jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۱۹۷۶۶   ۰۶ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۸:۵۵

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید « کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

روحانی، نامزد شخصیت 2013 تایم

کیهان:تعبیه ابهام عمدی در توافق ژنو برای انکار حق غنی‌سازی ایران!

روزنامه کیهان نوشت: محافل غربی می‌گویند آمریکا و غرب در مذاکرات ژنو بر گنجاندن برخی ابهامات عمدی در متن توافق اصرار داشته‌اند.

هشام ملحم پژوهشگر امور آمریکا در واشنگتن در این باره گفت: ابهامی عمدی در توافق ژنو گنجانده شد. ایران می‌خواهد بگوید از حق غنی‌ سازی به طور کلی کوتاه نیامده است. با توجه به اینکه دو طرف درباره گنجاندن یا خودداری از درج عبارت حق غنی‌سازی به توافق نرسیدند، ابهام عمدی ایجاد شد زیرا اگر قرار بود هر دو طرف به اصرار خود ادامه دهند، ممکن بود این عبارت کل مذاکرات را به شکست بکشاند. بنابراین توافق کردند که سخن صریحی در این باره گفته نشود اما هر کس تفسیر خود را از آن بیان کند.

ملحم در مصاحبه با العربیه افزود: مسأله مهم برای آمریکا و متحدانش وجود 200 کیلو اورانیوم با غنای بالا بود که قرار شد طی شش ماه آینده خنثی شود.روزنامه فرانسوی لیبراسیون نیز به نقل از برونو ترتره عضو بنیاد مطالعات استراتژیک فرانسه، به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی ایران را انکار کرد و گفت: چنین حرفی اشتباه است.

توافق، حق ایران را به رسمیت نشناخته است چرا که به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی می‌توانست به دو چیز منجر شود. اگر این حق به طور رسمی ثبت می‌شد تهران می‌توانست با هر گونه محدودیت برنامه غنی‌سازی مخالفت کند و به خصوص این سابقه بدی را برای تمام دولت‌های عضو معاهده NPT به وجود می‌آورد که به الزامات آن پایبند هستند.

با وجود تردیدها، آمریکایی‌ها نیز این چالش را کاملاً درک کرده بودند. در عوض برای اولین بار مقدماتی درج شده است تا ایران عملاً یک برنامه غنی‌سازی داشته باشد.

شبکه دولتی انگلیس بی‌بی‌سی نیز در تحلیلی مدعی شد: عدم گنجایش صریح عبارت «شناسایی کننده حق غنی‌سازی اورانیوم» در ایران و توسط ایران این امکان را به جان‌کری وزیر خارجه آمریکا و سنگین‌وزن‌ترین بازیگر گروه 5+1 داده که بگوید در سند ژنو چیزی به عنوان «حق غنی‌سازی» برای ایران گنجانده نشد.

از سوی دیگر پذیرش غنی‌سازی 20 درصد و عدم ذکر توقف غنی‌سازی 5 درصد عملاً برای دولتمردان ایران این امکان را داده که بگویند پس حق غنی‌سازی به رسمیت شناخته شد.شاید به دلیل همین ابهامات و موقتی (شش ماهه) بودن توافق است که تحلیلگران غربی نسبت به دشوارتر شدن مذاکرات اصلی هشدار می‌دهند.

در این باره خبرگزاری فرانسه از قول سوزان مالونی عضو مؤسسه بروکینگز نوشت: تحلیل‌گران از توافق موقت بنیادین واشنگتن با ایران برای مهار برنامه هسته‌ای این کشور در ازای لغو تحریم‌ها استقبال کرده اما هشدار دادند مذاکرات برای دستیابی به یک توافق قطعی دشوارتر نیز خواهد بود.

«کنت پولاک» عضو ارشد مرکز سیاست خاورمیانه «سابان» موسسه «بروکینگز» نیز گفت قابل قبول است که فکر کنیم ایران و جامعه بین‌المللی اکنون می‌توانند بر روی یک توافق کامل ظرف شش‌ماه آینده فعالیت بکنند اما باید این مساله را هم بدانیم که این اقدام‌ها بسیار دشوارتر از این توافق تازه خواهد بود.

وی هشدار داد: پیچیدگی‌ها بزرگتر هستند و امتیازهایی که دو طرف درخواست خواهند کرد بسیار عذاب‌آورتر خواهد بود.

این گزارش می‌افزاید: یک مسئله مهم باقیمانده، مقاومت ایران درباره حق غنی‌سازی اورانیوم است.

پولاک گفت: چنانچه تهران بر ایستادگی در مورد اصول - خصوصا حق آن برای غنی‌سازی و لغو تمامی تحریم‌ها - اصرار ورزد، ممکن است پیشبرد مذاکرات غیرممکن شود.

البته بیان دقیق و درست اظهارات پولاک این است که اگر آمریکا بر محروم‌سازی ایران از حق غنی‌سازی (طبق NPT) اصرار ورزد پیشبرد مذاکرات غیرممکن می‌شود.

جان کری در جریان کنفرانس مشترک مطبوعاتی با همتای انگلیسی خود خاطرنشان کرده است: پس از حصول توافق، موقت کار دشوار بر سر برنامه بحث برانگیز هسته‌ای ایران تازه شروع شده است. اکنون واقعا بخش مشکل کار شروع می‌شود.

وی بلافاصله پس از اعلام توافق در مصاحبه با خبرنگاران گفت ایران حق غنی‌سازی را ندارد و توافق چنین حقی را به رسمیت نشناخته است! این در حالی بود که دکتر ظریف تصریح کرد توافق‌نامه حق‌ غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناخته و وزیران خارجه روسیه و فرانسه نیز این اظهارات ظریف را تأیید کردند.

طفره وزیر خارجه انگلیس از توضیح درباره صدها کلاهک اتمی اسرائیل

کیهان آورده است: وزیر خارجه استعمار پیر انگلیس گفت شاکله اصلی تحریم‌ها در توافق ژنو حفظ شده و من با توجه به سابقه فریبکاری ایران، نگرانی‌ها را درک می‌کنم!

ویلیام هیگ این سخنان را برای جلب رضایت رژیم صهیونیستی عنوان کرد و این در حالی است که رژیم فرتوت انگلیس، ضرب‌المثل و مجسمه فریبکاری در دنیاست.

وی ضمن سخنانی که به گزارش مذاکرات ژنو برای اعضای پارلمان انگلیس اختصاص داشت، گفت: اگر این توافق صورت نمی‌گرفت تحریم‌های ایران کاهش نمی‌یافت، اما در عوض برنامه هسته‌ای ایران به پیشرفت خود ادامه می‌داد و محدودیتی هم برای نزدیک شدن به ظرفیت ساخت بمب ایجاد نمی‌شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس انگلیس، هیگ اظهار داشت: هنوز شاکله اصلی تحریم‌ها دست نخورده باقی مانده که از جمله آنها،‌ تحریم نفت و گاز، بانک مرکزی و دیگر بانک‌های ایرانی است.

هیگ گفت: تنها هفت میلیارد دلار در اختیار تهران قرار می‌گیرد که با توجه به اینکه هم اکنون 60 تا 100 میلیارد پول ایران مسدود است، این رقم ناچیز است. این پول در طول شش ماه در اختیار ایران قرار می‌گیرد و این طور نیست که به یکباره آزاد شود.یکی از نمایندگان با توجه به مواضع بنیامین نتانیاهو، پرسید ارزیابی‌ها در مورد اقدام یکجانبه و احتمالی اسرائیل چیست و چه اقدامی برای جلوگیری از تضعیف این توافق از سوی اسرائیل صورت گرفته است.

هیگ در پاسخ گفت: ما در طول مذاکرات در تماس دایم با اسرائیل و از جمله نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو بودیم و به نظر من بسیار حائز اهمیت است که با توجه به سابقه «فریبکاری» ایران نگرانی‌های کسانی را که به دیده تردید به این توافق می‌نگرند، درک کنیم!

شایان ذکر است در این جلسه جک استراو عضو پارلمان و وزیر خارجه اسبق انگلیس به ویلیام هیگ به خاطر توافق ژنو تبریک گفت و با اشاره به تجربه خود و بیانیه سعدآباد که به شکست انجامید، اظهار داشت: در آن دوره تندروها در تهران و واشنگتن به یکدیگر خوراک می‌دادند و در نتیجه بیانیه سعدآباد شکست خورد.این سخن گزاف در حالی است که بیانیه سعدآباد و توافقات بعدی تا دو سال و نیم برقرار بود و پیمان‌شکنی طرف‌های اروپایی و آمریکا موجب شد تا ایران به دو سال و نیم تعلیق پایان دهد. با این حال وزیر خارجه استعمار پیر به جای اینکه از بدعهدی و بی‌صداقتی جبهه خود عذرخواهی کند، ایران را متهم به تندروی می‌کند.

در جلسه پارلمان انگلیس یک نماینده دیگر گفت: نتانیاهو همین دیروز می‌گفت که بمب اتم در زمره خطرناک‌ترین سلاح‌های جهان است، در حالی که اسرائیل چند صد کلاهک هسته‌ای دارد. چه اقداماتی برای بازداشتن اسرائیل از حمله در این توافق در نظر گرفته شده است؛ هیگ در پاسخ گفت «هیچ نشانه‌ای از اراده واقعی برای خدشه‌دار کردن این توافق نمی‌بینم.» او در عین حال متعرض تسلیحات هسته‌ای اسرائیل نشد!اهانت وزیر خارجه انگلیس و انتساب ماهیت فریبکارانه رژیم متبوع خود به ایران در حالی است که چند روز بیشتر از توافق ژنو نمی‌گذرد.

وعده 100 روزه منطق کارشناسی نداشت

کیهان از قول تابناک نوشت: «اصل کار دولت در ارائه وعده 100 روزه به مردم اشتباه بود؛ اینکه فرصت 100 روزه تعیین شود، هیچ تحولی در مسائل اقتصادی رخ نمی‌دهد، زیرا برای این کار به فرصتی بیش از این‌ها نیاز است؛ بنابراین، اینکه در این مدت به گونه‌ای برخورد شده که آثار و نتایج آن برای مردم محسوس بوده باشد، چنین نشده و مردم همچنان به میزان تورم، بیکاری، فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری می‌نگرند و تفاوت زیادی با گذشته نمی‌بینند»

سایت تابناک با بیان این مطلب نوشت: در دوران تبلیغات انتخابات، رئیس‌جمهور کشور وعده‌ای داد که با دیگر وعده‌های دولت‌های گذشته و حتی با رقبای انتخاباتی خود فرق داشت.

دکتر روحانی وعده تحول اقتصادی در 100 روز را داد و در دوربین شبکه یک تلویزیون، با اشاره به برنامه دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات کشور گفت: راهکارهای کوتاه‌مدت یک ماه و 100 روزه برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی در دولت تدبیر و امید پیش‌بینی شده است؛ بنابراین، ما می‌توانیم با این برنامه و در فرصتی کوتاه، شاهد تحول اقتصادی باشیم.

تابناک می‌نویسد: آنچه از تحولات اقتصادی کشور و دیدگاه‌های کارشناسان اقتصادی برمی‌آید، هنوز رویداد خاصی در زندگی مردم رخ نداده و روند قیمت‌ها همچنان رو به رشد بوده و نه تنها کاهشی در کالاهای اساسی صورت نگرفته، بلکه بهای برخی اقلام به صورت چشمگیری افزایش داشته است.

در این باره دکتر جعفر قادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به تابناک گفت: اصل کار دولت اشتباه بود؛ این که فرصت 100 روزه تعیین شود، هیچ تحولی در مسائل اقتصادی رخ نمی‌دهد، زیرا برای این کار به فرصتی بیش از این‌ها نیاز است؛ بنابراین، اینکه در این مدت به گونه‌ای برخورد شده که آثار و نتایج آن برای مردم محسوب بوده باشد، چنین نشده و مردم همچنان به میزان تورم، بیکاری، فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری می‌نگرند و تفاوت زیادی با گذشته نمی‌بینند.

وی افزود: در این 100 روزه، اگر دولت هنر کند، می‌تواند نقایص و کاستی‌ها را شناسایی کرده و بداند گیر کار کجاست و این را شفاف اعلام کند؛ یعنی شناخت درستی از وضعیت موجود داشته باشد، ولی اینکه انتظار داشته باشیم در این فرصت، تغییرات محسوس و ملموس باشد، ادعای بیهوده‌ای است.

اقتصاددان آمریکایی: دلار در حال احتضار است

کیهان در ادامه آورده است: یک اقتصاددان آمریکایی، نقش دلار در جهان به عنوان یک ارز پشتیبان را رو به زوال و قلدری مالی این کشور را رو به پایان دانست.

دکتر پل کریگ رابرتس، ستون‌نویس و سردبیر سابق «وال‌استریت ژورنال» و «بیزینس ویک» در تحلیلی نوشت: «نقش دلار به عنوان ارز پشتیبان رو به پایان است؛ امری که از پایان امپریالیسم مالی و قلدری مالی آمریکا حکایت دارد.»

به گزارش پرس‌تی‌وی، کریگ رابرتس خاطرنشان کرد: اجتناب فزاینده بسیاری از کشورهای جهان از دلار، به منظور مهار عدم موازنه تجاری، طرح چین برای کاهش بیشتر ارزش دلار و توجه آن به استفاده از یوآن در قرارداد آتیه (فیوچرز) نرخ نفت در «بورس آتیه شانگهای» نشان‌دهنده سطح تنزل موقعیت دلار به عنوان ارز پشتیبان است.

این اقتصاددان آمریکایی می‌افزاید: «ضربه به دلار، افزون بر ضربات ناشی از برون مرز سپاری شغل‌ها و شرط‌بندی‌های فاش شده، شکل گرفته از مقررات‌زدایی مالی، مبین آن است که اقتصاد آمریکا رو به پایان است.»

«بانک خلق چین» روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد، این کشور دیگر از روند افزایش ذخایر ارزی خارجی خود سودی کسب نمی‌کند.

ژو شیائو چوان در مقاله خود در توضیح اصلاحات اخیر مطرح دولت چین نوشته است، مقامات مالی «به طور اساسی» به مداخله معمول در بازار ارز پایان خواهند داد و دامنه تجارت و مبادلات روزانه یوآن را وسعت خواهند بخشید.

کریگ رابرتس در تحلیل خود نوشت: «همزمان با ورود دلار به حالت احتضار، بانک نابسامان مرکزی آمریکا (فدرال ریزرو) و جانیان وال‌استریت پیش‌فروش طلا در بازارهای کاغذی را افزایش خواهند داد و باقیمانده طلای غرب را به دستان آسیا هدایت خواهند کرد.»

خراسان: هشدار درباره پرداخت فوق العاده تنزل پست به کارمندان متخلف

روزنامه خراسان نوشت: پس از آنکه چند وقتی است دستگاههای اجرایی با استناد به برخی بندهای قانونی اقدام به پرداخت فوق العاده ای به نام تنزل مقام به برخی مدیران و کارمندان می کنند، یک مسئول اجرایی در نامه ای به تعدادی از دستگاه های دولتی به آنها اعلام کرده است که این فوق العاده به افرادی که به خاطر تخلفات اداری و آراء صادره از نهادهایی چون مراجع دادگستری عمومی و دیوان محاسبات، از سمت خود عزل شده اند قابل اجرا نخواهد بود و در صورت وجود این بند در فیش های حقوقی، باید هرچه سریعتر قطع شود.

دستور دولت برای تحول کالبدی منطقه جنوب شرق کشور

خراسان آورده است: بر اساس بخشنامه ای که اخیرا از سوی دولت به استانداران کرمان و سیستان و بلوچستان ابلاغ شده، با اشاره به اهمیت بررسی و تدوین طرح کالبدی منطقه جنوب شرق کشور بر اساس جمعیت هفت میلیون نفری در افق 1400 و حضور 133 شهر در این منطقه، موضوعاتی چون اهمیت اتمام هرچه سریع تر آمایش منطقه ای این محدوده و تدوین طرح زمان بندی توسعه در این منطقه گوشزد شده است.

جام جم: جلسه رسیدگی به پرونده محمود احمدی‌نژاد برگزار شد؛ ولی وی در دادگاه حضور نیافت

روزنامه جام جم به نقل از ایسنا نوشت: شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران دیروز را برای رسیدگی به پرونده محمود احمدی‌نژاد با شکایت کمیسیون اصل 90 شورای اسلامی و شاکیان حقیقی این پرونده تعیین کرده بود. قرار بود وی ساعت 10 صبح دیروز در دادگاه حاضر شود.

سیامک مدیرخراسانی قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرده بود که به دلیل این ‌که پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد، حضور متهم در دادگاه الزامی است.

محسن افتخاری، سرپرست دادگاه کیفری استان تهران دیروز پس از ختم جلسه تحقیقات مقدماتی دادگاه احمدی‌نژاد، گفت: نتیجه تحقیقات با مشورت سه قاضی مجرب ظرف یک هفته دیگر اعلام می‌شود.

وی در یک نشست خبری، افزود: نتیجه تحقیقات به احتمال زیاد در نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه اعلام خواهد شد.

افتخاری خاطرنشان کرد: جلسه تحقیقات مقدماتی بدون حضور رئیس‌جمهور سابق از ساعت 9 و 45 دقیقه آغاز شد و به مدت دو ساعت ادامه یافت.

سرپرست دادگاه کیفری استان تهران اظهار کرد: این جلسه در دو بخش شکات حقیقی و حقوقی برگزار شد که اظهارات شکات در دو بخش استماع شد و نتیجه این تحقیقات مقدماتی، پس از مشورت سه قاضی مجرب (خراسانی، جلالی و ملکی) بعد از یک هفته مشخص خواهد شد.

به گفته سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران، تاکنون احمدی‌نژاد یا وکیلی از سوی او برای مطالعه پرونده به دادگاه مراجعه نکرده است.

درخواست 1+5 از اسرائیل برای توقف اقدامات ضدایرانی

جام جم آورده است: یک روزنامه صهیونیستی از تماس‌ها و پیام‌های مخفی یا آشکار سران کشورهای 1+5 با مقامات رژیم صهیونیستی و تاکید آنها بر لزوم متوقف شدن اقدامات ضدایرانی تل‌آویو با توجه به توافق حاصل شده در ژنو، خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از هاآرتص، به گفته دیپلمات‌های غربی، مقامات 1+5 در پیام‌های خود به سران رژیم صهیونیستی گفته‌اند که توافق با ایران حقیقتی است که بوقوع پیوسته و بهتر است به جای انتقاد از آن، اسرائیل روی این نکته تمرکز کند که چگونه می‌تواند در این شش ماه به کشورهای 1+5 کمک کند.

به نوشته هاآرتص، این موضوعات مهم‌ترین بخش از مکالمه تلفنی روز یکشنبه باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را که 30 دقیقه طول کشید، به خود اختصاص داده بود. براساس این گزارش، علاوه بر اوباما، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس نیز به سران رژیم صهیونیستی پیغام داده که از مانع تراشی بر سر راه توافق هسته‌ای ایران، خودداری کنند.

تهران امروز: نقل قول جدید از مشایی

روزنامه تهران امروز نوشت: محمد اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران گفت: «در ملاقات کمیسیون امنیت ملی با مشایی به او گفتیم شما حزب‌اللهی‌ها را از کنار احمدی‌نژاد فراری می‌دهی که او در جواب گفت من در صورتی اظهارنظر نمی‌کنم که احمدی‌نژاد به من بگوید، چطور آقای مصباح و آقای خزعلی اظهارنظر کنند، من اظهارنظر نکنم؟»

تاثیر روانی توافقنامه

تهران امروز آورده است: محمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: «قطعا تاثیر مثبت روانی توافق ایران و کشورهای5+1 بر روی اقتصاد ایران مهم‌تر از اصل توافقنامه است.»

برنامه جبهه پیروان برای مجلس دهم

تهران امروز در ادامه نوشت: سیدکمال‌الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان، با بیان اینکه جبهه پیروان به زودی بحث انتخابات مجلس دهم را آغاز خواهد کرد، گفت: «یکی از توصیه‌های مرحوم عسکراولادی تجمیع نیروهای اصولگرا بود که ما در این انتخابات به این نکته توجه خواهیم داشت.»

دولت دهم یک ساختمان را دو بار فروخت

تهران امروز آورده است: ساختمان 20طبقه‌ وزارت جهاد کشاورزی واقع در بلوار کشاورز معروف به ساختمان شیشه‌ای در اواخر سال 90به قیمت 240 میلیارد تومان به قوه قضائیه فروخته شد. همچنین اسناد نشان می‌دهند که مسئولان دولت سابق در آخرین ماه‌های حضور خود در مسند اجرایی، زمین این ساختمان به شماره پلاک ثبتی 3748 را بی‌سرو صدا به قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه پاسداران فروخته‌اند، بدون آنکه اطلاع دقیقی به قوه قضائیه بدهند یا اینکه قرارداد قبلی را باطل کرده باشند.

رئیس جمهور ایران، نامزد شخصیت 2013 تایم

تهران امروز نوشت: هفته‌نامه آمریکایی تایم نامزدهای خود را برای تعیین شخصیت سال 2013 اعلام کرد. در میان شخصیت‌های سیاسی نام کسانی چون بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه،‌ باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا،‌ رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه،‌ دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران،‌ ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه،‌ بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن و افراد دیگری به چشم می‌خورد.

کمباین به جای داس

تهران امروز آورده است: حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور کارشناس مسائل سیاسی در رابطه با عملکرد 100 روزه دولت گفت: «تلقی مردم از داس نداشتن آقای روحانی این بود که ایشان با مدیران موجود کار می‌کنند و از گروه‌ها، جریان‌ها و جناح‌های دیگر هم استفاده و با کمک آنها کشور را اداره می‌کنند اما نوع تغییرات و جابه‌جایی‌ها این امر را به مردم القا کرده است که بله روحانی داس ندارد اما در عصر پیشرفت تکنولوژی و ابزار، با کمباین اقدام به تغییرات اساسی در دولت کرده و عملکردش فراتر از داس بوده است.»

جمهوری اسلامی: در کشور ما کتاب در همان چاپ اول و دوم متوقف می‌شود

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در همایش بزرگداشت هفته کتاب، گفت: کتابهایی در دنیا به چاپ می‌رسد که در 140 نوبت تجدید چاپ می‌شوند اما در کشور ما کتاب در همان چاپ اول و دوم متوقف می‌شود و این نشأت گرفته از ریزش فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور است.

حجت الاسلام دانشی با بیان اینکه شرایط کشور از نظر کتابخوانی رضایت‌بخش نیست و با فرمایشات رهبری که فرمودند کتاب باید در سبد خانواده قرار گیرد مغایرت دارد، افزود: درحال حاضر 123 کتاب‌فروشی، 52 چاپخانه و 18 انتشاراتی در استان فعال هستند اما از ظرفیت این تعداد کتاب‌فروشی، چاپخانه و انتشاراتی به خوبی استفاده نمی‌شود زیرا که در کتاب‌فروشی‌ها فقط کتاب‌های کمک درسی، در چاپخانه‌ها فقط آگهی ترحیم و در انتشاراتی‌ها هیچ کتابی چاپ نشده و این جای تأسف دارد.

آرمان: دادگاه می‌تواند حکم جلب احمدی‌نژاد را صادر کند

روزنامه آرمان نوشت: شنیده شد که یک حقوقدان گفت: دادگاه در صورت عدم ارایه دلایل محکمه پسند از سوی احمدی نژاد برای حاضر نشدن در دادگاه، می تواند حکم جلب رئیس جمهور سابق را صادر کند.

عبدالصمد خرمشاهی اظهار داشت: اگر رئیس جمهور سابق معذوراتی را داشته است که باعث شد در جلسه امروز حاضر نشود قاضی می تواند زمان دادگاه را تجدید کند. البته این به شرطی است که دلایل موجه ارایه شده باشد.

وی ادامه داد: در صورتی که فرد خوانده شده دلایل موجهی را ارایه نکند و به ابلاغیه دادگاه ترتیب اثر ندهد قاضی می تواند حکم جلبش را صادر کند.

به گفته این حقوقدان، البته رئیس جمهور می تواند با ارایه دلایل محکمه پسند در وقت تجدید شده به دفاع از خود بپردازد.

روحانی، نامزد شخصیت 2013 تایم

آرمان آورده است: شنیده شد که هفته‌نامه آمریکایی تایم نامزدهای خود را برای تعیین شخصیت سال 2013 اعلام کرد. سردبیران هفته‌نامه تایم هر سال شخصیت سال را بر اساس معیارهای خود انتخاب می‌کنند اما بر این باور هستند که مخاطبانشان نیز حق دارند که اظهارنظر کنند.

نام شخصیت‌های بسیاری از جمله سیاستمداران، هنرمندان، تاجران و کارآفرینان در میان 44 نامزد اعلام شده دیده‌ می‌شود و شما می‌توانید با دادن رای بلی یا خیر نامزدها را به عنوان بهترین و بدترین فرد در این آدرس تعیین کنید.

در میان شخصیت‌های سیاسی نام کسانی چون بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن و افراد دیگری به چشم می‌خورد.

پزشکان زنان و زایمان رکورددار شکایت!

آرمان نوشت: شنیده شد که در شش ماه نخست سال جاری هشت هزار و 592 پرونده در کمیسیون‌ های سازمان پزشکی قانونی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد پرونده‌های مورد بررسی در کمیسیون‌ها هشت هزار و 34 مورد بود، 6.9 درصد افزایش یافت. از کل پرونده‌های مورد بررسی در کمیسیون‌ها 1927 مورد مربوط به شکایات ناشی از قصور پزشکی بود که 818 مورد آن منجر به محکومیت و 1109 مورد منجر به تبرئه پزشک شد.

آمار پرونده‌های قصور پزشکی در نیمه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3.3 درصد بیشتر شده‌ است. در این مدت و با توجه به رشته‌های تخصصی گروه‌های پزشکی، جراحی زنان و زایمان با 271 مورد بیشترین تعداد شکایت در حوزه قصور پزشکی را داشته است.

واکنش اوباما به یک معترض

آرمان آورده است: شنیده شد که باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا هنگام سخنرانی خود در یکی از مراکز چینی‌ها در شهر سانفراسیسکو با اعتراض جمع گسترده‌ای از جوانان مهاجر آسیایی مواجه شد. عصر ایران نوشت: سخنرانی اوباما درباره لایحه جنجال‌برانگیز اصلاح قوانین مهاجرتی آمریکا بود و معترضان سخنرانی او را در اعتراض به ادامه روند اخراج مهاجران غیر قانونی از آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری او با شعار «اخراج را متوقف کنید» قطع کردند.

برخورد ناجا با تجمع‌ غیرقانونی

آرمان در ادامه نوشت: شنیده شد که چندی پیش طی فراخوانی در شبکه فیس‌بوک، تجمعی غیرقانونی با حضور تعدادی از دختران و پسران در حوالی ولنجک تهران برگزار شد. دانا نوشت؛ این تجمع که با هدف دوست‌یابی و تشکیل گروه‌های دوستی پایه‌ریزی شده بود و اعمال خلاف شرع و زننده در آن مشهود بود، با حضور عوامل نیروی انتظامی جمع شد.

رویت شی‌ء نورانی بر فراز پتروشیمی عسلویه!

آرمان آورده است: شنیده شد که طی چند شب گذشته شیء نورانی بر فراز برخی از شهرها و روستاهای جنوب کشور از جمله استان بوشهر دیده شده است که یکی از آنها بر فراز پتروشیمی بوشهر تا مدتی ثابت بوده است.

جهان نوشت؛ شب دوشنبه یک شیء نورانی در ارتفاع پایین که گفته می‌شود حدود ۱۰۰۰ متر از سطح دریاست، بر فراز پتروشیمی عسلویه دیده شده است. این شیء نورانی پس از جابه‌جا شدن طی دقایقی، در نقطه‌ای در بالای پتروشیمی عسلویه ثابت شده است.

گفته می‌شود این شیء نورانی در شب‌های گذشته نیز دیده شده است. همچنین در چند شب گذشته یک شیء نورانی پر رنگ با مسیر حرکت غرب به شرق در شهر گناوه دیده شده است که البته این شیء حدود یک ساعت ثابت بوده است.

خاطرنشان می‌شود در چند شب گذشته در ارتفاعات غرب برخی از روستاهای بوشهر از جمله کردلان نیز این شیء پرنور به رنگ سفید دیده شده است که این شیء پس از مدتی محو شده است. هنوز ماهیت این اشیای نورانی مشخص نیست؛ اما ظاهر شدن این شیء بر فراز پتروشیمی عسلویه قابل تامل است.

حال آیت‌الله خوب است!

آرمان نوشت: شنیده شد که غلامعلی رجایی در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت؛ در این روزهای کسالت آیت‌الله هاشمی بعضی ازدوستان جویای حال ایشان شده بودند.

درمجمع خدمتشان رسیدم حالشان کاملا خوب بود. پرسیدم: ان شاا... بهترید؟گفتند: بله، الحمدلله. چیز مهمی نبود. دو سه روزعارضه سرما خوردگی داشتم.

تفکیک جنسیتی در مدارس ابتدایی کهگیلویه

آرمان آورده است: شنیده شد که مدیر آموزش و پرورش شهرستان کهگیلویه با اشاره به تفکیک جنسیتی مدارس مختلط ابتدایی روستایی این شهرستان گفت: درحال حاضر تنها پنج مدرسه ابتدایی مختلط در سطح این شهرستان وجود دارد.

فریدون فاطمی زاده افزود: در سال جاری 487 کلاس درس در مقطع ابتدایی در سطح شهرستان کهگیلویه در حال فعالیت هستند که از این تعداد 121 کلاس پسرانه، 112 کلاس دخترانه و 254 کلاس چندپایه روستایی یا مختلط هستند.

وی رشد آموزشی سال گذشته در مقطع ابتدایی در این شهرستان را 98.61 درصد قبولی عنوان کرد. مدیر آموزش و پرورش شهرستان کهگیلویه با بیان این که از سال تحصیلی 90-91 تاکنون 12 مدرسه ابتدایی در روستاهایی که در گذشته فاقد مدرسه بودند احیا شده است، اظهار داشت: در حال حاضر پوشش تحصیلی در سطح این شهرستان به طور 100 در صد انجام گرفته است. وی همچنین هدف از یکدست کردن لباس دانش آموزان را ایجاد فضای بانشاط و رفع تبعیض اجتماعی دانست.

تیراژ روزنامه‌ها به روایت معاونت مطبوعاتی

آرمان نوشت: شنیده شد که معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اعلام کرد: تیراژ روزنامه های کشور کمتر از یک میلیون و دویست هزار نسخه است. حسین انتظامی در سخنانی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۸۰۰ نشریه در ایران مجوز انتشار دارند گفت: بنده به عنوان معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اعلام می کنم که تیراژ روزنامه های کشور کمتر از یک میلیون و دویست هزار نسخه است متاسفانه بدون توجه به طرح آمایشی سرزمینی مجوز نشریات صادر می شده است که نهایتا ما با این مساله روبرو شده ایم که برخی روزنامه ها بصورت تک برگی منتشر می شوند. که در مقیاس حرفه ای نمی توان اسم آنها را روزنامه گذاشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر