غذا می‌خورید، درد شروع می‌شود؛ نوشیدنی سرد یا گرمی می‌نوشید، درد تیر می‌کشد؛ حتی وقتی تنفس می‌کنید، احساس درد رهایتان نمی‌کند. حساسیت دندانی مستأصلتان کرده و نمی‌دانید چه باید کرد.
کد خبر: ۵۷۴۷۳۰

حساسیت دندانی، سندروم رایجی است که بافت دندان را درگیر می کند و زمانی که دندانها با مایعی گرم یا سرد، خوراکیهای شیرین یا اسیدی تماس می‌یابد، هنگام مسواک زدن و استفاده از نح دندان، یا حتی تنفس هوای خنک، با درد همراه می‌شود.

هر دندان سالم از 4 بافت تشکیل شده است: پایه،‌ عاج،‌ مغز دندان و مینا. مینا و لثه از دندان در برابر عوامل تهاجمی محافظت می کنند. با این حال،‌عدم رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان ممکن است سبب بروز مشکلاتی مانند تشکیل حفره های میکروسکوپی در عاج دندان ها شود.

حساسیت دندانی ممکن است به خاطر یکی از دلایل زیر نیز رخ دهد:‌
- التهاب یا تحلیل لثه: این بیماری کم و بیش رایج است، چنانکه از هر 5 فرد زیر 65 سال،‌ 4 نفر گرفتار آن هستند. در این حالت بافت لثه اطراف دندان تحلیل می رود به طوری که ریشه دندان نمایان می شود.
- ضعیف شدن مینا:‌ خوراکی های ترش مهم ترین عامل خرابی مینای دندان ها هستند. مینای دندان که در اثر تماس با اسید نرم شده است در زمان مسواک زدن از بین می رود و عاج دندان در معرض مسواک قرار می گیرد.
- روش نادرست مسواک زدن: بین 50 تا 90% مردم دندان های خود را به روش صحیح و مناسب مسواک نمی زنند. معمولا مسواک خیلی با شدت روی دندان ها کشیده می شود که این حالت در بلند مدت می تواند باعث تحلیل لثه ها شود. مسواک زدن نادرست ممکن است پلاک دندانی را به جرم تبدیل کند که مشکلات و عوارضی در پی دارد. همچنین استفاده از مسواکی که پرزهای خیلی خشکی دارد می تواند سبب سایش دندان ها شود.
- دندان قروچه: در این صورت فرد بدون اینکه چیزی بخورد،‌ مرتب دندان هایش را به هم می ساید. گرچه ممکن است این کار در تمام اوقات روز رخ دهد اما معمولا شب ها هنگام خواب دیده می شود.

عوامل دیگر: ساییدن دندان به منظور زیبایی؛ شکستگی دندان؛ ایجاد پوسیدگی دندان؛ جرم گیری و...


راه حل های غلبه بر حساسیت دندان
1- مسواک زدن منظم دندان ها در هر روز
مسواک زدن منظم با از بین بردن باکتری ها و پلاک دندانی از ایجاد پوسیدگی ها و بیماری های لثه پیشگیری می کند. بر اساس تحقیقات،‌ 96% بزرگسالات حداقل یک دندان پوسیده دارند در حالی که این مشکل کاملا قابل پیشگیری است.
به منظور حفظ سلامت دندان ها، متخصصان توصیه می کنند پس از هر وعده غذا مسواک زده شود زیرا باکتری ها بلافاصله پس از غذا خوردن فعال می شوند. اگر این کار برای شما مقدور نیست حداقل دو بار مسواک زدن در صبح و شب ضروری است.


چند راهکار مؤثر عبارتند از:‌


1- مسواک زدن به شیوه درست: مسواک را با زاویه 45 درجه از سمت بالا به پایین دندان ها و با حالت چرخشی حرکت دهید. دقت کنید همه قسمت های دندان کاملا مسواک زده شود. مسواک زدن باید حداقل 2 تا 3 دقیقه طول بکشد تا همه باکتری ها و پلاک دندانی از بین برود. از زوایای مختلف مسواک بزنید. به این ترتیب قسمت های بیشتری را خواهید شست. مسواکی با کیفیت خوب که پرزهای نرمی داشته باشد را انتخاب کنید. شکل مسواک باعث می شود تا بتوانید دندان های عقب دهان را نیز مسواک بزنید.
همچنین لازم است از نخ دندان نیز حتما استفاده شود. این کار موجب از بین رفتن باکتری ها و جرم های بین دندانی که با مسواک قابل تمیز شدن نیستند، می شود اما بسیاری از افراد آن را نادیده می گیرند. این قسمت ها 3/1 عاج دندان را شامل می شود. خونریزی که در دفعات اول استفاده از نخ دندان روی می دهد، پس از چند روز بهبود می یابد.


2- اجتناب از خوراکی های خیلی شیرین و خیلی ترش
خوراکی های خیلی ترش مانند مرکبات موجب از بین رفتن مینای دندان می شوند که نتایج سوئی بر سلامت دندان دارد. در این صورت عاج دندان مورد تهاجمات خارجی مانند سرما، گرما، شیرینی و ترشی قرار می گیرد. بهتر است خوراکی های با ترشی زیاد در هر روز مصرف نشود.
شیرینی نیز یکی دیگر از عوامل پیشرفت پوسیدگیهای دندان است. باکتری ها با خوردن شیرینی ها، اسید تولید می کنند که سسب ضعیف شدن دندان ها می شود. به علاوه، شیرینی علاوه بر اینکه آنها را قوی می کند، به باکتری ها اجازه می دهد تا به سرعت تکثیر یابند. در نتیجه،‌ هر چه تعداد باکتری ها بیشترشود، ‌خطر پوسیدگی های دندانی نیز افزایش می یابد. بهتر است از مصرف خوراکی هایی مانند شکلات، آبنبات،‌ مرباجات و... اجتناب شود. اگر هم تصمیم به خوردن آنها دارید، بلافاصله دندان ها را مسواک بزنید تا باکتری ها از بین بروند.


3- راهکارهای طبیعی برای تسکین حساسیت دندانی
بسیاری از گیاهان خواص ضد التهابی دارند که موجب تسکین دردهای دندانی می شوند. از جمله می توان به میخک اشاره کرد. روغن این گیاه علاوه بر خواص آنتی باکتریالی، به خاطر ترکیبات بی حس کننده درد مرتبط با حساسیت دندانی را تسکین می دهد. برای استفاده چند قطره از آن را روی قسمت هایی که خیلی درد می کند بریزید. قبل از اینکه درد آرام شود،‌ گزگز خفیفی را احساس می کنید. اگر روغن آن را در اختیار ندارید می توانید از خود گیاه استفاده کنید. چند دانه از آنها را بجوید؛ بزاق دهان موجب آزاد شدن ترکیبات آن می شود. تاثیر بی حسی میخک حدود 30 دقیقه است.
نعناع یکی دیگر از گیاهان مؤثر در این باره است. نعناع علاوه بر اینکه بوی مطبوعی به دهان می بخشد، جوشانده آن موجب تسکین درد می شود. برای تسکین درد، چند برگ خشک نعناع را در آب جوش دم کرده و سپس بگذارید تا سرد شود. چندین بار در طول روز آن را غرغره کنید.


4- ترکیبات مناسب و مراجعه به دندانپزشک برای اطمینان از بهداشت دهان و دندان
اگر شما هر روز از حساسیت دندانی رنج می برید،‌ باید حتما مجهز به مسواک و دهان شوی مناسب باشید. مسواک باید پرزهای نرمی داشته باشد تا لثه ها را تحریک نکند. همچنین باید متناسب با شکل دهان باشد تا بتوان دندان های کرسی آخر دهان را به خوبی شست. در مورد دهان شویه ها نیز بهتر است انواع حاوی فلوئور از انتخاب کرد. این ترکیب سبب تحکیم مینای دندان و ترمیم آسیب ها می شود.
دندانپزشکان توصیه می کنند برای جرم گیری هر 3 یا 4 ماه مراجعه شود. در این صورت دندان ها به صورت عمقی تمیز شده و وضعیت و سلامت دهان و دندان ها بررسی می شود. اگر از پوسیدگی، التهاب لثه یا هر مشکل دیگری رنج می برید می توانید به موقع آنها را درمان کنید.

>> قدس آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها