jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۸۶۶۸   ۰۷ دی ۱۳۸۱  |  ۲۲:۰۵

جام جم آنلاین - تلسکوپ هابل تصاویری را ثبت کرده است که عمری بالغ بر 100میلیون سال دارد. تصاویر تولد یک کهکشان کوچک که دانشمندان به آن لقب po*186 داده اند.

این کهکشان که از تلاقی و تصادم دو توده عظیم فضایی ایجاد شده 900 سال نوری عمق دارد که در مقایسه با عمق 100 هزار سال نوری کهکشان راه شیری یک نیمچه کهکشان به شمار می رود. ثبت تصاویر تولید این کهکشان موجب تقویت فرضیه ای شده است که می گوید کهکشان ها از ادغام اجرام مختلف و طی فرایندی طولانی ایجاد شده اند. فاصله 68 میلیون سال نوری این کهکشان نسبت به کهکشان ما باعث شده است که بسیاری از دانشمندان طرفدار فرضیه انفجار بزرگ که معتقدند همه اجرام آسمانی بعد از انفجار عظیم معروف به بیگ بنگ روی داده در جزییات این فرضیه افت بیشتری به خرج دهند. لازم به توضیح است که هر سال نوری 10 تریلیون کیلومتر است .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو