنتی مواجه هستند، منظومه‌های ماهواره‌ای‌اند که می‌توانند امکان دسترسی همه افراد به اینترنت را محقق کنند و بسیار پرطرفدارند.

بفرمایید گوشت با طعم طبیعت

بررسی جزئیات تولید گوشت آنالوگ در کشور در گفت‌وگو با عضو هیات علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی

بفرمایید گوشت با طعم طبیعت

۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰

از مشکلات اساسی در جهان امروز کمبود آب و خشکسالی است. صنایع غذایی هم از جمله حوزه‌هایی به شمار می‌رود که مصرف آب بالایی به شکل آب مجازی دارد که یکی از مهم‌ترین مصادیق آن تولید گوشت است.

ملاقات با شگفتی‎‌‌های زمین

گزارش اختصاصی «جام‌جم» از افتتاح اولین پارک‌موزه زمین‌شناسی کشور در مشهد

ملاقات با شگفتی‎‌‌های زمین

۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴

مثل معروفی وجود دارد که می‌گوید به من نشان بده تا به خاطر بسپارم. این مثل نشان می‎دهد خواندن و نوشتن و دیدن و شنیدن همگی به تنهایی ابترند اما زمانی که با هم باشند، تجربه ‎ای را شکل می‎دهند که احتمال فراموش‌کردن آن بسیار کم می‎شود.

۴گام تا درخشش در فضا

«جام‎ جم» بررسی می ‏کند

۴گام تا درخشش در فضا

۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱

فناوری و صنعت فضایی از حوزه‎ هایی است که پیشرفت در آن، زمینه‎ ساز رشد جایگاه کشور در منطقه خواهد شد. از تاسیس سازمان فضایی در ایران ۱۹سال می‎گذرد با این‏حال همچنان می‎توان ساختار آن را نوپا درنظر گرفت، زیرا هنوز در حوزه ‎های متنوع فناوری‎های فضایی درحال آزمون و خطا و رشد است.

ببینید | خط قرمز هوایی برای غذا!

ببینید | خط قرمز هوایی برای غذا!

۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۴

مقاله‌ای که به تازگی در مجله علمی نیچر منتشر شده نشان می‌دهد تولید غذا به تنهایی می‌تواند گرمایش جهانی را از مرز خطرناک 1.5 درجه سانتی‌گراد عبور دهد.

نیازمندی ها