jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۵۲۲۶۸   ۲۷ دی ۱۳۹۰  |  ۱۹:۵۴

نتایج تحقیقات گروهی از دانشمندان سوئیسی نشان می دهد که استفاده از بشقاب‌های قرمز موجب کم خوری می شود.

محققان دانشگاه بازل در سوئیس با مطالعه روی 150 داوطلب به تاثیرات رنگ قرمز در رژیم غذایی پی بردند. نتایج بررسی‌های این دانشمندان حاکی از آن است که سرو غذا و یا نوشیدنی‌ها به ویژه نوشابه های گازدار در بشقاب و یا لیوان قرمز موجب می شود که فرد کمتر بخورد.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج به 41 دانشجو تا حدی که رفع تشنگی کنند آب دادند. سپس از آنها خواستند که نوشابه های شیرین مختلفی را در لیوان‌های پلاستیکی قرمز یا آبی امتحان کنند.

در این تحقیقات مشاهده شد افرادی که از لیوان قرمز استفاده کرده بودند در حدود 40 درصد کمتر از کسانی که لیوان آبی را انتخاب کرده بودند نوشابه شیرین نوشیدند.

در فاز دوم این آزمایش، از 109 نفر خواسته شد که یک فرم را پر کنند. درطول این عملیات به هر یک از آنها یک بشقاب به رنگ‌های قرمز، آبی یا سفید داده شد که محتوی 10 پیراشکی شور بود و داوطلبان می توانستند هنگام پر کردن فرمها در صورت تمایل آنها را بخورند.

براساس گزارش لارپوبلیکا، نتایج این آزمایش نیز نشان داد افرادی که بشقاب قرمز داشتند بیش از 50 درصد کمتر از کسانی که بشقاب قرمز یا آبی داشتند از پیراشکی ها خوردند.

به گفته این محققان، رنگ قرمز اغلب به عنوان شاخصی برای نشان دادن یک موقعیت خطر و یا اجتناب را نشان می دهد و به بیانی ساده یک نشانه توقف است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو