jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۳۰۰۵۱۴   ۲۱ دی ۱۳۹۹  |  ۰۵:۲۰

کودکان را در جریان حفظ و پایداری محیط زیست

آشنا کردن کودکان با طبیعت

صحبت در مورد حفظ محیط زیست با کودکان موضوع بسیار مهمی است، اما دانستن این موضوع که از کجا باید شروع کرد کار سختی است؛ با راه‌های آموزش به کودکان آشنا شوید.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا ، ابتدا باید به کودکان کمک کنیم تا بفهمند حفظ و پایداری محیط زیست چیست.
ما می‌دانیم که پایداری موارد زیادی را شامل می‌شود، از بازیافت گرفته تا باغبانی.
ما می توانیم این موارد را به فرزندانمان از طریق فعالیت‌های شاد و با مشارکت آنها آموزش دهیم. در ادامه لیستی از فعالیتی که کودکان را در جریان حفظ و پایداری محیط زیست کمک می‌کند، آورده شده است.

بازیافت کنید

با بچه‌های خود در خانه سطلی را به عنوان سطل بازیافت آماده کنید. می‌توانید از چند سطل برای تفکیک راحت‌تر استفاده کنید. برای مثال سطل کاغذ بازیافتی از سطل پلاستیک جدا باشد.

محیط زندگی را تمیز کنید

با کودکان خود یک تیم «پیاده روی سبز» راه بندازید. چند دستکش و کیسه بزرگ زباله با خود بردارید و به پارک‌ها یا محیط‌های تفریحی بروید و زباله‌های اطراف را جمع کنید. مطمئن باشید کودکان به دلیل کمک به پاکسازی محیط زندگی خود، احساس تأثیرگذاری روی زمین خواهند داشت و از آن لذت می‌برند.

آشنا کردن کودکان با طبیعت

کمپوست کنید

بسیاری از موادی که در زباله‌ها قرار می گیرند قابل استفاده هستند.پوست میوه‌ها، باقی مانده سبزی‌ و موادی مانند پوست تخم مرغ همه اینها قابل تجزیه و استفاده هستند. پس با خشک کردن و استفاده آنها در گلدان یا ریختن در باغچه، هم از تولید زباله بیشتر جلوگیری کنید و هم جانی دوباره به خاک بدهید. به این عمل کمپوست گفته می‌شود. در واقع کمپوست اجازه می‌دهد تا مواد غذایی به طور طبیعی در خاک حاصلخیز تجزیه شوند.

گیاهان خوراکی پرورش دهید

پرورش مواد غذایی ارگانیک نه تنها باعث حفظ سلامت شما می‌شود، بلکه در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌کند. علاوه بر اینکه کودکانتان را با اصول باغبانی آشنا می‌کنید و فرصتی کسب چنین تجربه لذت بخشی را به آنها می‌دهید.

شوینده‌های خانگی بسازید

کودکان و نوجوانان عاشق ترکیب کردن مواد با هم و درست کردن هستند. با مشارکت آنها مواد شوینده و پاک‌کننده خانگی درست کنید تا هم سلامت خود و هم طبیعت را حفظ کنید. مواد شیمیایی و شوینده‌ها آسیب فراوانی به محیط زیست وارد می‌کند.

بیرون از خانه بازی کنید

بازی و تفریح در خارج از خانه و طبیعت بهترین راه دوستی با طبیعت و آموزش حفاظت از آن است. عشق به بازی در فضای سبز و طبیعت، کودکان را در مراقبت از زمین مسئول‌تر می‌کند.

آبیاری به گل و گیاه را به کودکان بسپارید

کودکان وقتی می‌توانند درک درستی از طبیعت و گل و گیاه داشته باشند و با آنها ارتباط برقرار کنند که مسئول نگهداری و حفاظت از آنها شوند. آبیاری به گل و گیاه را به کودکان بسپارید تا بدانند که آنها هم زنده هستند و باید مراقبشان بود.

کتاب‌هایی درباره زمین بخوانید

کتاب‌ها بهترین راه برای کودکان است تا بتوانند چیزهایی درباره زمین یاد بگیرند. هرچه دانش ما به طبیعت بیشتر شود، ارتباط بیشتری با آن خواهیم داشت.

از چکنویس‌ها استفاده کنید

به کودکان خود یاد دهید که از کاغذها بیشترین استفاده را بکنند. لازم نیست برای نقاشی کاغذ کاملا سسفید استفاده کرد، کاغذهای چکنویس یک رو سفید هم برای نقاشی کودکان مناسب هستند. با این کار علاوه بر حفظ طبیعت، صرفه‌جویی را نیز به فرزند خود یاد می‌دهید.

درخت بکارید

حتی اگر در خانه خود امکان کاشت درخت ندارید، نهال کوچکی تهیه کنید و آن را در طبیعت اطرافت محل زندگی خود بکارید. کاشت حتی یک درخت یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای محیط زیست انجام دهید. این را به فرزندتان نیز بگویید.

آزمایش آلودگی آب انجام دهید

در یک تجربه آزمایشگاهی به همراه فرزندتان، آب را با مواد غیرقابل تشخیص آلوده کنید و به آنها توزیع دهید که آب چطور آلوده می‌شود و تصفیه آن چه هزینه‌ای برای کشور و طبیعت دارد.

سفره پارچه‌ای بدوزید

این کار یک روش ساده برای کاهش زباله‌ها و کمک به محیط زیست است. کودکان کوچک‌تر می‌توانند در این کار با شما مشارکت کنند و کودکان بزرگ‌تر می‌توانند با دوخت سفره با پارچه‌های زیبا یک تجربه خیاطی داشته باشند.

یک گلخانه ارگانیک کوچک بسازید

اگر خانه ویلایی و حیاط دار دارید، یک گلخانه کوچک درست کنید و بخشی از اوقات فراغت خود را با فرزندانتان آنها بگذرانید.

روش‌های بسیار دیگری وجود دارد که به وسیله آن، بچه‌ها در مورد حفظ و پایداری طبیعت بیاموزند تا زمین را با حال بهتری از زمانی که به دنیا آمدند، ترک کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر