jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۳۵۲۴۰ ۲۳ دی ۱۳۹۲  |  ۱۳:۱۵

براساس آنچه در یکی دو سال اخیر عنوان شده است ما با موج سوم ایدز مواجه هستیم و اگر قبلا ابتلا به این بیماری از طریق تزریق شیوع داشت، در موج سوم ایدز، این روابط پرخطر است که خطرساز شده است.

به گزارش جام جم سرا، آرمان نوشت در بحث بیماری‌های واگیردار نظیر بیماری ایدز به‌ویژه به این دلیل که درمان قطعی برای آن کشف نشده است، بحث آگاه‌سازی و پیشگیری از اهمیت دو چندان برخوردار است. مسلم است که برای این آگاه‌سازی نیاز به بودجه داریم حال آنکه، به صورت کلی در حوزه بهداشت و درمان اعتبارات آنقدر‌ها افزایش پیدا نکرده است. در بحث تامین اعتبارات حوزه‌های مختلف کشور با مشکل رو‌به‌رو است. نباید فراموش کرد که تحریم‌ها باعث شده است بودجه را انقباضی ببندیم و مسلم است که این ماجرا در بودجه بهداشت هم تاثیر می‌گذارد. امسال بودجه حوزه بهداشت کم نشده است اما، آن چنان افزایشی نیز نداشته است. مسلم است که چنین بودجه‌ای نمی‌تواند در بسیاری از موارد جوابگو باشد اما، نه مجلس و نه دولت، هیچ کدام راهکاری برای حل این مشکل ندارند یا بهتر است گفته شود راهکاری در این زمینه وجود ندارد. شرایطی که در آن قرار داریم اما نباید ما را از این واقعیت غافل کند که حوزه بهداشت و درمان بسیار اهمیت دارد.
من معتقدم اگر بهداشتی وجود نداشته باشد حتی امنیتی هم وجود ندارد. مشکلات شاید در آینده‌ای نزدیک حل شود اما باید در نظر داشت اگر در شرایط مناسبی قرار گرفتیم نباید فراموش کنیم حوزه بهداشت اولویت دارد. در بسیاری از موارد، با اختصاص بودجه و صرف کردن هزینه می‌توان پیشگیری انجام داد.
ناگفته پیدا است که اگر به درستی پیشگیری کنیم آن وقت هزینه‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. بخش عمده‌ای از اعتبارات حوزه بهداشت و درمان صرف رفع مشکلات از جمله درمان و تامین دارو می‌شود. از قبل در این زمینه برنامه‌ریزی درستی انجام نشده است چنانکه، اگر بودجه لازم به پیشگیری اختصاص می‌یافت دیگر شاهد این همه هزینه نبودیم.
در بحث بیماری‌ها واگیردار مانند ایدز همان طور که عنوان شد پیشگیری مهم‌تر از درمان است. ابتلای یک نفر به بیماری ایدز در ایران مهم است و اکنون که اخباری مبنی بر ابتلای چند ده هزار نفر منتشر می‌شود حتما باید توجه ویژه‌ای به این مقوله داشت|مراد‌ هاشم‌زهی - عضو کمیسیون بهداشت مجلس|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر