jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۶۳۱۸۶ ۲۶ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۲:۰۹

دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: علت بروز ۸۵ درصد کمردردها ناشی از اختلال در نحوه عملکرد در زندگی و محیط کار و همچنین شیوه و سبک زندگی افراد جامعه است.

جام جم سرا: دکتر نادر معروفی افزود: به غیر از مجموع بیماریهایی که منجر به آسیب در ستون فقرات می شود مانند مشکلات ژنتیکی و مادرزادی، عفونتها، تومورها، حوادث و کهنسالی، بخش عمده‌ای از اختلالات ستون فقرات ناشی از اختلال در بهداشت حرکتی و نحوه عملکرد در زندگی و محیط کار و همچنین شیوه و سبک زندگی افراد جامعه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: از جمله مواردی که منجر به اختلال در بهداشت حرکتی ستون فقرات بیمار میگردد به مواردی چون آسیبهای ناگهانی به ستون فقرات که معمولاً در تغییر حالتهای ناگهانی و به علت عدم آمادگی فیزیکی فرد رخ می دهد، آسیبهای تدریجی که در اثر تکرار حرکات غلط در دراز مدت ایجاد می گردند و در نهایت بی‌تحرکی و سکون بیش از حد فرد که در حالتهای ایستا و ساکن در زمان طولانی ایجاد میشوند مانند نشستن‌های طولانی مدت پشت میز کار که باعث عدم تعادل بین استراحت و فعالیت فرد می گردد، اشاره کرد.

به نقل از مهر، دکتر معروفی راهکارهای مقابله با ناهنجاریهای ذکر شده را تقویت سیستم عضلانی - حرکتی جهت مقابله با فشارهای ناگهانی ، عدم انجام حرکات تکراری و ممتد و همچنین داشتن استراحت یا تغییر وضعیت در زمانهای مناسب - هر ۲۰ دقیقه یکبار - بین انجام فعالیتهای روزمره برشمرد و تأکید کرد همواره انجام شیوه‌های پیشگیرانه که توسط فرد و با مشورت با متخصصان و خصوصاً فیزیوتراپیست‌ها انجام می شود نه تنها نتیجه بهتری دارد بلکه به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه بوده و هزینه‌های کمتری را در بخش سلامت به جامعه تحمیل می کند.

وی در پایان شیوه‌های درمان اختلالات ستون فقرات را از مهمترین محورهای مورد بحث در بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن فیزیوتراپی ایران عنوان کرد و گفت: این کنگره از ۱۷ تا ۱۹ اردیبهشت ماه سال جاری با حضور بیش از ۳ هزار فیزیوتراپیست و جمع کثیری از متخصصین سایر رشته‌های علوم پزشکی از سراسر کشور در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر