سریال «عاشورا» از ۲۷ مرداد پخش خواهد شد

مهدی در موقعیت عاشورا

نام مهدی باکری در چند سال گذشته با نام موقعیت مهدی گره‌خورده است.
نام مهدی باکری در چند سال گذشته با نام موقعیت مهدی گره‌خورده است.
کد خبر: ۱۴۱۹۱۸۶
نویسنده نوشین مجلسی - سپیده اشرفی - گروه رسانه

فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» که در سال ۱۴۰۰ تولید شده بود، توانست مخاطبان بسیاری را به سمت خود جذب کند. این فیلم چند پرده از زندگی شهید مهدی باکری بود که تلاش‌های او برای مدیریت دوران جنگ را نشان می‌داد. قصه موقعیت مهدی مربوط به زندگی شهید باکری در دوران نوجوانی و بزرگسالی بود که به صورت خاص، دو عملیات بدر و خیبر را به نمایش می‌گذاشت. حالا چند وقتی است که صحبت از پخش سریالی با همین محتوا شده است. بر این اساس، سریال «عاشورا» به صورت جامع‌تری به زندگی شهید باکری می‌پردازد.با توجه به استقبالی که از فیلم موقعیت مهدی شده بود، به نظر می‌رسد مجموعه عاشورا یک روایت تازه برای مخاطبان داشته باشد. از جمله بازیگرانی که در فیلم موقعیت مهدی و سریال عاشورا نقش‌آفرینی کرده‌اند، می‌توان به هادی حجازی‌فر، وحید آقاپور، روح‌ا... زمانی و... اشاره کرد.

وقتی خبر تولید سریالی با محوریت زندگی شهیدان باکری پخش شد، بسیاری منتظر تماشای حاصل کار بودند تا ببینند زندگی چند تنی از قهرمانان معاصر ایران که به‌ویژه در سال‌های جنگ خوش درخشیدند و از خود نام و یاد نیک به‌جا گذاشتند در قاب تصویر چگونه حیات یافته و رنگ به خود گرفته است؟

به گزارش جام‌جم، فیلم سینمایی با نام موقعیت مهدی نخستین‌بار در چهلمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. این فیلم در این مراسم از ۱۴ نامزدی، برنده پنج جایزه از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم شد اما سریال آن روی آنتن نرفت. خاطرتان باشد روزنامه جام‌جم گزارشی از پشت‌صحنه این سریال و همچنین بازدید پیمان جبلی، رئیس رسانه‌ملی از تصویربرداری بخش‌هایی از این اثر در مهرماه ۱۴۰۰ داشت. مدتی پیش اعلام شد این سریال به‌زودی به صورت هفتگی پخش خواهد شد و روز گذشته هم معاون سیما با پایان دادن به انتظارها برای اعلام دقیق زمان پخش، تاریخ روی آنتن رفتن سریال را ۲۷ مرداد عنوان کرد. هادی حجازی‌فر، کارگردان این سریال و بازیگر نقش مهدی باکری یعنی شخصیت اصلی اثر پیشتر در گفت‌وگو با جام‌جم بیان کرده بود: بازی در نقش شهید باکری به من پیشنهاد شد اما قبول نکردم و گفتم اگر قرار باشد این نقش را بازی کنم، فقط خودم باید آن را بسازم. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که پیشنهاد من مورد قبول واقع شد و مدیران رسانه‌ملی قبول کردند ساخت سریال شهید باکری را به من بسپارند.

وی ادامه داد: سرپرستی نویسندگی فیلمنامه این سریال را خودم به‌عهده داشتم و ابراهیم امینی، فارس باقری و امین بهروزی دیگر نویسندگانی بودند که در نگارش این سریال من را همراهی کردند. البته نویسندگی نسخه سینمایی با همکاری مشترک من و ابراهیم امینی به نگارش درآمده است. قطعا مخاطبان شاهد پخش یک سریال خوب از رسانه‌ملی خواهند بود. سریال تلویزیونی در هفت قسمت ساخته شده که هر قسمت از آن به اندازه یک فیلم سینمایی سختی و مشقت داشته است. یک گروه حرفه‌ای پشت تولید این سریال وجود داشته که واقعا در شرایط سختی با من همراهی کردند تا این سریال ساخته شود. جدای از بحث کرونا که در این پروژه تا حد زیادی ما را اذیت کرد، در بحث نظامی با مسائل پیچیده‌ای روبه‌رو بودیم و این پیچیدگی تا حد زیادی برای ما دست‌و‌پا گیر بود. حجازی‌فر بیان کرد: من با لشکر عاشورا آشنایی داشتم، پدرم و عموهایم و دیگر اعضای خانواده‌ام در دفاع‌مقدس حضور داشتند و هیچ ابایی ندارم که بگویم به کاراکترهای افرادی که طی هشت سال دفاع‌مقدس و جنگ تحمیلی از کشور، ناموس و دین خود دفاع کردند، علاقه‌مندم. این عزیزان قهرمانان کودکی من هستند و به‌شدت انسان‌های دراماتیکی بودند. فارغ از هر صحبتی، جنگ و حضور در آن جزو یکی از پیچیده‌ترین موقعیت‌های انسانی است. ساخت این سریال یک علاقه شخصی بود و کاملا هدفمند آن را ساختم. اگر موفق به ساخت این سریال هم نمی‌شدم قطعا فیلم و سریال بعدی من درباره شهدای جنگ تحمیلی بود. دست تقدیر و سرنوشت این بود که ساخت سریالی درباره شخصیت شهید مهدی باکری و لشکر عاشورا به من سپرده شد. فیلم سینمایی درباره شهید مهدی باکری و لشکر عاشورا کاملا متفاوت با این سریال است و اصلا این‌گونه نخواهد بود که فیلم سینمایی خلاصه‌ای از سریال باشد.

کاراکترهای فرعی جذابی در این سریال داریم که در فیلم سینمایی از آنها استفاده نشده و در فیلم، روایت بیشتر حول محور دو برادر باکری است. برای ساخت سریال لشکر عاشورا به شش استان سفر کردیم و این سفرها در شرایط سخت کرونایی رخ داد. این سریال زندگی شهید مهدی باکری را از سال ۱۳۶۲تا ۱۳۶۳ روایت می‌کند و در بخش‌هایی هم به گذشته بازخواهد گشت و دوران شهرداری شهید مهدی باکری را به تصویر می‌کشد.

نوشین مجلسی - سپیده اشرفی | گروه رسانه

«عاشورا» به شبکه یک می‌رسد

محسن برمهانى، معاون سیما در مراسم تجلیل از خبرنگاران با گرامیداشت روز خبرنگار و شهداى رسانه گفت: شما همکاران رسانه‌اى، منعکس کننده خدمات نظام و اقداماتى هستید که در حوزه‌های مختلف صورت می‌گیرد. نگاه دقیق و بدون جهتگیری شما براى مخاطب اعتمادزا بوده و لازمه این کار، رعایت تقوا و انصاف است.

وى با تاکید بر امیدآفرینى در جریان خبرى ادامه داد: نقدهاى دلسوزانه و منصفانه براى ما کارگشا و موجب تحرک بیشتر بوده و انتظار است توأم با طرح مطالبات، اقدامات اصلاحى و امیدوارکننده سازمان صداوسیما به مردم نیز منتقل شود. پاسخگویى نیز وظیفه بنده و همکارانم است.

برمهانی درباره سند تحول رسانه‌ملی توضیح داد: ما بر مبنای این سند تحول در سازمان حرکت می‌کنیم و قدم برمی‌داریم، چون این سند تحول به ما می‌گوید به همه مردم ایران نگاه کنیم. حتما مخاطب عام مدنظر بوده و طبیعی است وقتی ما برای عموم مردم ایران برنامه‌سازی می‌کنیم، باید بدانیم که طی سال‌های گذشته در حوزه نمایشی و غیرنمایشی بخشی از دغدغه‌های آنها نادیده گرفته شده است. به هر حال ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که سلایق مختلف در آن زندگی می‌کنند، از این رو برنامه‌ساز یا سریال‌ساز باید دغدغه‌های مردم را در اثری که می‌سازد، منعکس کند و در تولید محتوا همه جامعه را مدنظر قرار بدهد. وی ادامه می‌دهد: ما در ماه‌های گذشته در کشور دچار جنگ شناختی و جنگ ترکیبی بودیم. همین باعث شد افرادى از جمله برخى چهره‌ها دچار آسیب‌هایی شده باشند. جامعه انقلابی ما و توده مردم بدانند صداوسیما اقدامى برخلاف دغدغه‌ آنان و مصلحت کشور نمى کند.

برمهانى تصریح کرد: فردى که به کشور خیانت کرده باشد، قرار نیست بر سکوى رسانه ملى قرار بگیرد. وی در بخش دیگری از این مراسم درباره روند تولید سریال «حضرت‌موسی(ع)» هم توضیح داد: ما وقتی راجع به سریال‌های الف ویژه صحبت می‌کنیم، یعنی درباره پروژه عظیم ملی حرف می‌زنیم. این سریال هم در مرحله پیش‌تولید است. در این پروژه روزانه چند صد نفر در کارگاه‌هاى پیش‌تولید مشغول کار هستند. آقای حاتمی کیا، کارگردان با تکنولوژی جدیدی قرار است تولید این سریال را انجام دهد که طبیعی است اقتضائات خاص خود را دارد.

معاون سیما در این مراسم از پخش سریال عاشورا به جای سریال سوران خبر داد و گفت: این سریال از جمعه این هفته از شبکه یک ساعت ۲۲و۱۵دقیقه به صورت هفتگی تا هفته دفاع‌مقدس پخش مى‌شود. همچنین مینی‌سریال هفت‌قسمتی عاشورا، روایت زندگی شهیدان مهدی و حمید باکری و یادی از حماسه سازان لشکر ۳۱ عاشوراست. پیش از این نسخه‌ سینمایی این سریال با نام موقعیت مهدی در جشنواره فجر آماده شد که با کسب پنج جایزه، بهترین فیلم جشنواره شد. هادی حجازی‌فر علاوه بر بازی در نقش شهید مهدی باکری، کارگردان و ابوالفضل صفری، تهیه‌کننده این اثر است. ژیلا شاهی، وحید حجازی‌فر، معصومه ربانی‌نیا، وحید آقاپور و روح‌ا... زمانی و ... از جمله بازیگران این مجموعه هستند.

زینب علیپور طهرانی - گروه رسانه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها