وعده بهمنی :

ارز تک نرخی می شود

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد : با عرضه مناسب ارز و کاهش قیمت آن به سمت تک نرخی شدن ارز پیش می رویم.
کد خبر: ۴۰۷۶۳۶

محمود بهمنی در مصاحبه اختصاصی با واحد مرکزی خبر افزود: در حال حاضر ارز مورد نیاز متقاضیان واقعی مانند وارد کنندگان و مسافران به راحتی در اختیارشان قرار می گیرد و بانک مرکزی به بانک ها و صرافی ها به اندازه نیازشان ارز می دهد.

بهمنی گفت: افزایش نقدینگی بانک مرکزی را بر آن داشت تا پیشنهاد افزایش نرخ سپرده و اوراق مشارکت را در شورای پول و اعتبار مطرح کند تا نقدینگی به جای سفته بازی ، به صورت سپرده در بانک ها جمع و صرف تولید شود اما نظر شورای پول و اعتبار این بود که فعلاً مانند گذشته عمل شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره آمار چک های برگشتی گفت: وقتی حجم معاملات افزایش پیدا می کند ، بر آمار چک های برگشتی هم اضافه می شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: برای بهبود وضعیت بزودی اقدام به طبقه بندی چک ها خواهیم کرد و هر کس به تناسب اعتبارش ، چک خواهد داشت.

بهمنی گفت: چک های جدید در قالب رنگ ها ، تعداد صفحات مشخص و سقف معین تهیه می شود و متناسب با شغل و اعتبار در اختیار افراد قرار می گیرد.

وی درباره ساماندهی موسسات مالی و اعتباری گفت: بررسی ها مشخص کرد نقدینگی زیادی نزد موسسات مالی فاقد مجوز وجود دارد بطوریکه برای حدود 60 واحد 293 هزار میلیارد ریال نقدینگی وجود داشت ، این موسسات فاقد مجوز سپرده قانونی در بانک مرکزی نداشتند و علاوه بر آن وام با نرخ سود 28 درصد می دادند.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: این موسسات بدون مجوز در 14 موسسه اعتباری متمرکز شدند که امیدواریم نقدینگی آنها جذب صنعت شود.

ممنوعیت جذب سپرده برای تسهیلات بانکی

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد : هیچ بانکی یا موسسه مالی حق دریافت سپرده را برای ارائه تسهیلات بخصوص قرض الحسنه ندارد.
 
محمود بهمنی گفت: فقط بانک مسکن اجازه دارد تسهیلات خرید مسکن را با جذب سپرده گذاری ارائه کند.

وی با تاکید مجدد برای اینکه هیچ گونه سپرده ای نباید برای ارائه تسهیلات اخذ شود ، افزود : در صورت مشاهده تخلف ، برای بار نخست تذکر کتبی داده می شود و برای بارهای بعدی ، مجازات های قانونی اعمال خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی در باره افرادی که برای دریافت تسهیلات بانکی سپرده گذاری کرده اند ، گفت : تعیین تکلیف این افراد با خود بانک ها یا موسسه های مالی است.

بهمنی افزود: این کار از نظر شرعی هم اشکال دارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها