«لیکوپین» عامل سلامت قلب

قرص گوجه فرنگی هم آمد

اگر علاقه ای به میوه و سبزیجات ندارید اما از سویی می خواهید مراقب قلب خود باشید دانشمندان راه حلی را برای این مشکل عرضه کرده اند.
کد خبر: ۶۸۲۳۸۶
قرص گوجه فرنگی هم آمد

پژوهشگران دانشگاه کمبریج، «قرص گوجه فرنگی» ساخته اند که مملو از لیکوپن است. یک قرص «Ateronon» حاوی میزان زیادی لیکوپن – به اندازه 900 گرم گوجه فرنگی- است.

لیکوپن رنگدانه ای عامل رنگ قرمز گوجه فرنگی و بسیار مفید برای سلامتی است.

اکنون، پژوهشگران دانشگاه کمبریج نشان داده اند این مکمل سلامت رگ های خونی را در افراد مبتلا به سکته قلبی، آنژین و دیگر بیماری های قلبی و عروقی بهبود می دهد.

در افرادی که به مدت دو ماه، روزانه یک عدد از این قرص که یک پوند قیمت دارد مصرف کردند، سلول های حیاتی موجود درون رگ های خونی سلامت تر شدند.این سلول های اندوتلیال برای حرکت خون در بدن ضروری هستند و خطر سکته قلبی و مغزی را در آینده از بین می برند.

تا پایان این مطالعه در افرادی که قرص لیکوپن را مصرف کردند رگ های خونی توانستند 50 درصد بیشتر، باز شده و جریان خون را بهبود بخشند.در این مدت، سطح و کیفیت فعالیت گلبول های خونی در قلب بیماران به خوبی افراد سالم بود.

این بهبود در حالی مشاهده شد که داوطلبان تحت درمان با قرص های فشارخون، استاتین ها و دیگر قرص های طراحی شده برای بهبود سلامت قلب، بودند.

این قرص گوجه فرنگی، فشار خون و یا انعطاف پذیری عروق را تحت تاثیر قرار نداده است.

محققان می گویند باید آزمایش های بلند مدت بیشتری انجام شود تا تاثیر مصرف «Ateronon» بر کاهش خطر سکته قلبی و مغزی مشخص شود.

لیکوپن بیشتری تاثیر را در رژیم غذایی دارد بویژه وقتی با روغن زیتون مخلوط شود.

محققان این طرح تاکید دارند مصرف روزانه قرص گوجه فرنگی جایگزینی برای دیگر درمان​ها نیست اما وقتی همراه با دیگر داروها مصرف شود، فواید افزوده ای دارد.

پیش از این، تاثیرات لیکوپن بر پیشگیری از سرطان پروستات و افزایش تعداد اسپرم نشان داده شده بود.(مهر)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها