jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۶۵۱۷۷۰ ۱۲ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۵:۴۸

آمریکا اکنون با دو مسئله مهم مواجه است. نخست سفر نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها به واشنگتن و دیدار وی با مقامات آمریکایی . دوم برگزاری نشست کمیته مشترک آمریکا و صهیونیستها موسوم به آیپک است.

آزمونی برای اوباما

نشستی که صهیونیست‌ها همواره از آن به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر مقامات آمریکایی و ایجاد حس رقابت میان آنان برای خدمت رسانی به صهیونیست‌ها بهره گرفته‌اند. این دو مسئله در حالی در آمریکا روی می‌دهد که آنها را آزمون‌هایی پیش روی اوباما برای نشان دادن صداقت خود در عرصه دیپلماسی در قبال ایران می توان بر شمرد.

اوباما ادعا دارد که به دنبال دیپلماسی در قبال ایران است و در این راه حتی ادعای مقابله با کنگره را مطرح می‌سازد. نوع مواضعی که اوباما در دیدار با نتانیاهو اتخاذ خواهد کرد میزان عیار رفتاری وی را آشکار خواهد ساخت. تکرار حمایت‌های وی از مواضع نتانیاهو علیه ایران سندی دیگر بر وابستگی وی به صهیونیست‌ها خواهد بود که مهر تایید دیگری بر حقانیت بی اعتمادی ایران به آمریکا می‌باشد.

این مسئله که اوباما برای مصرف داخلی و یا مقابله با کاهش خشم صهیونیست‌ها مواضعی را علیه ایران مطرح سازد صرفا توجیهی برای استمرار خصومت آمریکا با ایران می‌باشد. اگر اوباما واقعا به دنبال تعامل و مذاکره است باید سیاست چماق را در قبال صهیونیست‌ها به کار گرفته و صراحتا آنها را به عدم دخالت در روند مذاکرات تهدید نماید نه آنکه با ادعای جلب سکوت صهیونیست‌ها به تکرار ادعاهای خصمانه علیه ایران بپردازد.

نکته دیگر حضور اوباما و نزدیکان وی در نشست آیپک می‌باشد. هر چند برخی منابع از احتمال عدم حضور اوباما در نشست مذکور خبر داده‌اند اما این نمی تواند معیار تغییر نگرش آمریکا در قبال صهیونیست‌ها باشد. حضور مقامات ارشد آمریکایی همچون جو بایدن معاون اوباما و جان کری وزیر خارجه آمریکا در این نشست و مواضعی که در حمایت از صهیونیست‌ها مطرح می‌سازند تفاوتی با دیدگاه اوباما ندارد و ادعای مستقل بودن آنها از اوباما امری واهی خواهد بود.

بر این اساس می توان گفت که اوباما دو راه بیشتر ندارد یا آنکه همچون گذشته استقبالی گرم از نتانیاهو در نشست آیپک داشته باشد و یا اینکه چنانکه از دیپلماسی در قبال ایران سخن می‌گوید ، خوش خدمتی‌های سراسری از صهیونیست‌ها و آیپک را کنار نهاده و مواضعی قاطع علیه زیاده خواهی‌های نتانیاهو و آیپک اتخاذ نماید.

رفتارهای اوباما نشان می دهد که وی تلاش دارد تا در ظاهر چنان عنوان کند که به دنبال گزینه دوم است اما در نهایت آنچه بیشتر محتمل می نماید گرفتار شدن اوباما در گزینه نخست می‌باشد چرا که سران آمریکا از جمله اوباما اثبات کرده‌اند که اراده‌ای در معادلات جهانی ندارند و در نهایت نقاب از چهره برداشته و وابستگی خود به صهیونیست‌ها را آشکار می سازند چنانکه اوباما پس از مدت‌ها ادعای دیپلماسی در قبال موضوع هسته‌ای ایران در نهایت همان جملات صهیونیست‌ها را مطرح و تاکید کرد هدف آمریکا بازکردن تمام پیچ و مهره‌های تاسیسات هسته‌ای ایران است.

قاسم غفوری-جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر