jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۱۴۴۴۲ ۱۹ آبان ۱۳۹۲  |  ۱۱:۳۷

دانشمندان دانشکده پزشکی هاروارد با انجام آزمایشهایی بر حیوانات جوان و انجام مقایسه با حیوانات پیر‌تر موفق به کشف ژنی با عنوان «چشمه جوانی» شدند.

به گزارش جام جم سرا به نقل از ایسنا- کار‌شناسان از مدت‌ها پیش متعجب بودند که چرا آسیب‌های حیوانات جوان سریع‌تر از بزرگسالان بهبود پیدا می‌کند. تا اینکه پس از انجام آزمایشهایی دریافتند ژن Lin۲۸a به میزان زیادی در جنین‌ها فعال بوده اما با بالا رفتن سن از فعالیت آن کاسته می‌شود.
این ژن در آزمایش روی موش‌ها، سرعت التیام زخم‌ها را افزایش داده و رشد مجدد موهای ریخته شده را تسریع کرد. همچنین به ترمیم بافتهای آسیب‌دیده گوش کمک کرد.
ژن Lin۲۸a همه این تاثیرات را با افزایش تولید چندین آنزیم متابولیک و بهبود فرآیندهای متابولکی بدن که معمولا در جنین‌ها فعال‌تر هستند، انجام می‌دهد.
محققان امیدوارند که با بیدار کردن این ژن در بزرگسالی بتوانند سرعت بهبود زخم‌ها را پس از عمل جراحی افزایش دهند. آن‌ها همچنین اظهار کردند که شاید بتوان دارویی با تاثیر مشابه تولید کرد.
نتایج این پژوهش در مجله Cell منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر