نگاهی به برنامه‌های طنز رادیو

صدای شادی از دریچه امواج

رادیو با تهیه و تولید برنامه‌هایی در قالب طنز به بیان مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی می‌پردازد. برنامه «عضد شو» دغدغه‌های اجتماعی به خصوص دغدغه‌های جوانان را در قالب یک داستان آهنگین و طنز تقدیم شنوندگان رادیو جوان می‌شود.
کد خبر: ۱۴۳۰۵۸۷
 
«چوب خط» یک برنامه طنز و مسابقه نمایشی است که با موضوعات اجتماعی، شوخی و جوک، شخصیت‌های کمدی و تمرکز بر مهارت‌های خلاقانه، تلاش می‌کند تا لحظات شادی را برای مخاطبان به ارمغان آورد. برنامه «هفتگ» با هدف ایجاد سرگرمی، حال خوب، انرژی و شادی و نشاط صبحگاهی روی آنتن می‌رود. برنامه «نون بده» رادیو جوان با تمرکز بر جوانان طنزپرداز، یک رقابت سرایش شعر طنز برگزار می‌کند. برنامه «راهکار» رادیو جوان هم به شکلی طنزآمیز طراحی شده است. 
جنگ رادیویی«شهر فرنگ» رادیو صبا با نگاهی طنز به بیان مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی می‌پردازد، این برنامه هر روز ساعت ۹ صبح پخش می‌شود. این شبکه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه در برنامه تعاملی «دو طرفه» با موضوعات روز جامعه به گفت‌وگوی طنز با مخاطبان می‌پردازد. «خانواده مبارک» در قالب نمایشی طنز به بیان مسائل فرهنگی و اجتماعی کشور می‌پردازد، این برنامه ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه پخش می‌شود.
برنامه «صبامک» با پخش نمایش‌های شاد و طنز آهنگ به طرح و پاسخگویی پیامک‌ها و تماس‌های ارسالی شنوندگان می‌پردازد، این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۱ پخش می‌شود. رادیو صبا در برنامه «سه مینار» در قالب شب شعری با نگاهی طنز به نقد سبک زندگی متاثر از فرهنگ بیگانه می‌پردازد. «دنگ و فنگ» عنوان برنامه طنز اقتصادی این شبکه رادیویی که با رویکرد توجه به شعار سال با نگاهی طنز به نقد مشکلات اداری در راه‌اندازی کسب و کارهای جدید و تولید داخلی می‌پردازد. رادیو صبا در برنامه کوتاه خبرگزاری صبا هر روز با نگاهی طنز اخبار روز جامعه را مرور می‌کند.در دهه ۱۳۶۰ برنامه رادیویی«صبح جمعه با شما» با هنرمندانی چون مرحومان منوچهر نوذری، عزت‌ا... مقبلی، مهین دیهیم، حسین امیرفضلی و بسیاری دیگر پخش می‌شد. هنرمندان بسیاری در این برنامه و طی سال‌ها به ایفای نقش پرداخته و به شخصیت‌های مختلف جان دادند. در حال حاضر، همه کاراکترها از جانعلی و منقاشیان و آقابیوک تا دیگر کاراکترها حضور دارند، نسیم رفیعی هم همچون گذشته اجرای این برنامه را از رادیو ایران برعهده دارد.«زیر خط ورزش» از برنامه‌های جدید رادیو ایران، یک برنامه طنز ورزشیاست  که به صورت نمایشی تولید و به صورت زنده پخش می‌شود. این برنامه هر پنجشنبه ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه به مسائل روز ورزش کشور از نگاه طنز می‌پردازد.برنامه«تهران من» کاری از گروه ورزش و تفریحات رادیو تهران که به عنوان یک جنگ عصرگاهی از قسمت‌های متنوعی برخوردار است و باتوجه به رویکرد برنامه بخش طنز اجتماعی از قسمت‌های مورد توجه مخاطبان است. 
 برنامه«۰۲۱» به عنوان مسابقه زنده و تعاملی رادیو تهران از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که تعدادی از بخش‌های آن با زبان طنز اجرا می‌شود؛ مانند آشپزی،گزارشگری و اجرای استندآپ و... برنامه «شمس‌العماره» که در روزهای پنجشنبه و جمعه از گروه تفریحات و سرگرمی شبکه رادیویی تهران پخش می‌شود، بیشتر قسمت‌های آن با توجه به رویکرد کلی برنامه به زبان طنز طراحی شده است؛ مانند نمایش‌های کوتاه طنز با محوریت اخلاق و نقد رفتار مخاطب و گزارشگری طنز از سراسر استان تهران و... برنامه«سعدآباد» رادیو تهران هم روزهای پنجشنبه و جمعه، دستی در طنز تاریخی دارد. برنامه طنز اقتصادی «آقای سپرده» برنامه‌ای نمایشی مبتنی بر تازه‌ترین خبرهای اقتصادی اجتماعی کشور است. این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ و ۵۵ دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.
«لام تا کام» شخصیتی طنز است که در برنامه «گذر بازار» حضور دارد. این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۷ و ۵ دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می‌شود. «مشتلق» هم شخصیت طنز برنامه «پلاک ۹۸» است که برخی از مسائل و رفتارهای نادرست اقتصادی جامعه را به زبان طنز و شوخی بیان می‌کند. این برنامه جمعه‌ها ساعت ۹ و ۵۰ دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.برنامه«هفت‌کوچه» رادیو فرهنگ که به معرفی فرهنگ عامه می‌پردازد، در بخشی با حضور بازیگرانی همچون منوچهر آذری، عباس محبی و علیرضا تابان نمایشی طنز در حوزه فرهنگی دارد. این برنامه هر روز ساعت ۹ صبح از رادیو فرهنگ شنیده می‌شود.«نیشتر» یک جنگ ترکیبی نمایشی با قالبی طنز و مفرح است که در جهت افزایش اطلاعات مخاطبان در حوزه سلامت و ارتقای سواد سلامت جامعه روی آنتن رادیو سلامت می‌رود. این برنامه هر هفته پنجشنبه‌ها ساعت ۱۶ پخش می‌شود. رادیو نمایش از روز شنبه تا چهارشنبه برنامه طنز صبحگاهی «خورجین» را شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه تا ۹ و ۳۰ دقیقه به صورت زنده پخش می‌کند.شبکه رادیویی ورزش در برنامه «عصرانه» که از ساعت ۱۷ تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه پخش می‌شود، به طنز ورزشی می‌پردازد. 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها