jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۱۲۹۰۸   ۱۱ تير ۱۳۹۰  |  ۱۶:۳۴

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در کنار تداوم کاهش شکاف نرخ دلار در بازار آزاد و رسمی، نرخ این نوع ارز را به نرخ قبلی (1050 تومان) برمی‌گردانیم، ذخایر طلای کشور را بالغ بر 500 تن اعلام کرد و گفت: پروژه‌های نفتی و پتروشیمی با تزریق ذخایر ارزی زنده شده‌اند.

به گزارش مهر، محمود بهمنی امروز در همایش علمی تخصصی راهبردهای نوین پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما از وجود نواقص بسیار زیاد در قوانین کشور برای امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتقاد کرد و گفت: این نقص قانونی مشکلاتی را برای ما به وجود می آورد؛ به طور نمونه سال 1312 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به تصویب رسید که در آن زمان بحث کالا و ارز به این گونه که در شرایط فعلی اتفاق می افتد نبوده  است، بنابراین چرا نباید قانون به روز و جامعی در این خصوص داشته باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس احاله شده و امید است هر چه سریعتر قانون آن به ما ارائه شود، گفت: باید در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز به موضوع پیشگیری توجه ویژه داشته باشیم، چرا که باید اول این امر صورت بگیرد و سپس قاچاقچی دستگیر شود، هزینه درمان بیشتر از هزینه پیشگیری است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر در کنار سالنی که هم اکنون در آن قرار داریم، زباله بریزیم و با حشره کش هر روز حشرات را بکشیم این به منزله این است که مبارزه با معلول انجام داده ایم در حالی که مبارزه با معلول تمام شدنی نیست، مبارزه با علتها باید صورت گیرد. اگر زباله ها را برداریم دیگر نیازی به حشره کش نداریم و هزینه کمتری صرف می شود.

واردات 64 میلیارد دلاری

بهمنی با اشاره به واردات 64 میلیارد دلاری کشور، گفت: آمارهای خروج ارز بسیار زیاد است که از مبادی غیر رسمی صورت می گیرد؛ بنابراین نمی توان گمرک را در این امر مقصر دانست.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مرزهای وسیع کشور در افغانستان و عراق، اظهارداشت: کمتر کشوری مرزهایی به این وسیعی دارد، این در حالی است که 3هزار و 500 شهید و 10 هزار معلول در مرز افغانستان طی سه سال گذشته داده ایم. این امر به معنای مبارزه با قاچاق کالا و ارز است در حالی که در دنیا کشورمان را به عنوان یک کشور پولشو یعنی حمایت از قاچاق قلمداد می کنند. اگر مرز افغانستان کنترل نمی شد مطمئنا قاچاق کل اروپا را می گرفت، این در حالی است که آنها ما را مقصر می دانند.

حیف است ایران متهم شود

وی با اشاره به اجلاس اخیر بانک جهانی و ارائه اسناد و مدارک ایران برای اثبات اقدامات صورت گرفته برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: ایران بهترین مبارز در قاچاق کالا و ارز است. دین ما اجازه قاچاق انسان، مواد مخدر و یا کسب درآمد غیر مشروع از قاچاق اسلحه و غیره را نمی دهد. حیف است که کشور مسلمانی مثل ایران این گونه متهم شود.

بهمنی یکی از عوامل جهاد اقتصادی را مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد و گفت: قاچاق ابعاد شوم اقتصادی، اجتماعی و امنیتی فراوانی دارد و آثار سوء اقتصادی این پدیده بسیار با اهمیت است و هزینه هایی را به اقتصاد ملی وارد می کند و آن  را به چالش و تهدید جدی می کشاند

به گفته وی، در تمامی کشورها قوانین و مقررات خاصی برای کنترل این پدیده و مجازات های سنگینی برای متخلفینی که مبادرت به امر قاچاق می کنند در نظر گرفته شده در حالی که قوانین ما ناقص است.

اعمال محدودیت در واردات کالا

رئیس کل بانک مرکزی بر حمایت از صنایع داخلی تاکید کرد و گفت: از طریق اعمال سیاستهای حاکمی باید محدودیتهایی برای ورود کالاها قائل شویم .

بهمنی یکی از دغدغه های مهم اقتصادی، نظارتی و قضایی را موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد و افزود: عدم اجرای بهینه سیاستهای اقتصادی کشور به ویژه برای حمایت صنایع داخلی به منظور توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، تضعیف اقتصاد رسمی کشور و فراهم شدن زمینه برای رشد اقتصاد زیرزمینی و افزایش تقلب در کسب و کار را از جمله آثار شوم پدیده قاچاق عنوان کرد.

وی ادامه داد: به مخاطره افتادن بهداشت و سلامت جامعه با ورود کالاهای بدون استاندارد و غیر بهداشتی، گسترش توزیع کالای غیر استاندارد و نبود خدمات پس از فروش، افزایش بی اعتمادی در بازار، رشد بیکاری به واسطه کاهش فعالیت یا تعطیلی واحدهای تولیدی را از دیگر آثار شوم این پدیده عنوان کرد و گفت: پدیده قاچاق ممکن است که ناشی از بیکاری باشد اما از سوی دیگر، خود این پدیده باعث افزایش بیکاری نیز می شود.

ارز وارد بازار نکنیم هزینه واردات افزایش می یابد

این عضو کابینه دولت دهم از رونق افتادن فعالیت اقتصادی مولد، کاهش درآمد سرانه و افزایش فقر، خروج بی ضابطه ارز به عنوان ثروت ملی را از دیگر آثار این پدیده ذکر کرد و افزود: بانک مرکزی چقدر می تواند ارز وارد بازار کند تا چند برابر نیاز واردات می تواند این کار را انجام دهد در حالی که ارز وارد بازار نکنیم هزینه واردات افزایش می یابد.

بهمنی ادامه داد: اگر جلوی قاچاق را نگیریم به همان نسبتی که از مرزها کالا وارد می شود، به همان نسبت از مرزها ارز خارج می شود . رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه چاره اندیشی هر چه سریعتر باید مد نظر قرار گیرد، گفت: قاچاق باعث کاهش درآمد عمومی دولت می شود. ورود کالای قاچاق به کشور به معنای خروج ارز است.

حساسیت نسبت به ورود و خروج غیرقانونی ارز

وی با بیان اینکه ورود و خروج غیر قانونی ارز، بازار ارز را متاثر می کند و اجرای سیاستهای ارزی را تحت تاثیر خود قرار می دهد، تصریح کرد: بانک مرکزی به عنوان تنظیم کننده بازار ارز کشور به ورود و خروج غیر قانونی ارز حساسیت ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی با تدابیر و اعمال نظارت دقیق بازار ارز را کنترل و با متخلفین برخورد می کند اما این امر کافی نیست و نیازمند کمک همه دستگاههاست.

بهمنی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی نیازهای ارزی کشور را به طور کامل تامین می کند اما تعهدی در قبال نیازهای کاذب ندارد و این نیازها ما را با چالش مواجه می کند، عنوان کرد: تفاوت نرخ ارز در کنار خود فساد به همراه می آورد.

رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرد: برخی ها با اسناد صوری و حتی مسافران با گرفتن چند پرینت از بلیتهای خود چند بار برای دریافت ارز به بانک های توزیع کننده ارز مراجعه می کنند بنابراین بانک مرکزی مجبور شد که اعلام نماید مسافران تنها در گیت دوم فرودگاه و در زمان خروج ارز مورد نیاز خود را بگیرند.

اگر لازم باشد 50 صرافی دیگر را هم می بندیم

رئیس با تاکید بر اینکه نیازهای کاذب ارزی در بازار باعث اخلال در نظام ارزی و پولی کشور می شود، افزود: بانک مرکزی کمیته ارز را تشکیل داده است و در این راستا با دو مدیر بانک تجاری برخورد و 11 صرافی را تعطیل کرد، ضمن اینکه اگر لازم باشد 50 صرافی دیگر را نیز می بندیم.

وی ادامه داد: بانک مرکزی مانند ساماندهی تعاونی های اعتباری که تعداد آنها را از 1700 به 14 تعاونی اعتباری کاهش داد، همین سیاست را در بازار ارز در صورت لزوم انجام خواهد داد. با فعالیت تعاونی های اعتباری مذکور بالغ بر 850 هزار میلیارد ریال پول خارج شبکه بانکی رد و بدل می شد بدون اینکه ذخیره قانونی در بانک مرکزی داشته باشد که این امر ساماندهی شد در حالیک ه این تعاونیها طی 30 سال برای خود هر گونه که می خواستند تحت عنوان تعاونی اعتبار آزاد فعالیت می کردند.

بهمنی یکی از ملاحضات کلیدی را حفظ تعادل و ممانعت از شکل گیری فرصتهای کسب رانت عنوان کرد و افزود: نرم افزار آمار فروش ارز توسط بانک مرکزی طراحی و در تمام شعب ارزی کشور نصب شده است و بر اساس آمار فروش ارز به بانک مرکزی گزارش داده می شود.

وی ادامه داد: بانک مرکزی ناچار شد به منظور حفظ دستآوردهای نرخ یکسان ارز، کنترل رشد پایه پولی و بهبود دارایی ها، نرخ شکاف ارز را برطرف کند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: استراتژی بانک مرکزی ایجاب کرد که با افزایش یکباره نرخ ارز بر  واسطه ها و دلالان بازار ارز ظرف چند روز غلبه کند و سپس هر دو نرخ رسمی و آزاد را در راستای سیاست های خود تحت کنترل درآورد.

می گفتند برای 14 روز روزانه 10 تومان ارز را گران کنید

وی ادامه داد: برخی عنوان می کردند که ظرف 14 روز هر روز 10 تومان بانک مرکزی نرخ ارز را افزایش دهد؛ در این صورت اگر بانک مرکزی این کار را می کرد واسطه ها و دلالان هجوم می آوردند. بانک مرکزی بر اساس شناخت کامل از زوایای نرخ ارز در این بازار سیاستهای خود را اجرایی کرد.

قیمت ارز را به قیمت قبلی برمی‌گردانیم

این عضو کابینه دولت دهم ادامه داد: سیر نزولی نرخ ارز در بازار غیر رسمی و کاهش شکاف بین قیمت رسمی و آزاد دلار تاییدی بر اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی است. بهمنی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی قصد دارد قیمت دلار را به قیمت قبلی برگرداند، البته با شکافی کمتر.

رئیس کل بانک مرکزی سیاست بانک مرکزی در بازار ارز را کماکان شناور مدیریت شده اعلام کرد و افزود: امروز جهان با تهدیدها و چالش اقتصادی مواجه است، تقاضا برای طلا در جهان افزایش یافته، بانک مرکزی با مشاهده این حالت چند صد تن طلا با نرخ میانگین 656 دلار خریداری کرد که هم اکنون نرخ آن به یکهزار و 500دلار در هر اونس رسیده است؛ بنابراین متجاوز از 10 میلیارد دلار ذخایر طلای بانک مرکزی افزایش یافته است، البته این کار یک ریسک محسوب می شد.

پتروشیمی و نفت با ترزیق ذخایر ارزی زنده شدند

وی با اشاره به تبدیل سبد ارزی و واریز میلیارد دلار به خزانه از قبل این کار گفت: بانک مرکزی با مشاهده تشدید تحریمها برای جلوگیری از بلوکه شدن ذخایر ما در بانکهای خارجی این ذخایر را به داخل منتقل و در بانکهای داخلی سپرده گذاری کرد و هم اکنون پروژه های داخلی و ملی از جمله پتروشیمی و نفت با این کار زنده شده اند.

به گفته بهمنی هیچ عاملی نمی تواند توان ثبات نرخ ارز را در مدت یک دهه گذشته مختل کند، ضمن اینکه بانک مرکزی آماده است به صورت فیزیکی هر اقدامی را در بازار ارز انجام دهد و اگر سفته بازان و واسطه گرها بخواهند ما را از پای دربیاورند، نخواهند توانست.

این عضو کابینه دولت دهم خطاب به رسانه ها از عملکرد آنها نسبت به سیاستهای بانک مرکزی انتقاد کرد و گفت: در کجای دنیا آمارها و سیاستهای بانک مرکزی را زیر سئوال می برند، صندوق بین الملی پول به بانک مرکزی می گوید که خودتان آمار خود را قبول ندارید. این موضوع به ضررمان است، برهمین اساس باید یکپارچگی را در مسائل پولی و بانکی مد نظر قرار دهیم.

وی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی با وجود تحریمها توانسته ذخایر طلای کشور را مدیریت کند به طوری که می تواند پاسخگوی تقاضای طلا در کشور برای مدت 10 سال باشد و این تقاضا را تامین کند، زیرا هم اکنون بانک مرکزی 400 تا 500 تن ذخایر طلا دارد؛یعنی سالانه می تواند 30 تا 40 تن در سال تقاضای طلای کشور را تامین کند، در عین حال تمام مشکلات تحریم را پشت سر گذاشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر