«ماجرای کریستی» که به صورت مجموعه‌ تلویزیونی تولید می‌شود، به بررسی روزهایی می‌پردازد که این جنایی‌نویس سرشناس برای چند روز ناگهان ناپدید شد و ترسی در دل دوستداران و طرفداران رمان‌های جنایی و معمایی انداخت.
کد خبر: ۱۳۹۱۷۶۰
نویسنده مهکامه درودی - گروه رسانه

دیزی رایدلی در این درام پرتنش و معمایی تلویزیونی در قالب شخصیت نان اودیا ظاهر خواهد شد. این خانم از آشنایان نزدیک همسر آگاتا کریستی بود که گفته می‌شد در ناپدید شدن مرموز کریستی دست داشته است. خط اصلی داستان ماجرای کریستی سال ۱۹۲۶ و در روزهایی اتفاق می‌افتد که این نویسنده برای ۱۲ روز ناپدید شد و بعدها هیچ کسی هم متوجه نشد این غیبت طولانی و مشکوک به چه دلیلی بود و پشت ماجرای ناپدید شدن او، چه مسائل و افرادی دخیل بودند.

منتقدان ادبی ناپدید شدن نویسنده را چیزی شبیه داستان‌های رمزآلود خود او دانستند و گفتند تمام عناصری که سبب خلق ژانر پرتنش، پررمز و راز و تعلیقی این نویسنده می‌شود، در ماجرای ناپدید شدن او حضوری پررنگ دارد. اهالی کتابخوان آگاتا کریستی را با داستان‌های جنایی و معمایی شیرین او می‌شناسند که با خلق فضایی تعلیقی و مرموز، خوانندگانش را وارد حال و هوایی رعب‌آور و ترسناک می‌کند. با آن که داستان مجموعه ماجرای کریستی درباره آگاتا کریستی است اما خود نویسنده در آن حضور ندارد و فقط نام اوست که بارها و بارها در طول داستان تکرار می‌شود و به زبان شخصیت‌های مختلف آن می‌آید. در دل داستان مجموعه، خانم نان اودیا در اتفاقاتی که رخ می‌دهد متوجه این موضوع می‌شود که حضور آگاتا کریستی به اشکال مختلف، به گونه‌ای روی زندگی او تاثیر می‌گذارد به طوری که حتی خودش هم نمی‌تواند آنها را پیش‌بینی کند. در همین ایام است که ناگهان نویسنده ناپدید و انگشت اتهام به سمت اودیا گرفته می‌شود.

فیلمنامه اقتباسی ماجرای کریستی را نینا دگرامونت برمبنای داستان و نوولی به همین نام نوشته که با استقبال خوب منتقدان ادبی و جماعت کتابخوان همراه بوده است. این رمان‌ فوریه سال گذشته روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار گرفت و از همان زمان، تحلیلگران ادبی پیش‌بینی کردند که برنامه‌سازان تلویزیونی سراغ این اثر خواهند رفت. مجموعه‌ای که براساس این داستان رمان ساخته می شود، در یک فصل ده اپیزودی تهیه خواهد شد و لوکیشن‌های اصلی آن چند محله قدیمی اطراف شهر لندن است. هنوز کارگردان این درام تعلیقی پرتنش انتخاب نشده اما شنیده می‌شود تهیه‌کنندگان آن در حال مذاکره با جان مدن، فیلمساز سرشناس و غیرمتعارف انگلیسی هستند تا کارگردانی آن را به دست او بسپارند.

این هنرمند مولف که برای دوستداران هنرهای تصویری با «شکسپیر عاشق» و «مدرک» شناخته شده است، فعالیت‌های هنری خود را از سال ۱۹۸۴ و با کارگردانی مجموعه‌های تلویزیونی آغاز کرد و سال ۱۹۹۳ وارد دنیای سینما شد. مدن در سال‌های فعالیت خود با هفت مجموعه تلویزیونی همکاری داشته که آخرین آن به سال ۱۹۹۶ باز می‌گردد.

روزنامه جام جم 

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها