نوانما جاجم نوانما کد خبر: ۶۳۷۱۶۷ ۳۰ دی ۱۳۹۲  |  ۱۲:۵۰

ترانه‌های جهانی برای پیامبر(ص)؛ سرود وحدت مسلمانان

تجلی عشق روی نت ها

تلاش‌های مقدس شاعران، ترانه‌سرایان و خوانندگان مسلمان در همه جای جهان اگر چه در مدح پیامبر(ص) آثاری در ژانرهای کاملا متفاوت بوجود آورده اما، همه آن‌ها سرودهای وحدت مسلمانان در جای جای دنیا است.

تجلی عشق روی نت ها

عشق به پاکی‌ها و زیبایی‌ها مزر نمی‌شناسد و زمان را در می‌نوردد. سال‌هاست که هر قلب و عقل سلیمی در هر جای این کره خاک حقایقی درباره رسول مهربانی‌ها شنیده یا خوانده عاشقانه به او ارادت یافته و فرصت‌ها را برای عرض ارادت به آن وجود پاک غنیمت می‌شمرد. هنرمندان رشته‌های مختلف در سراسر جهان بویژه مسلمانان نمونه خوبی از این واقعیت‌اند. اگر چه در حوزه سینما و ادبیات و هنرهای تجسمی این عرض ارادت‌ها بارزتر بوده، اما در عرصه موسیقی هم اتفاقات کمی نیفتاده و موسیقی‌دانان و خوانندگان جای جای جهان با تولید آهنگ‌ها و ترانه‌ها و کلیپ‌هایی عشق و ارادتشان به ذات پاک نبوی را نشان داده‌اند. این تلاش‌های مقدس ترانه‌های جهانی‌ای را در مدح پیامبر(ص) رحمت رقم زده‌اند که برخی از آن‌ها در ادامه معرفی می‌شوند. 
طلع البدر علینا
طلع البدر علینا یک نشید یا زمزمه قدیمی اسلامی است که گفته می‌شود انصار در هنگام ورود پیامبر اسلام محمد، به یثرب (622 میلادی) آن را می‌خوانده‌اند.اول ماه ربیع الاول سال اول هجری قمری مصادف است با هجرت پیامبر اکرم(ص) از مکه به مدینه بود. پیامبر (ص) چندین روز پی در پی راه می‌سپرد تا اینکه بالاخره در روز جمعه شانزدهم ربیع الاول سال اول هجری بر مردم یثرب وارد شد.
چنانکه سیره نویسان و مورخان آورده‌اند در آستانه ورود پیامبر(ص) آنگاه که مرکب پیامبر(ص) از ثنیه الوداع سرازیر شد غریو شادی مدینه را فرا گرفت و خیل عظیمی از مردمان آن دیار شادمانه و هلهله کنان در مراسم باشکوهی به استقبال آن حضرت شتافتند. در این میان عده‌ای از کنیزکان و دختران یثرب دف زنان زمزمه می‌کردند. بازخوانی این ترانه توسط خوانندگان مسلمان بسیاری از سراسر جهان صورت گرفته که به عنوان نمادی از ترانه‌های اسلامی شناخته می‌شود و طرفداران زیادی دارد؛ این ترانه‌ها همچنین سرود وحدت همه مسلمانان به شمار می‌رود.
ترانه‌های فارسی
نخستین مجموعه موسیقایی در مدح پیامبر بی‌شک مجموعه بسیار بزرگ آثاری است که در ایران و به زبان فارسی تولید شده‌اند؛ در اینجا به ذکر دو نمونه از این آثار بسنده شده «پیامبر(ص)» با صدای پیام آتش افروز تولید شده توسط «گروه هفت» و قطعه خاطره‌انگیز، حملاسی و ماندگار «والا پیامدار محمد» با صدای زنده‌یاد «فرهاد مهراد»
ترانه‌های دیوید وارنزبای
همگام با هنرمندان مسلمان ایران، مسلمانان جهان نیز همواره نسبت به حضرت محمد(ص) ارادت خاصی داشته‌اند و هنرشان را به جوهر ارزش‌های آن حضرت متبرک کرده‌اند؛ دیوید هاوارد وارنزبای (David Howard Wharnsby) با نام اسلامی داوود یکی از موسیقی‌دانان و خوانندگان مطرح مسلمان کانادایی الاصل است.
وی در سال 1972 در ایالت آنتاریوی کانادا متولد شد و در سن 19 سالگی به شکلی جدی کار موسیقی را با اجراهای زنده سولو در جنوب آنتاریو آغاز کرد. وی سابقه اجرای برنامه زنده در شبکه ویژن تی وی کانادا را داراست. وی چند اثر برجسته صوتی و تصویری در مدح پیامبر اکرم (ص) دارد که با نام این هنرمند شناخته می‌شود.
ترانه‌های افغانی و اردو و کردی
مردم مسلمان افغانستان و اردو زبانان جهان نیز همچون سایر مردم جهان همواره ارادت ویژه‌ای نسبت به نبی مکرم اسلام(ص) داشته‌اند. گلچینی از ترانه‌های هنرمندان افغانستان و اردوزبان منتشر شده که از معروفترین آثار موسیقی در مدح پیامبر(ص) است. مردم کردزبان هم همواره ارادت خاصی نسبت به پیامبر گرامی اسلام(ص) داشته‌اند و سعی داشته‌اند این ارادت خود به صاحت مقدس آن رسول نور را به زیباترین شکل ابراز کنند. ترانه‌های کردی نبوی و ترانه‌های افغانی با ترانه‌‌سرایی هادی راضی از شناخته‌شده‌ترین این آثار است.
ترانه‌های گروه نیتیو دین
گروه سه نفره موسیقی ساکن ایالت واشنگتن آمریکا با عنوان (Native Deen) با انتشار آلبوم «دینی که میشناسید» (Deen you know) در سال 2005 رسما اعلام موجودیت کرد. این گروه مسلمان سعی در گنجاندن برخی مفاهیم اسلامی در قالب موسیقی هیپ هاپ (رپ) دارند.
این گروه موسیقی رپ هم اکنون سه آلبوم به صورت رسمی منتشر کرده اند. Deen you know و Not afraid to stand alone به ترتیب در سالهای 2005 و 2007 منتشر شده است. آخرین آلبوم گروه نیتیو دین The Remedy نام دارد که در سال 2011 رسما منتشر شده است.
ترانه‌های ماهر زین
ماهر زین (Maher Zain) یک خواننده سوئدی و تولیدکننده آثار موسیقی با هویت لبنانی است. نماهنگ‌های وی در یوتیوب در مجموع بیش از 1 میلیون بازدید به خود جذب کرده است. در ژانویه 2010 ماهر زین در یک مسابقه موسیقی جایزه رادیو نجوم مصر(بزرگترین رادیو موسیقی مصر) را با آهنگ Ya Nabi Salam Alayka به دست آورد.
ماهر کنسرت رایگانی را در بحرین و همینطور کنسرت بهاره‌ای را در دانشگاه آمریکایی قاهره در مصر اجرا کرد. وی کنسرت‌هایی نیز در کانادا توسط بنیاد Islamic Relief برگزار کرده است. ماهر زین، پس از عرضه آلبوم Forgive Me به برگزاری کنسرت‌هایی در امارات متحده عربی، کویت و لبنان و سپس در چند کشور اروپایی از جمله آلمان، هلند، بلژیک، بریتانیا اقدام کرده است.
ماهر زین تا کنون دو آلبوم به نامهای «تشکر از تو خدا» (Thank You Allah) و «مرا ببخش» (Forgive Me) منتشر کرده است که در آن‌ها عشق به خداوند و پیامبر اسلام(ص) موج می‌زند.
منبع: تسنیم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: