jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۴۵۷۱۹ ۲۴ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۵:۳۴

یک دختر ۲۵ ساله هندی که قادر به خوردن غذاهای جامد نیست از بدو تولد تا کنون فقط با مصرف مایعات زنده بماند.

جام جم سرا: «مانجو دارا» اهل شهر سونیپات در نزدیکی دهلی نو است که علاوه بر نوشیدن روزانه چهار تا پنج لیتر شیر، فقط قادر به مصرف آب و چای و دوغ است.
وی به بیماری آشالازی مبتلاست که بر اثر آن در صورت خوردن هرگونه غذای جامد فرد دچار تهوع می‌شود. با این حال قد این دختر ۲۵ ساله نسبت به میانگین قد زنان هندی، بلند‌تر است و بجز درد معده مشکل جسمانی خاصی ندارد.
مادر این دختر می‌گوید تا دوسالگی متوجه بیماری او نشده بودیم اما وقتی که وی به خوردن غذاهای جامد مانند برنج و نان روی آورد، بیمار می‌شد.
مشکلات مالی این خانواده موجب شد توان درمان او را نداشته باشند و فقط بتوانند یک گاو را برای تأمین شیر مورد نیاز این دختر تهیه کنند. دکتر آدارش شارما می‌گوید این بیماری را می‌توان با جراحی درمان کرد. آشالازی زمانی روی می‌دهد که مری توانایی خود را برای هدایت غذا به معده از دست می‌دهد و دریچه ورودی مری به معده قادر به باز شدن و فرستادن غذا به معده نیست. این مشکل موجب می‌شود غذا در مری بماند و بیمار مجبور شود آن را بالا بیاورد. یک حلقه عضله موسوم به اسفنک‌تر قلبی دریچه بین مری و معده است و در حالت عادی محکم بسته می‌شود تا مانع ورود اسید معده به مری (رفلاکس) شود. معمولاً در زمان غذا خوردن این ماهیچه آزاد می‌شود تا غذا به راحتی از مری وارد معده شود.
در آشالازی این ماهیچه به خوبی آزاد نمی‌شود و انتهای مری با غذا مسدود می‌شود. در اغلب موارد جراحی می‌تواند این مشکل را حل کند.|مهر|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر