jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۷۹۶۵۰   ۱۱ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۲:۰۸

هم اکنون در جهان حدود 3 میلیون کودک قبل از رسیدن به یک ماهگی می‌میرند حال آن که بنا بر گزارش جدید صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در صورت مراقبت‌های لازم در زمان تولد با چنین معضلی مواجه نخواهیم بود. این نهاد توجه ویژه دولت‌ها و دیگر نهادها را در جهت تأمین منابع لازم برای حمایت از این گروه از کودکان جلب کرده است.

مرگ 3 میلیون نوزاد قبل از یک ماهگی

جام جم سرا:

بنا بر تحقیقات انجام‌شده، تمرکز بر فاصله میان زایمان و ساعات اولیه زندگی نوزادان، تأثیر به‌سزایی در نجات زندگی آنها خواهد داشت.

با توجه به موفقیت‌های حاصله در حمایت از کودکان زیر 5 سال، اکنون برای تأمین حق حیات و سلامت نوزادان تازه‌متولدشده که از آسیب‌پذیری بیشتری برخوردارند، اقدامات ویژه مطالبه شده است. بنا بر گزارش یونیسف، سالانه 2.9 میلیون نوزاد در 28 روز ابتدایی بعد از تولد می‌میرند و البته مرگ 1.2 میلیون از نوزادان مزبور به دلیل ایست قلبی حین زایمان عنوان شده است.

به نقل از مهرخانه، بر همین اساس، 24 ساعت اولیه پس از تولد؛ هم برای نوزاد و هم برای مادر، دارای اهمیت حیاتی دانسته شده است و اغلب مرگ و میر مادران و نوزادان در همین زمان رخ می‌دهد.

همچنین بیشترین آمار مرگ و میر نوزادان سالانه در آسیای جنوبی و بخش‌هایی از آفریقا اعلام شده است؛ به این ترتیب که 779 هزار مورد در هند، 267 هزار مورد در نیجریه و 202 هزار و چهارصد مورد در پاکستان بوده است.

با این حال بنا بر تحقیقات انجام‌گرفته، معلوم شده است که در صورت ارائه مراقبت‌های لازم می‌توان تا 600 هزار مورد از این موارد مرگ و میر را کاست و این یعنی 20 درصد کاهش آن که اقدام مؤثری به شمار می‌رود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر