باز هم جاده‌ای دیگر ما را صدا می‌کند. ما هم پا به پای جاده به سمتی دیگر روانیم. قصه و داستانی دیگر. مگرنه این‌که بسیار سفر باید تا پخته شود خامی. امروز هم می‌خواهیم جاده زندگی را به زیبایی‌های شمال وصل کنیم و قصه‌ای سبز در سبز بر بلندای آن همه زیبایی به تصویر بکشانیم.
کد خبر: ۳۳۴۵۴۲

هرچند رفتار برخی از مسافران این مسیر پای رفتن را سست می‌کند که جز شرمندگی چیزی از این سفر برای ما باقی نمی‌ماند. چه بسیار کسانی که خستگی خویش را به شانه‌های ستبر کوه‌های سبز شمال می‌دهند. سایه‌سار سبز درختان این سامان چتر آسودگی‌شان می‌شود، اما آنچه از خود به یادگار می‌گذارند حسرتی مملو از زباله و تخریب‌هاست. امروز پا به پای جاده‌ای می‌رویم که ما را می‌برد که دنیای ابرها و درختان یکی می‌شود، قلعه رودخان. به این امید که به این مهربانی بی‌حد و حصر زخم نزنیم و برای نسل‌های بعد به یادگار بگذاریم.

چگونه به قلعه رودخان برسیم

قلعه رودخان این روزها نام آشنایی است برای آنها‌ که هماره پا در سفر دارند. تعطیلات آخر هفته آنقدر مسافر از در و دیوار آن بالا می‌رود که هزار بار چهار ستون محافظ و نگهبان آن را می‌لرزاند. اما با وجود آشنا بودن به راه، یکبار دیگر مسیر را مرور می‌کنیم. مسیری که پیش از رسیدن زیبایی‌های بسیاری را به رخ می‌کشاند. تهران را باید به رشت رساند. بعد فومن شهر مجسمه‌ها را دوره کرد. می‌شود اینجا مسیر را به سوی مشهورترین روستای کشور یعنی ماسوله کشاند. ماسوله را دوره کرد. در هوای خانه‌های پله‌ای‌اش نفس کشید. بعد به سمت قلعه رودخان رفت. می‌توان هم یکسره به سمت قلعه رودخان رفت و در مسیر برگشت لحظه‌ها را به ماسوله کشاند. به هرحال مسیر آنقدر نزدیک است که بتوان در یک سفر 2 روزه این دو مکان زیبا را دید و لذت برد. دیدار از سرو هرزویل را می‌توان به این همه زیبایی اضافه کرد و با روحیه شاد به زندگی شهری و سیمانی این عصر برگشت. بنابراین الان می‌توان فومن را به روستای ماسوله کشاند یا نه مسیر را به سمت روستای گوراب برد. قصه گوراب را که به روستای رودخان بکشانید به نزدیک‌ترین روستا به قلعه رودخان رسیده‌اید.

یک روستا مهربانی

روستای رودخان یکپارچه مهربانی است و با آغوشی باز به سمت ما می‌آید. اصلا یکی از دلایلی که اهالی را در روستا نگهداشته است همین مسافرانی است که هرساله 9ماه از سال را به سمت قلعه رودخان می‌کشاند. لازم نیست زیبایی‌های این سمت را در فصل‌های تابستان و بهار برای کسی به تصویر بکشانی تا او خود را به این دنیای شگفت تو در تو بکشاند. اما پاییزش شعله کشانی دارد که نباید از دست داد. بنابراین دنیای رنگ ریز و برگ ریز پاییزی آن را هم از دست ندهید. از همین الان برای آن روز برنامه‌ریزی کنید. زنده می‌شوید. دوباره متولد می‌شوید. اینجا نگران جا و مکان نباشید. مردم این روستا تا پیش از شناخته‌شدن قلعه رودخان زندگی را با مزارع چای می‌گذارندند و حالا علاوه بر چای، چشم انتظار مسافرند تا برکت را به سفره‌های آنان بیاورد. یعنی خانه‌ای که شما اجاره می‌کنید.

خستگی را کجا به‌درکنیم

مدل خانه‌های روستا سنتی و وسوسه‌انگیز است. شهرنشینان این مدل خانه‌ها را دوست دارند. کلبه‌هایی که با چوب و خشت ساخته شده اند. کف هر خانه یک متر با زمین فاصله دارد و در واقع خانه‌ها به روی سکوهای یک متری ساخته شده‌اند تا کمی از رطوبت داخل خانه بکاهند. حیاط خانه‌ها با حصارهای چوبی از هم جدا شده است. مرغ و خروس و گاو در حیاط فراوان است. این یک محیط گردشگرپسند است. کوه‌های اطراف سبز سبزند. رودخانه جاری است و هر کس می‌خواهد خیس نشود باید از پل مانندی عبور کند که با قرار دادن تکه‌های چوب‌ در کنار هم درست کرده‌اند. جوجه‌ها مدام دور و بر آدم می‌پلکند. آب چشمه را لوله‌کشی کرده‌اند و در کنارش یک سرویس بهداشتی هم ساخته‌اند که به گردشگران هم اجازه استفاده از آن را می‌دهند. برای صعود به قلعه اینجا ایستگاه آخر است. البته گروه‌هایی که می‌خواهند شب را در قلعه بگذرانند عصر راه می‌افتند راهی 2ساعته در پیش است. از روستای رودخان مسیر قلعه بخوبی مشخص است. هوا گرم و شرجی است. در ابتدای مسیر ـ که هنوز خاکی است ـ تابلویی نصب شده با پیام حفاظت از جنگل و آلوده نکردن آن. باشد که ما هم بپذیریم. هرچند که در طول مسیر شاهد انواع هنر نمایی از نوع هیاهو، جنجال، فریاد، جیغ، هوار، عربده و پراکندن انواع زباله خواهیم بود. البته اگر در وسط هفته اینجا را برای بازدید انتخاب کنیم کمتر از این صحنه‌های دیوانه‌کننده برخوردار می‌شویم. مسیر گردشگری به این سمت که روی آورد مسافران حرفه‌ای و کوهنوردان مسیر را خلوت کرده و به خلوتی دیگر روی آوردند. روزگاری بود که به سختی می‌شد این مسیر را طی کرد. برای رسیدن به قلعه باید با راهنمای محلی و عبور از رودخانه‌های فصلی یا دائمی و عبور از دل جنگل به رویای خود (قلعه رودخان) می‌رسیدی. اما در سکوتی عجیب و روحانی.

جنگل پیمایی

از روستای رودخان تا قلعه مسیر راه پوشیده از جنگل انبوه است با صدای رودخانه‌ها و آبشارها و رقص زیبای قزل‌آلاها. در پای کوه قلعه دو رودخانه قلعه دنه و قلعه رودخانه از 2طرف قلعه را محاصره کرده است. همچنین در پای رودخانه شمال شرقی، تونلی وجود دارد که ارتباط تونل را با قلعه در بر می‌گیرد. حرکت به سمت قلعه از دامنه پر شیب شمال غربی با پله‌هایی که اداره منابع طبیعی احداث کرده است با نیم دایره بزرگی همراه است که تا حدود 1000متری قلعه ادامه دارد پس از آن باید با توجه به کفش و لباس مناسب کوه به سمت قلعه حرکت کرد. جنس زمین از پای رودخانه تا خود قلعه از سنگ‌های آهکی و ماسه سنگ پوشیده است و با خاک و برگ هوموسی غنی جنگلی فرش شده است. نوع درختان مسیر راه توسکا، ممرز، افرا، بلوط، راش و آراد است. در چند نقطه از مسیر راه پل چوبی جهت عبور از رودخانه نیز ساخته شده اند.

مهربان گام برداریم

اما حالا که در مسیر قلعه رودخان قرار گرفتیم. زباله پراکنی نمی کنیم. دیگران را به داد و فریاد و هوار و جیغ و نعره‌های خود میهمان نمی‌کنیم. راه مردم را سد نمی کنیم. آتش در دل جنگل روشن نمی‌کنیم. یادگاری نمی‌نویسیم و آرامش دیگران را به هم نمی‌زنیم. یادمان باشد پنجشنبه و جمعه قلعه شلوغ می‌شود. گردشگران از در و دیوار قلعه بالا می‌روند. بسیاری از آنها هنوز نمی‌دانند چه خطراتی قلعه را تهدید می‌کند و چه قدر باید مواظب گام‌های خود باشند. بنابراین اگر مسیر خلوت را می‌خواهیم باید وسط هفته به این سمت بیاییم. اما اگر با آژانس مسافرتی همراه نیستیم و می‌خواهیم اطلاعاتی از محل هم به ما داده شود چاره‌ای نداریم جز این‌که آخر هفته را به این سمت بکشانیم. قلعه فقط 2 روز آخر هفته راهنما دارد و بس. در ضمن مسیر قلعه رودخان مسیر راحتی نیست. پس یادمان باشد که کفش‌های راحت برای پیاده‌روی بپوشیم و پشت سرگروه حرکت کنیم. همچنین یادمان باشد قلعه رودخان،‌ زیبا، جذاب و پرابهت است، اما دیواره‌های لغزنده، پرخزه و بدون حفاظ آن خطرناک و منتهی به دره‌های عمیق 40 تا 150 متری است. علاوه بر آن پله‌های منتهی به قلعه، غیرمهندسی و لغزنده است، بنابراین باید با آرامش و اطمینان کامل گام برداشت. هر اتفاقی در این مسیر می‌تواند به عاقبتی غیرقابل جبران منتهی شود. مسیر ماشین رو نیست و تیم درمانی هم در قلعه وجود ندارد. آمارهای زیادی از سقوط گردشگران این قلعه وجود دارد پس در نهایت آرامش، قلعه را بالا برویم و برگردیم. این مسیر را اگر با آژانس‌های معتبر برویم بهتر است. علاوه براین‌که مسیر وخطرات آن را می‌شناسند اطلاعات زیادی هم درباره گونه‌های گیاهی و حیوانی منطقه به ما می‌دهند.

زهراکشوری / جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها