jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۶۳۵۲۹   ۲۷ فروردين ۱۳۹۳  |  ۰۹:۵۲

یواشکی روزنامه ها

پیامک مشکوک یارانه نقدی

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید « کاشکی ممکن بود ...»ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

پیامک مشکوک یارانه نقدی

لیست کولر گازی های دولتی تهیه می شود

روزنامه خراسان نوشت:با توجه به اینکه بر اساس ماده 190 قانون برنامه پنجم توسعه، کلیه دستگاه های اجرایی باید اعمال سیاست های مصرف بهینه منابع پایه و محیطزیست شامل مواردی چون مدیریت مصرف انرژی و آب را در دستور کار قرار دهند، بر اساس بخشنامه یک مقام مسئول اجرایی مقرر شده دستگاه های دولتی ضمن تهیه لیستی از هزینه ها و میزان مصرف مواردی چون برق و آب و فهرست اقلام پر مصرفی چون کولر گازی را جمع آوری و به دولت ارسال کنند.

مجوز روحانی برای واگذاری زمین 100 هکتاری

خراسان آورده:پس از بررسی های صورت گرفته توسط وزیران عضو کمیسیون لوایح دولت، رییس جمهور موافقت خود را با واگذاری زمین 100 هکتاری که از محل اعتبارات مربوط به کمیساریای عالی پناهندگان خریداری شده است، از سازمان ملی زمین و مسکن به بخش اتباع و مهاجرین خارجی اعلام و مقرر شده ضمن استفاده مناسب تر از این زمین، معادل قیمت دفتری آن از سرمایه سازمان یاد شده کسر شود.

کویت و ریاض اظهارات <لیبرمن> را تکذیب کردند

روزنامه ایران درخبر اول نوشت: این که یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه کویت سخنان وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی مبنی بر دیدار، تماس و گفت‌وگوی محرمانه میان مسئولان دو طرف علیه ایران را تکذیب کرد و گفت: این ادعاها کاملاً بی‌اساس است. هیچ گونه دیدار و تماس رسمی یا غیر رسمی میان مسئولان کویت با مسئولان رژیم صهیونیستی انجام نشده است و کویت آخرین کشوری خواهد بود که به عادی‌سازی روابط با این رژیم خواهد پرداخت. وزارت امور خارجه عربستان نیز گزارشات منتشر شده از سوی یکی از رسانه‌های انگلیسی زبان مبنی بر برخی هماهنگی‌ها میان دستگاه‌ اطلاعاتی این کشور با موساد به منظور فراهم کردن مقدمات حمله به برنامه‌ هسته‌ای ایران را تکذیب کرد. عربستان تأکید کرد هیچ گونه ارتباط و تماسی با اسرائیل در هیچ سطح و نوعی ندارد. «آویگدور لیبرمن»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی دو روز پیش گفته بود این رژیم مذاکرات محرمانه‌ای را با عربستان و کویت داشته است. روزنامه‌ «ساندی تایمز» هم به نقل از منابع دیپلماتیکی که نامی از آن‌ها نبرد، از توافق ریاض با نیروی هوایی رژیم صهیونیستی مبنی بر استفاده از حریم هوایی آن برای حمله به ایران خبر داده بود.

پیش‌بینی نتیجه حمله به ایران در «دیلی تلگراف»

ایران در خبر دیگری آورده: این که روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف با انتشار یک اینفوگرافیک، نتایج حمله اسرائیل و امریکا به ایران را پیش‌بینی کرده است.

به گزارش انتخاب، براساس نتیجه‌گیری دیلی تلگراف، این جنگ به آتش بس و ادامه فعالیت برنامه هسته‌ای ایران منجر می‌شود. دراین پیش‌بینی آمده است که برنامه هسته‌ای ایران در بدبینانه ترین شرایط و در صورت شکست نظامی در مقابل حمله اسرائیل و امریکا تنها 3 سال و نیم عقب می‌افتد.

فهرست جدید مقام‌های ایرانی تحریم‌ شده

ایران نوشت:شنیدیم که وزارت خزانه‌داری انگلیس فهرست تمدید تحریم‌های خود علیه مقام‌های ایرانی را به بهانه‌های نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد.به گزارش ایسنا، در این لیست نام 15 نفر از مقام‌های کنونی و پیشین ایران به چشم می‌خورد که تحریم‌ها علیه آن‌ها تمدید شده است.

انتقاد امام جمعه مشهد به عید دیدنی با خاتمی

روزنامه ایران آورده:با خبر شدیم که آیت‌الله علم الهدی، امام جمعه مشهد با انتقاد از حضور بعضی وزرا در دید و بازدید نوروزی با رئیس‌جمهوری پیشین گفت: «وزرایی که خود را پیرو رهبری می‌دانند نباید به دیدار خاتمی می‌رفتند.» به گزارش فارس، علم‌‌الهدی که دیروز در حاشیه همایش کشوری «اقتصاد مقاومتی در مسیر پیشرفت‌ درون‌‌زا» در جمع خبرنگاران درخصوص علت واکنش تند نمایندگان مجلس به دیدار برخی از وزیران با محمد خاتمی اظهار داشت: «تا زمانی که موضع خاتمی در رابطه با فتنه روشن نشود این دیدارها درست نیست و افرادی که خود را پیرو رهبر می‌دانند نباید به این دیدار می‌رفتند.»

پیامک مشکوک یارانه نقدی

ایران نوشت:خبر رسیده که در چند روز گذشته پیامکی مشکوک برای کاربران برخی اپراتورها ارسال شده است. پیامکی که در آن با اشاره به فسادهای میلیاردی که از سوی افرادی همچون بابک زنجانی، امیرخسرو آریا و... انجام شده است، مردم به انصراف ندادن از یارانه تشویق می‌شوند. در این پیامک با جمع بستن مبلغ فساد اقتصادی انجام شده در 8 سال گذشته و این‌که بر این اساس از جیب هر ایرانی 220 میلیون تومان برداشته شده است این گونه استدلال شده است که بودجه حاصل از انصراف از یارانه‌ها در برابر این مبلغ عددی به حساب نمی‌آید. به این ترتیب در حالی که به نظر می‌رسد انتشار گسترده این پیامک مفصل و مشکوک بی‌ارتباط با برخی تضادهای سیاسی نیست، اجرای درست قانون هدفمندی یارانه‌ها در دولت روحانی باید تاوان فسادهایی را بر دوش بکشد که از دولت گذشته بر جای مانده است.

سرمایه‌گذاری 8 میلیارد دلاری بانک پاسارگاد در دوبی

ایران دریک خبر دیگر آورده:«نادر قاضی‌پور»، نماینده ارومیه در مجلس مدعی سرمایه‌گذاری 8 میلیارد دلاری بانک پاسارگاد در دوبی از منابع دولتی شد. به گزارش ایران، قاضی‌پور که به عنوان مخالف طرح اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی در جلسه علنی دیروز سخن می‌گفت با طرح این سؤال که چرا سازمان بازرسی به این موضوع ورود نکرده است؟ ادامه داد: «به نظر می‌رسد سازمان بازرسی اختیارات کافی برای مقابله با این موارد را ندارد چرا که اگر داشت خاوری‌ها و جزایری‌ها به وجود نمی‌آمدند.»

امیدواری شمس‌الواعظین به پایداری مطبوعات

ایران نوشت:مطلع شدیم که ماشاءالله شمس‌الواعظین در کنگره IPI در شهر «کیپ‌تاون» آفریقای جنوبی، جایزه‌ جهانی آزادی مطبوعات را دریافت کرد. ماشاءالله شمس‌الواعظین - روزنامه‌نگار - هنگام دریافت این جایزه که از سوی بنیاد بین‌المللی مطبوعات به او اهدا شد، گفت: فصل‌های رکن چهارم دموکراسی، یعنی مطبوعات در ایران فقط سه فصل است. فصل تابستان بسیار داغ، فصل پاییز و خزان و فصل زمستان بسیار سرد و منجمد!شمس‌الواعظین با اشاره به روی کار آمدن دولت یازدهم، افزود: «ما هم‌اکنون و با روی کار آمدن دولت دکتر روحانی به یک شبه‌بهار دیگر تهران وارد شده‌ایم که امیدوارم دورانش، هم طولانی باشد و هم پایدار.»

اعتراض نماینده بناب به آبروریزی عده‌ای انگشت شمار

ایران آورده:گفته می شود که حجت‌الاسلام محمد باقری، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی گفت: عده‌ای انگشت شمار در مجلس آبروی مجلس و کشور را برده‌اند. باقری در جلسه علنی دیروز مجلس در تذکری اظهار کرد: تذکر من به همکاران انگشت شمار خودم است که در چهار سال گذشته‌ای که دولت را در اختیار داشتند در مقابل فساد و ایستادگی در مقابل ولایت دم فرو بستند و هیچ سؤال و استیضاحی نکردند. وی افزود: ‌در سال‌های گذشته کشور تا پرتگاه سقوط رفت اما با تدبیر رهبری نجات یافت. حالا بهتر است همکاران ما جبران مافات کنند و حداقل یک طرح برای حل مشکل مردم تصویب کنند.

دفاع مورخ امریکایی از ابوطالبی

ایران دست آخرنوشت:«جان ریکاردو کول»، پژوهشگر و مورخ امریکایی با انتشار یادداشتی در پایگاه خبری «تروث دیگ» امریکا، در واکنش به اقدام امریکا در جلوگیری از ورود ابوطالبی به سازمان ملل، نوشت: «این کدورت، خجسته و خوش یمن نیست، زیرا 1+5 با هدف تضمین همیشگی عدم تبدیل برنامه غیرنظامی غنی‌سازی هسته‌ای ایران به یک برنامه تسلیحاتی سرگرم گفت وگو با این کشور هستند.» کول با مفید دانستن حضور سفیر ایران در سازمان ملل افزود: «در رابطه با خشم و آزردگی شدید واشنگتن باید گفت که امریکا خود در گذشته بدتر این کار را کرد و ریچارد هلمز را به عنوان سفیر به تهران فرستاد.»

سنجش نظر یک دانشجو در مورد حجاب

روزنامه جمهوری اسلامی یک دانشجوی مسیحی ایرانی الاصل کانادائی با ابتکار جالبی به سنجش نظر مردم در مورد حجاب پرداخت. این دانشجو که "انیسه روحانی" نام دارد، با استفاده نمودن از حجاب به مدت 18 روز تلاش کرد دیدگاه جامعه را در مورد حجاب، زنان محجبه و اسلام به دست بیاورد. روزنامه دیلی میل نوشت: دانشجوی کانادایی به مدت 18 روز حجاب بر سر کرده و به نقاط مختلف شهر از جمله دانشگاه و دیگر اماکن عمومی رفت تا دیدگاه افراد جامعه و برخورد آنان با زنان مسلمان با حجاب را به طور مستقیم بسنجد. با اینکه وی گمان می‌کرد با زن با حجاب به شکل نژادپرستانه برخورد شود، اما رفتار دوستانه و مهربانانه مردم، او را متعجب کرد. انیسه می‌گوید: چیزی که مرا بیش از همه به شگفتی واداشت این بود که احترام شهروندان نسبت به من در زمانی که حجاب بر سر کردم بسیار بیش از روزهایی بود که به طور معمولی و بی‌حجاب از خانه خارج می‌شدم. وی افزود: در نظر داشتم با استفاده نمودن از حجاب، زمینه‌های گفت و گوی میان فرهنگ‌ها و ادیان مختلف را ایجاد کنم و افکار منفی گرای موجود و نژادپرستانه علیه اسلام را به گونه‌ای تغییر دهم.

بازرسی تحت مدیریت مذهبی

جمهوری اسلامی آورده: آن دسته از مدارس انگلیسی که تحت مدیریت مذهبی‌ها قرار دارند، تحت بازرسی قرار می‌گیرند. به گزارش الحیات، در شهر برمینگهام انگلستان تحقیقات جدیدی در مورد گسترش فعالیت‌های اسلامگرایان در نظام آموزشی این شهر آغاز شده است. براساس این گزارش، در این تحقیقات 25 مدرسه مورد بررسی قرار خواهند گرفت که 200 شکایت علیه آنها به مسئولین مربوطه رسیده است. در بسیاری از شکایت‌ها آمده است: گروهی با عنوان اسلام‌گرا در تلاش هستند معلمان و مدیران را از مدارس اخراج کرده و خود زمام امور آن‌ها را به دست گیرند تا شریعت اسلامی را به روش خود بر مدارس حکمفرما کنند. شورای شهر برمینگهام و وزارت آموزش و پرورش شکایت‌ها را جدی گرفته و تحقیقات زیادی در مورد آن‌ها آغاز کردند؛ طبق برخی از شکایت‌نامه‌ها، اسلامگرایان در نظر دارند دختران دانش‌آموز را از پسران جدا کنند و با معلمان غیر مسلمان برخورد نمایند.

شهادت مأمور ناجا در ایلام

روزنامه قدس از قول سایت مشرق نوشت: سردار «علی دولتی» فرمانده انتظامی استان ایلام از شهادت یکی از پرسنل نیروی انتظامی استان خبر دادو گفت:‌ یکی از پرسنل جان بر کف نیروی انتظامی استان ایلام هنگام خنثی‌سازی مواد منفجره به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

از دست دولت خارج است اما شاید دستگاه قضایی را دور زدیم!

روزنامه کیهان نوشت: یک متهم پرونده جعل نظرسنجی در اظهاراتی متناقض گفت «پرونده بازگشایی انجمن صنفی که از سوی قوه قضائیه پلمب شده، از دست دولت خارج است» و «احتمال دارد با هماهنگی وزارت کار، پیش از فک پلمب، مجمع عمومی انجمن را برگزار کنیم»!بهروز گرانپایه بهمن ماه سال گذشته نیز مدعی شده بود انجمن یاد شده تا دهه فجر راه‌اندازی می‌شود. و این در حالی است که دبیر و برخی اعضای هیئت مدیره انجمن هم اکنون به خاطر تخلفات عدیده از کشور متواری‌اند. گرانپایه در مصاحبه با تدبیر می‌گوید: آخرین اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران هم چنان بعد از گفته آقای جنتی به دنبال پیگیری برای بازگشایی مجدد هستند. بعد از بازپس‌گیری شکایت وزارت اطلاعات از انجمن صنفی پاسخ این وزارتخانه به هیئت مدیره این است که موضوع بازگشایی انجمن از دست دولت خارج شده است. در حقیقت موضوع بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بعد از همکاری‌های صورت گرفته از سوی سه وزیری که متولی این امر هستند از دست دولت خارج شده و در اختیار قوه قضاییه قرار گرفته است.

گرانپایه افزود: «روند بازگشایی انجمن از دست دولت خارج شده و در حال حاضر ما دنبال تماس با دادستان کل آقای اژه‌ای و ارائه توضیحاتی در این خصوص هستیم. حساسیت اصلی در مورد ادعای فعالیت سیاسی انجمن بوده است و آقای اژه‌ای بازگشایی انجمن را به عدم فعالیت سیاسی منوط کرده است.»او اضافه می‌کند: «آن چه که اعلام شده این است که قوه قضاییه ضمانت اجرایی از انجمن برای عدم فعالیت سیاسی می‌خواهد در صورتی که اساسنامه و عملکرد انجمن بهترین ضمانت است. او اضافه می‌کند: «تنها مانع فعالیت رسمی انجمن، فک پلمب است اما احتمال دارد ما با هماهنگی وزارت کار پیش از فک پلمب مجمع عمومی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را برگزار کنیم»!

برخلاف ادعای گرانپایه- که سال 81 مدتی را در بازداشت به سر برد- شمار زیادی از اعضای انجمن اذعان کرده‌اند که این انجمن مشمول فعالیت‌های حزبی و سیاسی و حتی ساختارشکنانه بوده است. در حقیقت انجمن صنفی تبدیل به پاتوق برخی احزاب تندرو و گروهک‌های آشوب‌طلب شده بود. برخی اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نظیر رجب مزروعی، حسین باستانی و... به خاطر جرائم عدیده اقتصادی، امنیتی، سیاسی و قضایی هم اکنون متواری‌اند و در انگلیس و بلژیک و فرانسه و آمریکا به سر می‌برند. اعضای هیئت مدیره آخرین در دولت خاتمی به بالا کشیدن یک میلیون دلار اختصاص یافته از سوی دولت برای تهیه و توزیع لپ‌تاپ میان خبرنگاران متهم شدند. باستانی (بولتن‌نویس حزب مشارکت در دفتر رئیس جمهور وقت) پس از فرار از کشور در سال 83 گفته بود به شرف روزنامه‌نگاری‌ام سوگند در اسرع وقت به کشور برمی‌گردم و فرار نکرده‌ام! او هم اکنون در خدمت شبکه دولتی انگلیس قرار دارد.

برآورد اولیه از آمار انصرافی‌های یارانه

روزنامه کیهان آورده:در حالی که هیچ آمار رسمی از میزان ثبت‌نام‌کنندگان یا انصراف‌دهندگان از یارانه منتشر نشده، برآوردهای مختلفی در رسانه‌ها در این باره منتشر می‌شود.در حالی که خبرگزاری فارس پیش از این انصراف 10 تا 15 درصد شهروندان را عنوان کرده بود، ارزیابی خبرگزاری مهر حاکی از آن است که انصرافی‌ها کمتر از 10 درصد خواهد بود و تاکنون حدود 40 میلیون نفر برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند. مهرداد بذرپاش نماینده تهران نیز عنوان کرده که رقم انصرافی‌ها به 7 درصد می‌رسد.در صورتی که این آمار درست باشد، منطقا دولت مجبور خواهد شد طبق دهک‌بندی پنج‌گانه، بخشی از متقاضیان یارانه را حذف کند تا کسری بودجه موجود جبران شود.بنا بر آمار، آخرین بار 77 میلیون و 527 هزار نفر یارانه گرفته‌اند.

روایت نیویورک‌تایمز از پیشرفت نامتوازن توافق ژنو

کیهان نوشت:«با وجود سپری شدن نیمی از مسیر توافقنامه موقت هسته‌ای شش‌ماهه بین ایران و کشورهای قدرتمند، ایرانی‌ها پیشرفت‌ چندانی در بهبود وضعیت اقتصادی مورد انتظار از کاهش تحریم‌ها مشاهده نکرده‌اند.»نیویورک‌تایمز با انتشار این مطلب از قول وکلای تجاری و تحلیلگران دیپلماتیک نوشت: هنوز معلوم نیست که آیا این ناامیدی بدان معناست که ایران انگیزه بیشتر یا کمتری برای مذاکره درباره توافق دائمی بر سر برنامه هسته‌ای جنجال‌انگیزش تا پایان ضرب‌الاجل تعیین شده تا 20 ژوییه دارد، یا خیر.این روزنامه ادامه می‌دهد: در حالی که ممکن است یک قانون در شش‌ماه تغییر کند و به حالت قبلی خود بازگردد، آیا یک بانک در آلمان در سیاست‌های خود در پیروی از آن قانون تغییر ایجاد خواهد کرد؟ من فکر می‌کنم آنچه ما مشاهده می‌کنیم این است که این توافق تاثیری در پیشرفت مورد انتظار در این زمینه نداشته و هیچ‌کس چنین گام‌مهمی را برای افزایش روابط اقتصادی بین ایران و سایر کشورهای جهان بر نداشته است.

«اسکات ام فلیکر» از کارشناسان شرکت حقوقی «پل هاستینگز» در واشنگتن می‌گوید: ماهیت تحریم‌های آمریکا به ویژه بسیاری از تجار را از این که حتی به صورت موقت زحمت معامله با ایران را به خود بدهند، دلسرد کرده است.نیویورک‌تایمز نوشت: به موجب توافقنامه موقتی که از 20 ژوئیه گذشته به اجرا درآمد بخش اعظم فعالیت‌های هسته‌ای ایران متوقف شد. ایران هم‌چنین باید ذخایر اورانیوم غنی شده خود را کاهش دهد هر چند که تاکید دارد که فعالیت هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز است. غرب در مقابل بخشی از تحریم‌های ایران را لغو و 4/2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در بانک‌های خارجی را آزاد کرد. کاهش تحریم‌ها هم‌چنین امکان معامله در برخی صنایع از جمله در زمینه خودروسازی و پتروشیمی را فراهم آورد. کارشناسان تحریم‌ها می‌گویند به رغم ادعاهای اولیه مبنی بر اینکه رژیم تحریم‌های غرب علیه ایران آسیب‌دیده و دوره‌ای جدید شروع شده، این کشور حتی در دسترسی به دارایی‌های غیرمسدود شده خود با مشکل مواجه است.

این گزارش می‌افزاید: مذاکره‌کنندگان هسته‌ای که هفته گذشته در وین گردهم آمدند اعلام کرده‌اند که هنوز هم مسائل دشواری وجود دارد. این امر نشان می‌دهد که آنها هنوز موفق نشده‌اند به توافقی درباره پیش‌نویس توافقنامه جامع دست یابند.

هرچه آل‌سعود می‌بازند نفوذ ایران گسترده‌تر می‌شود

روزنامه کیهان نوشت:«در حالی که نفوذ عربستان در منطقه رو به زوال می‌رود، نفوذ سیاسی ایران رو به گسترش است».روزنامه القدس العربی در تبیین این تحلیل خود نوشت: رژیم سعودی در حالی خطر نفوذ ایران در داخل عربستان را حس می‌کند که همچنین در محاصره عراق و بحرین و یمن و سوریه و برخی کشورهای خلیج‌فارس قرار گرفته است. در این میان عربستان به تازگی دشمنی به نام تروریسم را برای خود برگزیده است. برخی عوامل داخلی در کنار سقوط رژیم مبارک در مصر- به عنوان مهم‌ترین هم‌پیمان عربستان و «ستون» خیمه جهان عرب- از عوامل مهم این تصمیم است.به گزارش العالم، در ادامه این تحلیل آمده است: دولت سعودی به شیوه عمل و عکس‌العمل که شیوه‌ای عقلانی در سیاست به حساب نمی‌آید، هزینه زیادی را برای روی کار آوردن نظامی سرسخت‌تر از نظام مبارک در مصر صرف کرد و برای بستن پرونده محمد مرسی رئیس‌جمهوری منتخب مردم مصر و گروه اخوان‌المسلمین که مرسی وابسته به آن بود، تبلیغ کرد و سرپرستی اعلام این گروه به عنوان گروه تروریستی در مصر را برعهده گرفت و در پی آن به ممنوع‌الفعالیت کردن این گروه در عربستان و جهان اقدام کرد.

القدس العربی نوشت: عربستان با تروریستی برشمردن گروه اخوان‌المسلمین تلاش می‌کند تا از مقابله با شکست‌های دیپلماتیک و نظامی که در زمینه نقش تضعیف شده منطقه‌ای خود در برابر ایران با آن مواجه شده، فرار کند، بدون اینکه به این مساله بیاندیشد که اقدامات این کشور عملا به شکاف در جبهه اسلامی و عربی آن و قرار دادن ریاض در تنگنا در مقابل ملت عربستان منجر شده است.روزنامه چاپ لندن می‌افزاید: عربستان با در پیش گرفتن این رویکرد، به طور مجانی برگ برنده سیاسی را به ایران در نزد افکار عمومی عربی- اسلامی و در ارتباط با قضایای فلسطین، عرب‌ها و اسلام داده است. دولت سعودی همچنین با محاصره جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) از طریق مصر، به این جنبش پشت کرد و در نتیجه حماس را به سمت ایران سوق داد. بدین ترتیب عربستان، یک برگ برنده مهم و موثر را که همان مقاومت فلسطینی در برابر اسرائیل (رژیم صهیونیستی) است، در نزد عرب‌ها و مسلمانان از دست داد.

نویسنده خاطر نشان می‌کند عربستان دچار پسرفت بسیار شد، در حالی که ایران در افغانستان و عراق به پیروزی‌های مهمی دست یافت. این موضوع در مقابل کاهش نقش عربستان را که در جهت خدمت به منافع استراتژیک آمریکا در جهان عرب و در نتیجه برای کل عرب‌ها گام برمی‌داشت، موجب شد.روزنامه یاد شده ادامه می‌دهد: مساله مهم‌تری که باعث شده عربستان متحمل خسارت‌های بسیاری شود، چهره‌ای است که این کشور در دهه پنجاه و شصت به عنوان « مدافع اسلام» و کانون دعوت به اسلام و اسلام سیاسی در مقابل جمهوری‌های کودتاهای نظامی که در سوریه، عراق، مصر، لیبی و الجزایر برای خود ایجاد کرده بود. عربستان با اقدام به جنگ علنی علیه گروه‌های اسلام سیاسی که به مدت چند دهه مهد آن بوده، چهره جدیدی از خود ساخت که در زمینه حقوق مسلمانان کوتاهی می‌کند و این مساله سود و منفعت زیادی را برای ایران داشت بدون اینکه هزینه‌ای بابت آن بپردازد.

نویسنده القدس العربی تاکید می‌کند: برخلاف عربستان که سیاستی انعطاف‌‌ناپذیر و خشک را در پیش گرفته است، ایران حوزه نفوذ خود را با تکیه بر راهبرد مبتنی بر اساس باورهای دینی و «مبارزاتی» و به کارگیری عناصر اطلاعاتی کارا و موثر، از طریق سازمان‌های دینی شیعه و سنی مقاوم، در حوزه جغرافیایی پهناوری، از افغانستان تا سودان، گسترش داده است.

ارتش سوریه هواپیماهای تجسسی را در برابر تروریست‌ها به کار گرفت

کیهان نوشت:در حالی که آمریکا سلاح‌های جدیدی در اختیار تروریست‌ها قرار داده، ارتش سوریه کمربند پیروزی‌ها را کامل می‌کند.روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز در گزارشی نوشت: ویدئوهای منتشر شده در اینترنت نشان می‌دهد که نوعی سلاح آمریکایی ضد تانک، در اختیار عناصر مسلح در سوریه قرار دارد. وجود این سلاح ضد تانک آمریکایی، گواه این مدعاست که دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا این گروه‌ها را مسلح می‌کند.روزنامه واشنگتن تایمز خاطرنشان کرد: شرکت اطلاعاتی جهانی «HIS Janes» ویدئویی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد سامانه ضد تانک‌های سنگین به نام «M220 TOW» در اختیار یکی از گروه‌های مسلح قرار گرفته است.

واشنگتن تایمز در تحلیل دیگری تأکید کرد: جنگ سوریه، شکل خاورمیانه را تغییر خواهد داد و این بزرگ‌ترین تغییر در منطقه پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی خواهد بود.این روزنامه می‌افزاید: زلزله‌های سیاسی پی در پی در حال تکان دادن منطقه هستند. معلوم نیست کی این زلزله‌ها تمام ‌شود اما مهم این است که قبول کنیم تغییر شکل در حال اتفاق افتادن است. لازم است آمریکا با پیش‌بینی دستاوردهای خطرناک این تغییر شکل برای منافع ملی و امنیتی آمریکا، استراتژی‌هایی را برای جلوگیری از وقوع آن تدوین کند و در صورت امکان از وسعت خسارت‌های آن بکاهد.

در همین حال روزنامه فرانسوی لیبراسیون در گزارشی به قلم خبرنگار اعزامی خود به سوریه (پی‌یر پرن) از پیروزی‌های جدید ارتش سوریه خبر داد و با اشاره به پیشروی ارتش سوریه در مرز لبنان نوشت: این تازه‌ترین پیروزی رژیم بشار اسد است.لیبراسیون با تشریح موقعیت منطقه‌ای که ارتش سوریه در آن پیشروی کرده، اضافه می‌کند: منطقه‌ای که اخیراً به دست نیروهای بشار اسد افتاده، در 45 کیلومتری شمال دمشق است و شبه نظامیان حزب‌الله نیز در عقب راندن شورشیان از این منطقه به کمک ارتش سوریه آمده بودند. ارتش سوریه در جنگ اخیر از هواپیماهای تجسسی جدید استفاده کرد.

گزارش لیبراسیون ادامه می‌دهد: متحدان سوریه از جمله ایران از پیروزی‌های اخیر خوشحال هستند.خاطرنشان می‌شود در تازه‌ترین عملیات ارتش سوریه در غرب شهر حلب، 120 تن از تروریست‌ها که اغلب خارجی هستند، به هلاکت رسیدند. در این عملیات همچنین کاروان خودروهای حامل سلاح که از ادلب به سمت معاره‌ الارتیق در حال حرکت بود منهدم شد.

17 هزار ایرانی را کشته‌اید؟!پس زنده‌باد حقوق‌بشر!

کیهان آورده:جمعی از اعضای پارلمان اروپا با وجود طرح دعاوی حقوق‌بشری، رئیس گروهک تروریستی منافقین را در جمع خود پذیرفتند.سازمان تروریستی منافقین بیش از 17 هزار شهروند ایرانی اعم از مسئول و شهروند عادی را در جنایت‌های متعدد تروریستی به شهادت رسانده‌اند. آنها همچنین سابقه سیاه مشابهی علیه کردها و شیعیان عراق دارند و به عنوان مزدور در خدمت رژیم صدام قرار داشتند اما پس از فروپاشی رژیم صدام، دچار فلاکت مضاعف شدند به نحوی که شماری از آنان در کناره گروه‌های تروریستی تکفیری، مشغول وحشی‌گری علیه مردم سوریه هستند.

در حالی که سازمان منافقین تا چند سال پیش در فهرست گروه‌های تروریستی اروپا بوده، جمعی از اعضای پارلمان اروپا با مریم قجرعضدانلو ابریشمچی(رجوی) ملاقات کرده و مدعی شدند بالاترین اولویت را به حقوق‌بشر می‌دهند!اروپایی‌ها 10 سال پیش نیز در جریان برخی توافقات هسته‌ای با ایران تعهد دادند که به سازمان تروریستی منافقین اجازه فعالیت نخواهند داد اما رژیم‌هایی نظیر فرانسه نقض تعهد کرده و اجازه فعالیت به این سازمان را دادند. اکنون نیز بقایای سازمان ورشکسته منافقین هرچند وقت یکبار با دادن پول و جمع‌آوری برخی اتباع آفریقایی و کشورهای فقیر اروپای شرقی، اقدام به راه‌اندازی نمایش تجمع می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها