راه اندازی سرویس مترجم بومی

فرازین رقیب مترجم گوگل

سرویس مترجم هوشمند بومی با توانایی ترجمه 300 کلمه در ثانیه توسط پژوهشگران آزمایشگاه پژوهش متون زبان دانشگاه تهران و پژوهشگاه فضای مجازی تولید شده که به گفته مدیر پروژه، این سرویس می تواند رقیبی برای سرویس ترجمه گوگل باشد.
کد خبر: ۵۶۹۵۴۸
فرازین رقیب مترجم گوگل

دکتر هشام فیلی مدیر پروژه مترجم هوشمند متون انگلیسی به فارسی به تشریح جزئیات راه اندازی این سرویس و اهداف مدنظر پرداخت و گفت: سیستم مترجم هوشمند متون انگلیسی به فارسی که با نام «فرازین» شناخته می شود مترجمی است که خود را رقیب ترجمه انگلیسی به فارسی گوگل می داند.

وی با بیان اینکه این پروژه با حمایت های پژوهشگاه فضای مجازی طراحی و در دانشگاه تهران انجام شده است، افزود: این مترجم امکان اتصال به موتور جستجو و سرویس های دیگر وب را نیز دارا است.

فیلی خاطرنشان کرد: در بررسی ها و آزمایش های انجام گرفته توسط دانشگاه تهران و پژوهشگاه فضای مجازی بر روی مترجم فرازین و گوگل و مقایسه این دو، فرازین در ترجمه ساختارهای نحوی و دادگان ارزیابی، نمره بهتری را نسب به مترجم گوگل بدست آورده ولی در ترجمه اخبار کمی ضعیفتر از گوگل عمل کرده است.

مدیر پروژه «فرازین» با تاکید براینکه آخرین نگارش این سرویس، قادر است 300 کلمه در ثانیه را ترجمه کند، ضعیف بودن سرور و احتمال هک شدن آن را از جمله مشکلات بر سر راه این مترجم بومی برشمرد.

وی در توضیح این مشکلات اظهارداشت: ما متخصص ساخت هستیم و نه امنیت و این از جمله مشکلاتی است که وجود دارد و  هزینه هایی را می طلبد؛ مسئله دیگر آنکه همه شرکت هایی که به نوعی محصولی را تولید می کنند از پشتوانه های قوی برخورد دار هستند اما در حال حاضر این محصول پشتوانه قوی و محکمی ندارد.

این عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، دریافت متن از طریق فایل را از دیگر سرویس های فرازین برشمرد و تصریح کرد: این مترجم هوشمند قادر است متن های مختلف و هم فایل های مختلفی با ساختارهای آفیس و pdf را ترجمه کرده و البته ساختار آن را حفظ کند.

پایه گذار آزمایشگاه پژوهش متون زبان در دانشگاه تهران با ذکر یک مثال در کاربرد این سرویس اظهارداشت: برای مثال شما یک گزارش علمی دارید که می خواهید آن را به زبان خودتان توضیح دهید و آن را با همان ساختار به زبان خودتان برگردانید و حتی عکس ها و جداول آن را نگه داشته و متن ها را جابه جا کنید؛ این قابلیت توسط «فرازین» پشتیبانی می‌شود.

وی دلیل عدم وجود بازار تجاری برای این مترجم را ‌رقیب بزرگی که در اینترنت برای فرازین وجود دارد دانست و اظهار امیدواری کرد بتوان با حمایت های مجدد این سیستم را توسعه داد و آن را در اختیار سازمانها برای اجرا قرار داد.

مترجم هوشمند بومی به نشانی اینترنتی www.faraazin.ir قابل استفاده است.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۰
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
۰
۰
متاسفانه فقط اخباركذب منتشرمیگردد.و دوستان خبرنگار پیگیرصحت آن نیستندوعجیب كه دراخبارسراسری نیز ازآن یاد می گرددوسایت مترجم وحتی ایمیل اعلام شده nlp@ut.ac.ir
قابل استفاده نیست.
م
Poland
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
۰
۰
پس چرا كار نمیكنه؟
somebody
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۷
۰
۰
بابا این كه اصلاً باز نمیشه، راضی شدم به سرعت خودم تو ترجمه.
z
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
۰
۰
عجب سایتی واقعا به پای گوگل نمیرسههه چون پایش دوره
سارا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
۰
۰
من یه واژه زدم معنی كنه.اگه خدا بخواد سال بعد اینموقع شاید معنی كرده باشه.
بهبودی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
۰
۰
لطفا خودتونو با گوگل مقایسه نكنید فكر آبروی ایرانیا باشید به نظر من كه افتضاحه
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۹
۰
۰
ادرس سایتش چیه؟
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
۰
۰
رقیب گوگل كه خراب كرد، سرور نات فوند، مسخرس.
جان نثار
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
۰
۰
آی رقیب گوگل! آی دیكشنری! آی همه چی بلد! چرا باز نمیشی!
مونا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
۰
۰
خیلی بد ترجمه می كنه گوگل بهتره حیف وقتم كه هدر رفت عجب رقیبیه
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها