jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۱۷۹   ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

روزها در قاب

هزاردستان

24 مهر: شاید خیلی‌ها وقتی اسم سریال هزاردستان می‌آید، پیش از هر چیز در حافظه‌شان موسیقی این سریال طنین‌انداز می‌شود؛ موسیقی منحصربه‌فردی که سازنده‌اش کسی نبود جز مرتضی حنانه که امروز سالروز فوتش است. مرتضی حنانه فرزند مهندس محمد حنانه، موسس دبیرستان ایرانشهر، پس از پایان دوره ابتدایی دبستان در هنرستان موسیقی به تحصیل مشغول شد.

 با شروع جنگ جهانی دوم و کشیده شدن آتش آن به ایران، هنرستان موسیقی تعطیل شد، اما حنانه با کمک علاقه‌مندان دیگر نظیر غلامحسین غریب و حسن شیروانی کنسرت‌هایی را به طور آزاد در سالن‌های انجمن‌های فرهنگی و هنری برپا کرد و پس از چندی با پیوستن پرویز محمود به این جمع پایه ارکستر سمفونیک تهران گذاشته شد.

حنانه برای تکمیل تحصیلات و مطالعات خود در رشته‌های مختلف هنری، بخصوص موسیقی، به ایتالیا رفت و پس از بازگشت از ایتالیا در سال 1342، علاوه بر تدریس «ارکستراسیون» در هنرستان عالی موسیقی، به عضویت شورای عالی موسیقی رادیو ایران درآمد و در همین زمان بود که ارکستر سمفونیک رادیو ایران را به نام ارکستر فارابی پایه‌گذاری کرد. این ارکستر توانست آثار آهنگسازان ایران را مانند خود مرتضی حنانه، فریدون ناصری، فریدون فرزانه، مصطفی کسروی و سیروس شهردار را اجرا و ضبط کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر