تحلیلی بر اجرای طرح ملی پزشک خانواده در استان فارس

میان ماه من تا ماه گردون

قریب به یک سال و نیم از اجرای طرح مترقی، عظیم و ملی پزشک خانواده در استان فارس می‌گذرد، اما این طرح، همچنان در فاصله بعیدی از مفاهیم، تعاریف و مبانی بنیادین طرح اصلی، یعنی آنچه منظور نظر قانونگذار بوده است، قرار دارد.
کد خبر: ۶۲۴۸۰۷
میان ماه من تا ماه گردون

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی گروه بین‌المللی توسعه پایدار، دکتر نوید ناصری، عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی با بیان این مطلب، افزود:این طرح که هم‌اکنون در سطح استان فارس در حال اجراست، بر تشخیص بیماری‌های پنهان در اقشار جامعه، کاهش مصرف دارو و هزینه‌های جانبی، کاهش مراجعات غیرضروری به متخصصان و رضایت کلی مردم از طرح جاری پزشک خانواده تاکید دارد.

وی، با اشاره به لزوم ایجاد رضایت در اقشار مختلف جامعه پزشکی از اجرای این طرح و نیز، عدم رضایتی که ممکن است به دلیل سودآوری یا ضرردهی مادی از حضور در چنین طرح‌هایی حاصل شود، اظهار کرد:این مساله می‌تواند در میان همه‌ی طبقات جامعه پزشکی اعم از پزشکان عمومی، پزشکان متخصص، دندانپزشکان عمومی و متخصص، داروسازان، کاردانان و کارشناسان مامایی، سایر کارشناسان پروانه‌دار پزشکی و نیز، مراکز بیمارستانی، آزمایشگاهی، رادیولوژی و پاراکلینیکی بروز کند.

دکتر ناصری افزود:وجود این نارضایتی در افرادی که از درآمد کافی و شایسته‌ شأن یک پزشک برخوردار نبوده‌اند، قابل انکار نیست.

عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور، با اشاره به ضرورت بحث و بررسی کارشناسانه در رابطه با تمام موارد ذکر شده، تاکید کرد: علاوه بر این موارد، توجه به مباحث ارتقای سلامت عمومی، تقویت و تسری دیدگاه سلامت‌ محوری نسبت به درمان‌محوری و تاکید بیشتر بر پیشگیری به جای درمان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی به روا داشتن جفاهای بسیار بر جایگاه پزشکان، به‌ ویژه پزشکان عمومی، طی دو دهه‌ اخیر اشاره کرد و افزود: باید دید با خرید خدمت پزشکان در قالب اجرای این طرح، شأن آن‌ها که همان جایگاه برجسته‌ی حکیم در سنت ایرانی‌ است، ارتقا یافته و به عبارتی جبران مافات شده است، یا اینکه باید به چاره‌ای بهتر اندیشید.

عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی با تاکید بر لزوم سودرسانی این طرح به همه اقشار جامعه، اعم از سالم و بیمار، اظهار کرد:بیشترین سود این طرح که همان ارتقای سلامتی‌ است، باید نصیب همه‌ی اقشار جامعه گردد، لذا ضروری‌ است که در وهله‌ نخست، رضایت و موافقت بیماران و سپس افراد غیربیمار، شرط ادامه‌ این طرح در نظر گرفته شود.

دکتر ناصری افزود:بدون تأمین زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و همچنین تأمین بودجه‌های لازم، نمی‌توان طرحی با این وسعت و تاثیرگذاری در کیفیت زندگی مردم را به مرحله‌ اجرا درآورد.

وی گفت: شاید بهتر باشد که موضوع مهم سلامت عمومی جامعه و ارتقای آن، در قالب طرح‌هایی جامع‌تر، پخته‌تر، بدون ایجاد تنش در پیکره‌ی جامعه پزشکی کشور، به دور از صدور احکام و بخشنامه‌های دستوری خلق‌الساعه و قائم به اشخاص، پیگیری و اجرا شود.چنانچه این طرح تکمیل شده و مورد پذیرش مسوولین امر است، باید در سایر نقاط کشور نیز به مرحله اجرا درآید و اگر چنین نیست، انصاف نباشد که بخشی از مردم عزیز کشورمان، تحت آزمایش‌های طولانی‌مدت و نتایج همراه با خطاهای آماری قرار گیرند.

عضو شورایعالی نظام پزشکی با اظهار امیدواری در رابطه با اولویت بخشیدن به موضوع سلامت مردم، فراتر از ملاحظات سیاسی، افزود:لازم است طرح تغییر‌یافته‌ پزشک خانواده در استان فارس، هرچه سریع‌تر تحت بررسی جامع از طریق نظرسنجی، هم از مردم و هم از سیستم بهداشتی-درمانی استان قرار گیرد و در رابطه با آن، بدون هیچگونه معذوریتی تصمیم‌گیری شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها