jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۳۰۵۲   ۱۸ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۹:۱۷

معاون درمان ستاد مدیریت کرونا در تهران:

شب یلدا را مجازی برگزار کنید

معاون درمان ستاد مدیریت کرونا در تهران گفت: با توجه به شرایط موجود مردم باید از شرکت در دورهمی‌ها به شدت پرهیز کرده و شب یلدا را مجازی برگزار کنند.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، نادر توکلی، معاون درمان ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در برنامه طبیب، اظهار کرد: باید در مردم این فرهنگ‌سازی ایجاد شود که حساسیت بالایی نسبت به بیماری کرونا داشته باشند و از شرکت در دورهمی‌ها به شدت پرهیز کرده و شب یلدا را مجازی برگزار کنند.

توکلی با اشاره به اخبار منتشر شده در خصوص واکسن کرونا در دنیا، گفت: در حال حاضر واکسن کرونای دو الی سه شرکت معتبر در مرحله بهره‌برداری است. واکسن‌های روسی و چینی هم هنوز تأیید نشده است، در کشور ما هم تولید واکسن با ویروس کشته شده که شاید متداول‌ترین نوع آن است خوشبختانه وارد مراحل انسانی شده و به این سمت می‌رویم که در سه تا چهار ماه آینده به مرحله تولید برسیم. به امید خدا در سال ۱۴۰۰ واکسن ایرانی را خواهیم داشت. بر واکسن کرونای ما از مراحل درخواست واکسن تا مرحله بهره‌برداری توسط سازمان بهداشت جهانی نظارت شده و خوشبختانه این سازمان مراحل تولید و مرحله آزمایشگاهی آن را تأیید کرده است.

وی بیان کرد: واکسن‌ ها یا ویروس کشته‌ شده و ضعیف شده یا نوترکیب و شبیه‌ سازی شده هستند، واکسن‌ های غربی عمدتا نوترکیب هستند، اما لزوما این نیست که این رو‌ش‌ها بهتر باشند و پایداری آنتی‌ بادی هیچ کدام هنوز مشخص نیست.

کادر درمان و گروه‌های پرخطر در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند

این پزشک متخصص اظهار کرد: در پی اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای دو اتفاق خوب افتاد یکی اینکه مردم همکاری خوبی کردند و حجم زیادی از حمل‌ونقل عمومی تهران تا ۳۵ درصد افت پیدا کرد و ما به شدت تأثیر مثبت آن را در بیمارستان‌ها دیدیم، نکته دوم اجرای طرح شهید سلیمانی با رویکرد محله‌ محوری در تهران است که قطعا می‌تواند خیلی کمک‌کننده باشد. اگر این روال ادامه داشته باشد و دستورالعمل‌ها به درستی اجرا شود قطعا پیش‌بینی می‌کنیم به موازات طرح شهید سلیمانی زمستان آرامی داشته باشیم، اما اگر میزان همراهی مردم کمتر شود قطعا پیش‌بینی موج سنگینی را در زمستان خواهیم داشت.

توکلی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است تزریق واکسن برای گروهی ممنوعیت داشته باشد، تصریح کرد: توزیع واکسن براساس ریسک‌بندی و میزان خطر ابتلا در کشور‌ها برنامه‌ریزی می‌شود، یک سری ابزار‌ها وجود دارد که در کشور خودمان هم ساخته شده است و از طریق دیتا‌های بیماران با هوش مصنوعی سیستم‌هایی ایجاد می‌شود که شما اطلاعات خودتان را وارد نرم‌افزار می‌کنید و به شما احتمال درصد مرگ با کرونا را نشان می‌دهد. بر این اساس گروه‌هایی که بیشتر در خطر هستند در اولویت قرار می‌گیرند، جدای از آن هم قطعا کادر درمان و گروه‌های پرخطر در اولویت هستند.

تست‌ های سریع تشخیص کرونا در بیمارستان‌ها توزیع نخواهد شد

او همچنین با تأکید بر اینکه هنوز جهش ژنتیکی ویروس کرونا در ایران اثبات نشده و مطالعه ژنتیکی هم در این خصوص انجام نشده است، به صحت تست‌های پی سی آر جدید اشاره کرد و گفت: درحال حاضر دقت تست‌های پی سی آر بالاتر رفته و تا ۷۰ درصد پاسخ این تست‌ها اعتبار دارد، اما تست‌های سریع هم اختصاصا برای طرح شهید سلیمانی به منظور اجرای طرح غربالگری در نظر گرفته شده و در برنامه‌ هایی که استفاده شده به نظر می‌رسد قابل اعتماد است. البته این تست‌ها در بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی توزیع نخواهد شد، زیرا قرار است در غربالگری مورد استفاده قرار گیرد.

معاون درمان ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه پزشکان باید بیماری که تستش مثبت شده را تحت نظر قرار دهند، گفت: پزشکان نباید به بیماران بگویند که برو استراحت کن خوب می‌شوی، زیرا به ویژه در روز‌های پنجم تا دهم پایش مداوم و روز به روز بیمار بسیار مهم است. در این شرایط تغذیه مناسب، استراحت و استرس درست بسیار اهمیت دارد. بیماری کرونا با افزایش استرس و اضطراب اوج می‌گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر