تنفس دیافراگمی (تنفس عمیق) به دلیل استفاده کامل از ظرفیت ریه‌ها، اکسیژن رسانی به اندام‌ها و بافت‌های مختلف بدن را افزایش می‌دهد و به سلامت عضوهای مختلف بدن کمک می‌کند.
کد خبر: ۱۳۶۷۰۹۶

به گزارش جام جم آنلاین، تنفس دیافراگمی باعث افزایش حجم و ظرفیت ریه‌ها نیز خواهد شد که برای بهبود عملکرد ورزشی نیز بسیار مفید خواهد بود.

شما با انجام برخی تمرینات خاص و تکنیک‌های ویژه می‌توانید تنفس دیافراگمی را تمرین کنید و به تدریج شکل انجام عمل دم و بازدم خود را بهبود ببخشید. در ادامه چند مورد از فواید انجام تنفس دیافراگمی یا تنفس عمیق را به شما معرفی و بررسی خواهیم کرد.

۱) کمک به کاهش استرس

تنفس دیافراگمی می‌تواند باعث کنترل و کاهش سطح استرس شما بشود و احساس آرامش را در شما ایجاد کند. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند هنگام عصبانیت و زمان‌هایی که استرس و اضطراب شدید دارید، نفس عمیق بکشید تا استرس شما کاهش یابد و احساس خوب و خوشایندی در شما ایجاد شود.

۲) کمک به تسکین و کاهش درد

تنفس عمیق می‌تواند باعث ترشح اندورفین در بدن شود. این ماده علاوه بر اینکه به ایجاد احساس خوب در افراد کمک می‌کند، در تسکین دردهای نواحی مختلف بدن نیز تاثیرات مثبتی خواهد داشت. به همین دلیل تنفس دیافراگمی باعث کاهش درد شما خواهد شد.

۳) سم زدایی بدن

تنفس عمیق باعث خارج شدن تمام مونوکسید کربن موجود در ریه‌ها می‌شود که از اهمیت بالایی برخوردار است. حدود ۷۰ درصد سموم بدن باید از طریق تنفس دفع شوند و باقی موارد از طریق مثانه و … از بدن خارج می‌شوند. چنانچه تنفس عمیق و کاملی انجام ندهید، بدن شما مجبور است برای دفع کامل سموم، تلاش بیشتری انجام دهد.

۴) تقویت سیستم ایمنی بدن

هنگامی که اکسیژن موجود در خون شما افزایش یابد، مواد مغزی و ویتامین‌ها بهتر جذب بدن می‌شوند و این موضوع به بدن کمک می‌کند که بهتر با بیماری‌ها و عفونت‌ها مبارزه کند.

۵) افزایش انرژی

با افزایش میزان اکسیژن موجود در خون و همچنین جذب بهتر مواد مغزی مورد نیاز بدن، شما همواره احساس خواهید کرد که انرژی بیشتری نسبت به قبل دارید و در واقع بدن شما انرژی بیشتری را جذب خواهد کرد. این به شما کمک می‌کند که در طول روز کمتر احساس خستگی کنید و توانایی بیشتری برای انجام کارها داشته باشید.

۶) کاهش فشار خون

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که تنفس دیافراگمی می‌تواند به کاهش فشار خون و انبساط رگ‌های خونی کمک کند. علاوه بر این تنفس عمیق می‌تواند باعث کاهش تعداد ضربان قلب شما شود و در حقیقت ضربان قلب شما را کنترل کند که این موضوع علاوه بر اینکه فواید زیادی برای سلامت قلب و عروق و بدن شما خواهد داشت، فشار خون شما را نیز کنترل می‌کند.

۷) بهبود هضم و عملکرد سیستم گوارشی

با انجام تنفس دیافراگمی و بهبود عملکرد سیستم خون رسانی بدن، سیستم گوارشی نیز عملکرد بهتری خواهد داشت و فرآیند هضم غذا بهتر صورت می‌گیرد. با این ترتیب از بروز بسیاری از مشکلات گوارشی نیز جلوگیری خواهد شد.

۸) حفظ حالت صحیح بدن

یکی از مهم ترین فواید انجام تنفس دیافراگمی، کمک به حفظ حالت صحیح بدن و صاف ماندن ستون فقرات است زیرا در هنگام انجام تنفس دیافراگمی، ریه‌ها به بیشترین فضای ممکن احتیاج دارند و همین موضوع سبب حفظ حالت صحیح قسمت بالا تنه شما خواهد شد.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها