jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۵۶۰۱۴۳   ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۹:۳۰

فناوری برای جلوگیری از جعل و دزدی

پول هوشمند می‌شود

درحالی که امروزه همه چیز با تراشه های شناسایی فرکانس رادیویی علامت گذاری شده تا از سرقت آنها جلوگیری شود، دانشمندان تلاش می کنند راهی برای قرار دادن این تراشه ها در کاغذ پیدا کنند تا زمینه تولید پول هوشمند نیز فراهم شود.

پول هوشمند می‌شود

کاغذ هوشمند مجهز به تراشه های شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) توسط یک گروه از محققان دانشگاه ایالت داکوتای شمالی ساخته شده و به صورت بالقوه می تواند در اسناد حقوقی، بلیت ها، برچسب های بسته بندی و اسکناس ها مورد استفاده قرار گیرد.

محققان اظهار داشتند که این فناوری می تواند از کلاهبرداری و جعل سند جلوگیری کند.

سامانه شناسایی با فرکانس رادیویی، سامانه شناسایی بی‌سیمی است که قادر به تبادل داده‌ ها به‌ وسیله برقراری اطلاعات بین یک برچسب که برای مثال به یک کالا و یا کارت متصل شده و یک بازخوان (Reader) است.

سامانه‌های شناسایی با امواج فرکانس رادیویی از سیگنال‌های الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده ‌ها بدون تماس بهره ‌گیری می ‌کنند.

اصولاً به هر سیستمی که قادر به خواندن و تشخیص اطلاعات افراد یا کالاها باشد سیستم شناسایی یا «Identification System» گفته می‌شود.

درحالی که کاغذهای مجهز به تراشه های شناسایی فرکانس رادیویی پیش از این نیز وجود داشته است اما باید گفت که نسخه های موجود در بازار متکی به تراشه های ضخیم است که در نتیجه کاغذهای آن باید بزرگ و ناهموار باشد که قابل چاپ هم نیستند.

این در شرایطی است که محققان در دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی فرآیندی ارائه کرده اند که از آن با عنوان بسته بندی پیشرفته لیزری یاد می شود. این فرآیند می تواند تراشه های سیلیکونی فوق باریکی تولید کند که ظاهرا قابل جاسازی در کاغذ است.

در این فرآیند از یک قلم پلاسما برای ساخت تراشه های باریک استفاده می کند و از ضربه یک اشعه لیزر برای وارد کردن این تراشه بهره می گیرد.

وال مارینوف رئیس این پروژه تحقیقاتی اظهار داشت: این فرآیند نسبت به روشهای کنونی ساخت تراشه های شناسایی فرکانس رادیویی کم هزینه تر است، چرا که مواد کمتری در آن به کار رفته و تجهیزات ساخت نیز ارزان قیمت تر است. از سوی دیگر کل فرآیند نسبت به سایر روشها تا دوبرابر سریع تر است.

مارینوف افزود: حدود 10 سال پیش بانک ژاپن و بانک اروپایی از  قصدخود برای تولید چنین فناوری خبر دادند اما تاکنون در این راه قدم برنداشته اند. من اعتقاد دارم که طرح ما برای نخستین بار یک برجسب شناسایی فرکانس رادیویی کاربردی را در کاغذ به نمایش می گذارد.

مارینوف و تیم تحقیقاتی وی، اخیرا نتایج تحقیقات خود را در همایش موسسه مهندسین برق و الکترونیک که با محوریت سامانه شناسایی فرکانس رادیویی در فلوریدا برگزار شده بود، ارائه کردند. آنها اکنون به دنبال جذب سرمایه گذاری تجاری هستند.

وی اظهارداشت: این فناوری باید آزمایشگاه را ترک کرده و جایی در صنعت برای خود بیابد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو