پیش بینی اینکه زمین در ۵۰۰ سال آینده چگونه خواهد بود کار دشواری است.
کد خبر: ۱۳۳۳۹۰۸
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا وسیما؛ دانشمندان می‌توانند پیش بینی‌های بسیار دقیقی در مورد آینده انج دهند. اما پیش بینی اینکه زمین در ۵۰۰ سال آینده چگونه خواهد بود کار دشواری است، زیرا عوامل زیادی در آن دخیل هستند. تصور کنید کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ میلادی در تلاش برای پیش بینی قاره آمریکا امروزی بود!

ما می‌دانیم که دو نوع اصلی از فرایند‌ها سیاره ما را تغییر می‌دهد: یکی شامل چرخه‌های طبیعی است، مانند نحوه گردش و حرکت سیاره به دور خورشید، و دیگری ناشی از گونه‌های حیات، به ویژه انسان است.

خود زمین در حال حرکت است

زمین مداوم در حال تغییر است، تکان می‌خورد، زاویه انحراف آن تغییر می‌کند و حتی مدار آن تغییر می‌کند که باعث میشود به خورشید نزدیک یا دورتر شود. این تغییرات در طول ده‌ها هزار سال اتفاق می‌افتد و منجر به عصر‌های یخبندان شده اند. (پانصد سال، زمان زیادی در زمین شناسی نیست.)

انسان‌ها در حال تغییر دادن کره زمین هستند

دومین عامل تأثیرگذار بزرگ بر روی کره زمین موجودات زنده هستند. پیش بینی اثرات زندگی روی کره زمین سخت‌تر است. برهم خوردن قسمتی از اکوسیستم می‌تواند بسیاری از چیز‌های دیگر را از بین ببرد.

به خصوص انسان‌ها از جهات مختلف زمین را تغییر میدهند. آن‌ها جنگل‌ها را قطع کرده و زیستگاه‌های مهم حیات وحش را برای ساختن شهر‌ها و کشت محصولات تخریب کرده اند. گونه‌های مهاجم را در سراسر سیاره جابه جا می‌کنند و اکوسیستم را بر هم می‌زنند. همچنین در گرم شدن کره زمین نقش اساسی دارند.

ما باعث تغییر اقلیم نیز می‌شویم، با سوزاندن سوخت‌های فسیلی، گاز گلخانه‌ای بیشتری نسبت به ظرفیت مورد تحمل سیاره و جو وارد اتمسفر می‌کنیم که از علل اصلی این تغییر است.

وجود بیش از حد دی اکسید کربن باعث افزایش دما شده و این امر می‌تواند موجب روز‌های گرم تابستانی و ذوب یخ در گرینلند و قطب جنوب گردد. ذوب شدن صفحات یخی سطح آب اقیانوسه را بالا برده و باعث وقوع سیل در مناطق ساحلی می‌شود. این چیزی است که زمین در حال حاضر با آن روبه رو است.

این تغییرات میتواند منجر به سیاره‌ای بسیار متفاوت در طول ۵۰۰ سال شود، که تا حد زیادی بستگی به میزان تمایل انسان‌ها برای تغییر رویکرد خود دارد. یک سیاره گرم شونده همچنین میتواند در ایجاد شرایط آب و هوایی شدید مانند موج گرما، طوفان و خشکسالی که میتوانند زمین را تغییر دهند، نقش داشته باشد.

آموختن از ۵۰۰ سال گذشته

با نگاهی به ۵۰۰ سال گذشته، قسمت زنده زمین، به نام بیوسفر، به طور چشمگیری تغییر کرده است. تعداد انسان‌ها از حدود ۵۰۰ میلیون نفر به بیش از ۷.۵ میلیارد نفر در حال حاضر افزایش یافته است. بیش از ۸۰۰ گونه گیاهی و جانوری به دلیل فعالیت‌های انسانی در طول این دوره منقرض شده اند. با افزایش جمعیت انسان، گونه‌های دیگر فضای کمتری برای حرکت کردن دارند. افزایش سطح دریا به معنی خشکی کمتر است و افزایش دما باعث مهاجرت بسیاری از گونه‌ها به آب و هوای بهتر می‌شود.

به کریستف کلمب برگردیم، احتمالا او بزرگراهی پر از اتومبیل یا تلفن همراه را تصور نمی‌کرد. بدون شک فناوری تا ۵۰۰ سال آینده نیز پیشرفت خواهد کرد. اما تاکنون، راه حل‌های فناوری به اندازه کافی سریع برای حل مشکل تغییر اقلیم گسترش نیافته اند. ادامه دادن همان کار‌ها و انتظار اینکه شخص دیگری بعدا مشکل را برطرف کند یک قمار خطرناک و گران قیمت خواهد بود.

بنابراین، زمین در ۵۰۰ سال آینده ممکن است غیرقابل تشخیص باشد. یا، اگر انسان‌ها حاضر به تغییر رفتار خود باشند، ممکن است جنگل ها، اقیانوس ها، مزارع و شهر‌های پر جنب و جوش آن برای قرن‌های بیشتری همراه با کامیاب‌ترین ساکنان آن، بشر، باقی بماند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها