یادداشت مفسر والیبال برای جام جم به مناسبت آغاز لیگ ملت های والیبال ؛

غافل از جوانگرایی

لیگ جهانی والیبال سال 1990 راه‌اندازی شد و در نوع خودش در ورزش جهان بی‌نظیر بود چون هیچ ورزشی در سطح دنیا لیگ نداشته مگر لیگ باشگاهی  اما این لیگ در رده ملی بود.
کد خبر: ۱۳۱۷۷۵۵

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم - این اقدامات فدراسیون جهانی خیلی زود باعث شد اسپانسرها و شبکه‌های مختلف تلویزیونی روی خوش خود را به والیبال نشان بدهند.
نخستین دوره رقابت‌ها با حضور هشت تیم آغاز شد و با 32 تیم در سه رده ادامه پیدا کرد. سپس بنا به شرایط اقتصادی رقابت‌ها به صورت 16 تیمی درآمد.  این تغییرات هم در بخش زنان بود و هم در بخش مردان. جنبه‌های دلاری و مالی لیگ جهانی روز به روز بالاتر رفت و علاوه بر این‌که تیم‌های اول تا ششم پاداش‌های نقدی قابل توجهی دریافت می‌کردند بازیکنان نیز از جوایز نقدی و دلاری بی‌نصیب نمی‌ماندند.  حتی به تیم‌های حاضر در دور مقدماتی نیز کمک مالی شایانی شد. تبلیغات دور میدان و تلویزیونی نیز نقش مثبتی بر روی رونق رقابت‌ها داشت و تیم‌ها به بهترین شکل ممکن حمایت مالی شدند تا انگیزه بسیار خوبی برای والیبال سراسر جهان به وجود بیاید.  حالا والیبال با این رقابت‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده بود و بازیکنان با انگیزه بیشتری بازی می‌کردند.
در زمان ریاست یزدانی‌خرم به فدراسیون والیبال ایران پیشنهاد شد که ایران به لیگ ملت‌ها برود اما کشور به دلیل وقوع جنگ و شرایط اقتصادی بستر مناسب برای حضور در این رقابت‌ها نداشت.  داورزنی رئیس بعدی فدراسیون سال 2013 در نهایت ایران را وارد چرخه رقابت‌ها کرد و ایران بعد از دیدار با مصر و ژاپن برای نخستین‌بار راهی لیگ جهانی شد.
در نخستین دوره حضور ایران در لیگ جهانی اتفاقات مهمی رخ داد. ایران با هدایت خولیو ولاسکو موفق شد تیم‌هایی مثل ایتالیا، آمریکا و صربستان را شکست دهد و سورپرایز و شگفت‌انگیز این رقابت‌ها لقب گیرد. موفقیت‌های دیگری مثل انتخاب سیدمحمد موسوی به عنوان دفاع برتر روی تور رقابت‌ها برای والیبال ایران پیش آمد و بازیکنان ما نظیر سعید معروف آنچنان شهرت و محبوبیت پیدا کردند که مثلا طرفداران ژاپنی این بازیکن برای دیدن بازی‌های او به کشورهای مختلف می‌رفتند. همه اینها جنبه تبلیغاتی لیگ ملت‌ها برای والیبال ما بود.
اکنون لیگ ملت‌ها میدانی برای درخشش بازیکنان جوان تبدیل شده است. تیم‌های بزرگ دنیا از این رقابت‌ها برای جوان‌گرایی استفاده می‌کنند و با همین روش حرف اول والیبال دنیا را می‌زنند که البته ما از این جوانگرایی غافل بودیم. فشار رسانه‌ها باعث شد تا در تیم‌ملی به بازیکنان جوانی مثل علی اصغر مجرد میدان داده شود.
والیبال کشور ما در همین رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال شهرت زیادی به دست آورد و راه و رسم مقابله با بزرگان را آموخت. اکنون والیبال ایران نام و اعتماد به نفس بیشتری در سطح بین‌المللی دارد.

جمشید حمیدی / مفسر و کارشناس والیبال 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها